cinema.pl Artykuły

niedziela, 04 lipiec 2021 20:11

Filmy nagrodzone w CANNES na MOJEeKINO od 2 lipca!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes to prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie filmowe na świecie. Na Lazurowym Wybrzeżu organizowany jest od 1946 roku, w specjalnie wybudowanym Pałacu Festiwalowym, do którego prowadzi rozciągający się aż na dwa kilometry słynny czerwony dywan. 

 

Co roku, najwybitniejsi twórcy filmowi, gwiazdy światowego kina, przedstawiciele kinematografii oraz krytycy filmowi przyjeżdżają do maleńkiej, choć malowniczo położonej miejscowości we Francji by premierowo oglądać najciekawsze filmy ze świata, a na koniec wręczyć pożądaną przez każdego reżysera nagrodę!

Złota Palma – statuetka wykonana z 24-karatowego złota jednoznacznie uważana jest za najbardziej prestiżową ze wszystkich nagród filmowych.

Z okazji zbliżającej się 74. edycji zapraszamy na MOJEeKINO gdzie pokażemy filmy nagrodzone w ciągu ostatnich lat, na tym najbardziej okazałym wydarzeniu filmowym .

#FILMYZCANNES https://www.mojeekino.pl/show/cannes

Wśród premierowych filmów, znalazło się aż 13 tytułów:

BIAŁY BÓG https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1310

Mocny, niepokojący i po prostu niesamowity. „Biały Bóg” oferuje mroczne - bardzo mroczne - ujęcie sposobu, w jaki ludzie sprawują władzę nad innymi stworzeniami. 

Na Węgrzech wprowadzono właśnie prawo, które nakłada poważne ograniczenia na wszystkich właścicieli psów-mieszańców. Ludzie zaczynają wrogo spoglądać na te zwierzęta. 13-letnia Lili zaciekle walczy o to, by zatrzymać swojego czworonoga, Hagena. Nie rozumie nieludzkich przepisów i oporu ojca, który w końcu porzuca psa na środku ruchliwej ulicy. Dziewczyna decyduje się wrócić po pupila, ale na miejscu już go nie ma. Hagen błąka się po Budapeszcie, na własnej skórze doświadczając, jak okrutni mogą być ludzie. Musi uciekać przed hyclami, wpada w pułapkę zastawioną przez chciwego bezdomnego, aż w końcu zostaje uwięziony i trenowany do krwawych psich walk. Gdy udaje mu się uciec, dołącza do sfory rozjuszonych psów, które mszczą się na swoich oprawcach. Reżyser mówi, że jego film to połączenie melodramatu, kina przygodowego i filmu o zemście. To także niepokojąca metafora polityczna będąca komentarzem do tego, co obecnie dzieje się na Węgrzech i w całej Europie.

CUDA https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1321

Zwycięzca Grand Prix na festiwalu w Cannes. Film, który oczarował członków jury: Jane Campion oraz Sophię Coppolę, a Nicolasa Windinga Refna poruszył do łez.  „Cuda” młodej reżyserki Alice Rohrwacher opowiadają prawdziwą historię jej dorastania w ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w wielkim, starym domu w Toskanii.

 

 

Kiedy lato dobiegnie końca nic już nie będzie takie samo w życiu Gelsominy i jej trzech młodszych sióstr. Dziewczyna mieszka z dala od cywilizacji, w ukrytym zakątku na włoskiej prowincji, gdzie trudno jesz cze spotkać turystów. To właśnie tutaj przenieśli się jej rodzice, dawni członkowie hippisowskiej komuny, by żyć blisko natury i chronić swoje dzieci przed „upadkiem świata”. Tego lata, jak co roku, większość dni będzie upływała rodzinie na tradycyjnej produkcji miodu, z której z trudem udaje im się związać koniec z końcem. Jednak po raz pierwszy surowe reguły narzucone przez ojca ulegną rozluźnieniu. Gelsomina marzy bowiem, by uratować rodzinę przed bankructwem i zdobyć wielką nagrodę w telewizyjnym tele turnieju prowadzonym przez tajemniczą Milly Catenę (Monica Bellucci). Choć stoi to w całkowitej sprzeczności z poglądami i wartościami, które do tej pory wpajał w nią ojciec, dziewczyna za wszelką cenę będzie starała się przekonać go do tego pomysłu.

DOTYK GRZECHU https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1320

Dostępny tylko do 29.07! ‘Fenomenalny, nagrodzony w Cannes film, rozegrany na styku ostrej jak brzytwa publicystyki oraz poetyckiej impresji’. Filmweb

Trzy morderstwa i jedno samobójstwo, a wszystkie popełnione w Chinach… Cztery rodzaje śmierci i cztery wypadki, które naprawdę zdarzyły się w Shanxi, Chongqing, Hubei i Guangdong i odbiły się szerokim echem wśród chińskiego społeczeństwa. "Dotyk grzechu" Zhangke Jia ("Martwa natura") to inspirowany tradycyjną pekińską operą "Wild Boar Forest" (sfilmowaną w 1962 roku przez Chena Huaikai i Cui Weia) oraz artystycznymi filmami o sztukach walki King Hu filmowy portret współczesnej chińskiej cywilizacji, która przeobraża relacje i związki międzyludzkie. Pokazane w filmie historie oparte zostały w większości na faktach, które reżyser odnajdywał na Weibo - chińskim odpowiedniku Twittera.

JA, DANIEL BLAKE https://www.mojeekino.pl/vods/vod.705

Złota Palma Cannes 2016. Zabawne, poruszające i chwytające za serce najnowsze dzieło Kena Loacha, jednego z najważniejszych reżyserów europejskiego kina.

Uhonorowana najważniejszą nagrodą canneńskiego festiwalu niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o zasiłek, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

KLIENT https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1311

Ten thriller psychologiczny otrzymał nagrody za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę męską w Cannes, a także drugiego w karierze Asghara Farhadiego Oscara dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. Młode małżeństwo musi nieoczekiwanie opuścić swoje mieszkanie. Wprowadzają się do użyczonego przez znajomego lokalu w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, kto był jego poprzednim najemcą. Gdy w nowym mieszkaniu nieznany sprawca napada na kobietę, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo. Mężczyzna usiłuje za wszelką cenę, bez pomocy policji, dotrzeć do agresora, by poznać motywy jego działania. Seria nieoczekiwanych wydarzeń w dramatyczny sposób zmieni życie małżonków.

 

„Klient” to pełna napięcia opowieść o dwójce kochających się ludzi i o tym, jak seria drobnych, pozornie właściwych decyzji potrafi zachwiać ich związkiem.

W swoim najnowszym filmie chcę zrozumieć, jak zewnętrzne okoliczności mogą doprowadzić do przemiany łagodnego człowieka w kogoś nieustępliwego, gwałtownego i brutalnego. Asghar Farhadi

LEWIATAN https://www.mojeekino.pl/vods/vod.415

Dostępny tylko do 12.07! Nagrodzony w Cannes za scenariusz dla Andrieja Zwiagincewa i Olega Negina. "Lewiatan" to surowy i szlachetny w formie dramat, który nie boi się stawiania surowej diagnozy i etykietki kina politycznego. Aktivist!

Majestatycznie sfilmowany portret współczesnej Rosji. Wyreżyserowany przez Andrieja Zwiagincewa – uznawanego za duchowego ucznia Andrieja Tarkowskiego – Lewiatan to przeszywająca wizja sojuszu ołtarza z tronem, hipokryzji rządzących oraz ludzkiej bezsilności w starciu z pozbawioną skrupułów władzą. Burmistrz prowincjonalnego miasta chce kupić za bezcen ziemię od Kolii Siergiejewa (Aleksiej Sieriebriakow). Kola odmawia, co ściąga na niego lawinę kłopotów i problemy w życiu osobistym. Nawiązujący do przypowieści o Hiobie film został zainspirowany autentyczną historią, która wydarzyła się w USA. Zwiagincew osadził ją jednak mocno w rosyjskim kontekście, tworząc sugestywną krytykę kraju, który pozbawiony został moralnego kompasu. Lewiatan, łączący społeczny komentarz z intymnym portretem rodziny i małżeńskiego kryzysu, to reżyserskie tour de force: metafizyczna i nasycona symbolami historia jednostki, która wypowiedziała wojnę skorumpowanemu państwu i kościołowi. Wielokrotnie nagradzany film twórcy Powrotu i Niemiłości.

OLLI MÄKI. NAJSZCZĘŚLIWSZY DZIEŃ JEGO ŻYCIA  https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1313

Oparta na autentycznych wydarzeniach, obsypana nagrodami fińska love story. Główna nagroda sekcji Un Certain Regard w Cannes w 2016 roku, a także Europejska Nagroda Filmowa dla europejskiego odkrycia roku.

1962 rok. Amator z małego miasteczka, który stał się profesjonalnym bokserem i ulubieńcem Finlandii, szykuje się do decydującego meczu w swojej karierze. Kiedy wszyscy wokół Olliego Mäkiego koncentrują się na nadchodzącym pojedynku, on sam nie może przestać myśleć o młodej dziewczynie napotkanej na weselu… Czy ważniejsza okaże się dla niego walka o sukces czy osobiste szczęście? Czy można mieć wszystko? A może prawdziwym zwycięstwem jest niczego w życiu nie żałować?

„Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia” to subtelny portret człowieka, który znalazł się w centrum medialnego huraganu, z niezwykłą dbałością oddający charakter lar 60. To mieszanka melancholii i typowo fińskiego humoru

OPIEKUN https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1314

Tim Roth w tym drobiazgowym, niepokojącym filmie daje popis najwyższej próby. Tim Roth w nowym filmie Michela Franco, twórcy znanego z polskich kin filmu „Pragnienie miłości” (Después de Lucía), laureata nagrody głównej sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes 2012. David jest pielęgniarzem, na co dzień opiekuje się nieuleczalnie chorymi pacjentami. Traktuje swój zawód jak powołanie i z każdą osobą, którą się zajmuje, nawiązuje silną emocjonalną więź. Poza pracą jest samotnym, zamkniętym w sobie człowiekiem, strzegącym tajemnicy swojej przeszłości. Każdego ze swoich pacjentów potrzebuje równie mocno jak oni jego.

NIGDY CIĘ TU NIE BYŁO https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1312

Jej zniknięcie. Jego obsesje. Ich zemsta. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes. Okrzyknięty kobiecą odpowiedzią na „Taksówkarza” film wybitnej reżyserki Lynne Ramsay („Musimy porozmawiać o Kevinie”). Pełen pasji i gniewu thriller, który zachwyca precyzyjnie skonstruowaną intrygą i mistrzowską grą Joaquina Phoenixa („Ona”, „Wada ukryta”, „Mistrz”). Całości dopełnia hipnotyzująca muzyka Jonny’ego Greenwooda z zespołu Radiohead.

„Nigdy cię tu nie było” to historia pełnego sprzeczności mężczyzny (Joaquin Phoenix) z mroczną przeszłością. Działał zawsze sam i zawsze poza prawem: przez wiele lat przyjmował zlecenia, z którymi system sprawiedliwości nie dawał sobie rady i których nie chciał się podjąć żaden prywatny detektyw. Widział już prawie wszystko. Prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Jednak, poruszony historią uprowadzonej dziewczyny, podejmie się jej odnalezienia. Gotowy na wszystko, by odnaleźć młodą kobietę, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie.

MIARA CZŁOWIEKA https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1318

Dostępny tylko do 7.07! Nie ma wątpliwości, to jest świetny film, którego potęga tkwi w drobnych szczegółach i niedemonstracyjnym podejściu.

Thierry, mężczyzna w średnim wieku, po zwolnieniu z fabryki od ponad roku bezskutecznie poszukuje pracy. Odsyłany od jednego urzędnika do drugiego, z jednego kursu na następny. Wszystko się zmienia, gdy Thierry dostaje pracę jako ochroniarz w supermarkecie. Odtąd mężczyzna musi dbać o bezpieczeństwo interesów szefów podobnych do tych, którzy wcześniej wyrzucili go z pracy. Ma za zadanie wyłapywać sprawców oszustw i kradzieży zarówno wśród klientów, jak i pracowników. Thierry powoli nabiera wątpliwości i zaczyna buntować się przeciwko postawie, której wymaga od niego pełnione stanowisko. Czy miara człowieka polega na zachowaniu własnej godności w sytuacji, która moralnie jest nie do zaakceptowania?

MOJA MIŁOŚĆ https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1316

Nagrodzony w Cannes za najlepszą rolę kobiecą. Historia szalonej i namiętnej miłości, z Vincentem Casselem i Emmanuelle Bercot w rolach głównych. Georgio to mężczyzna, przy którym nie można się nudzić. Jest uosobieniem marzeń każdej kobiety, pewny siebie, dowcipny, spontaniczny. Kiedy pojawia się w życiu Tony, zmienia je o 180 stopni. Ten związek jest jak narkotyk - wciąga, uzależnia i działa jak emocjonalny rollercoaster.

UCZCIWY CZŁOWIEK https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1308

Bezkompromisowy dramat jednego z najbardziej wyrazistych irańskich reżyserów. Kino społeczne na najwyższym poziomie! Zwycięzca sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes 2017, to wstrząsający dramat o korupcji i niegodziwości irańskiego systemu.

Reżyserem filmu jest Mohammad Rasoulof, czołowy twórca niezależnego kina bliskowschodniego, którego produkcje zostały w Iranie zakazane, a on sam jest od wielu lat prześladowany.

Bohaterem „Uczciwego człowieka” jest Reza, który mieszka na wsi z żoną i synem, wiodąc spokojne życie hodowcy ryb słodkowodnych. Niestety, duża prywatna firma powiązana z rządem zmusza mężczyznę do zaprzestania swojej drobnej działalności. Reza ma wybór – likwiduje mikroprzedsiębiorstwo albo przyłącza się do korporacji.

Swoim nowym filmem Rasoulof stawia ważne pytanie: czy w Iranie w ogóle możliwa jest taka walka z opresorem, by samemu nie pobrudzić sobie rąk?

ZA WZGÓRZAMI https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1309

Cristian Mungiu w charakterystycznym dla siebie naturalistycznym stylu przygląda się współczesnej rumuńskiej prowincji. Opowiada historię dwóch młodych dziewczyn Aliny i Voichity, które wychowały się razem w sierocińcu, a teraz spotykają się po kilku latach niewidzenia. Voichita postanawia zostać zakonnicą w niewielkim prawosławnym klasztorze, by osiągnąć upragniony spokój. Alina chce wyrwać ją ze skostniałego wiejskiego środowiska i zabrać ze sobą do Niemiec, gdzie pracuje jako kelnerka na promie. Jej determinacja, podsycana dawną miłością do przyjaciółki i rodzącą się na nowo namiętnością, przechodzi w szaleństwo, przez mieszkańców klasztoru uznane za opętanie. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy irracjonalne zachowanie dziewczyny wynika z podszeptów szatana, desperackich prób ratowania złamanego serca, czy z rozpaczliwego buntu wobec niesprawiedliwości świata.

Inspiracją dla scenariusza filmu były oparte na faktach książki dziennikarki BBC World w Bukareszcie, Tatiany Niculescu Bran. Spovedanie la Tanacu (Deadly Confession) to opis głośnego „przypadku Tanacu” z 2005 roku – historia młodej zakonnicy, która zmarła na skutek egzorcyzmów, jakim została poddana przez wiejskiego księdza i cztery zakonnice. W CarteaJudecătorilor (The Book of the Judges) podążająca za tematem Bran opowiada o procesie księdza przeprowadzającego egzorcyzmy w 2007 roku.  

Niezapomniane kreacje aktorskie stworzyły w Za wzgórzami nagrodzone w Cannes, filmowe debiutantki: Cristina Flutur (Alina) jest aktorką Teatru Narodowego„Radu Stanca” w Sibiu, Cosmina Stratan (Voichita) - telewizyjną reporterką i dziennikarką, piszącą m.in. dla „Opinia Studențească”, gdzie 15 lat wcześniej swój pierwszy tekst opublikował Cristian Mungiu. W postać księdza wcielił się Valeriu Andriuță, aktor i reżyser teatralny i filmowy, od lat współpracujący z Mungiu, wystąpił w jego krótkich metrażach i w pełnometrażowym debiucie Zachód (2002).Matkę Przełożoną zagrała Dana Tapalagǎ, aktorka teatralna o charakterystycznym, rozpoznawalnym głosie, który wykorzystuje także w dubbingu i reklamie.

ZIMOWY SEN https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1315

Zdobywca Złotej Palmy. Porywający i ambitny dramat ze wspaniałymi zdjęciami, pięknie złożonymi postaciami i prowokującymi do myślenia dyskusjami.

Aydin, emerytowany aktor prowadzi mały hotel w centralnej Anatolii. Towarzyszy mu młoda żona Nihal oraz siostra Necla. Zimą, w miarę jak śnieg pokrywa step, hotel staje się schronieniem, ale także sceną ich dramatów. Film jest studium relacji trzech bliskich, ale odosobnionych i zdanych na siebie osób - ich oczekiwań, lęków, wzajemnych pretensji i zależności. Oszołamiające plenery Kapadocji kontrastują z kameralnym portretem małżeńskim, opartym na pełnych napięcia, mistrzowskich dialogach.

Czytany 373 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 04 lipiec 2021 20:15

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama