cinema.pl Artykuły

środa, 30 czerwiec 2021 15:58

TOMASZ ZIĘTEK pierwszy raz w głównej roli

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Amant, rycerz, łobuz” Tomasz Ziętek pierwszy raz w głównej roli! „Żużel” w kinach od 16 lipca.

 

„Jest rewelacyjny bezbłędnie łącząc chłopięcość z męskością̨. Amant, rycerz, łobuz. Amerykańskie kino ma swojego Chalameta, dawniej młodego Brada Pitta. W polskim kinie, może z braku ról, od dawna brak było takich aktorów, do zakochania” – napisała o nim pisarka i scenarzystka Manuela Gretkowska po pierwszym pokazie filmu „Żużel” na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Trudno się z nią nie zgodzić – Tomasz Ziętek to aktor, którego role od lat hipnotyzują publiczność. W „Cichej nocy” skradł drugi plan rolą niepokornego Pawła. Nie inaczej było w „Bożym Ciele”, gdzie jego „Pinczer” elektryzował ekran tłumioną agresją i młodzieńczym testosteronem. Dał się również poznać szerokiej publiczności rolami w „Demonie”, „Carte Blanche” czy „ Body/Ciało”. Jest dziś jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów młodego pokolenia, a jednak angaż w filmie „Żużel” był jednym z pierwszych wielkich aktorskich wyzwań, bowiem młody aktor właśnie tu pierwszy raz wciela się w główną rolę.

Bohater Tomasza Ziętka, młody żużlowiec Lowa, wydaje się mieć w życiu wszystko. W bardzo młodym wieku dorobił się miana jednego z najciekawszych zawodników swojego pokolenia. Ma zgraną paczkę kumpli w klubie, jego kolejne starty wzbudzają u fanów gigantyczne emocje, a zwycięstwa smakują tym słodziej, im bliżej doścignięcia Lowy na torze są jego rywale. Chłopacy zazdroszczą mu talentu i luźnego stylu bycia, dziewczyny się w nim kochają. Chłopak upija się tym życiem, ale żużel nie uderza mu do głowy. Od nowej, efekciarskiej fury Lowa woli przemieszczanie się wysłużonym rowerem, a pieniądze częściowo odkłada, a częściowo przeznacza na finansowe wsparcie rodziny. Jego życie zmienia się jednak, gdy na horyzoncie pojawia się pierwsza, młodzieńcza miłość.

Dla Tomasza Ziętka nowością było również wcielanie się w sportowca, dlatego obecność żużlowców na planie ułatwiła mu adaptację. „Miałem okazję spotkać się z na planie z prawdziwymi sportowcami, ale wydaje mi się, że największy wpływ na kształt „Żużla” mieli Tadek Kostro i Łukasz Kaczmarek. Samo przebywanie z nimi oraz innymi zawodnikami żużlowymi było dla mnie kompasem w budowaniu postaci Lowy. Byłem w stanie zweryfikować, na ile potrafiłbym poradzić sobie w takiej rzeczywistości, jak najlepiej zagrać w danej scenie” – mówi aktor.

„Żużel” to tylko początek jego drogi – wkrótce na ekrany kin wejdą takie produkcje jak „Orzeł. Ostatni patrol” oraz „Żeby nie było śladów”, w których Tomasz Ziętek również wciela się w główne role. „Żużel” w kinach już od 16 lipca.

 

„Żużel” – oficjalny zwiastun

Emocje, które łączą miliony Polaków, rywalizacja, która nie kończy się na torze i wielka, młodzieńcza miłość – te wszystkie emocje znajdziecie w filmie „Żużel”, którego zwiastun zadebiutował właśnie w sieci. Najnowsze dzieło Doroty Kędzierzawskiej to opowieść o żużlowym mistrzu, w którego wciela się Tomasz Ziętek – wschodzący gwiazdor polskiego kina. Na ekranie towarzyszą mu m.in. Paweł Wilczak, Mateusz Kościukiewicz, Karolina Gruszka, Żaneta Łabudzka i debiutująca Jagoda Porębska. Obok nich w filmie zobaczymy też szereg autentycznych postaci związanych ze speedwayem, wśród których znaleźli się między innymi: Tadeusz Kostro, Łukasz Kaczmarek, Marcel Szymko, Rafał Trojanowski i Krzysztof Sadurski. Już dziś zobacz plakat filmu, który na ekranach kin pojawi się 16 lipca.

Mistrz żużlowy Lowa (Tomasz Ziętek) jest obiektem westchnień kobiet i źródłem zazdrości rywali z toru (Mateusz Kościukiewicz). Pogodny, miły dla ludzi, „zwyczajny”, ma frajdę z życia i tego, co robi. Jednak szelmowski uśmiech chłopaka skrywa codzienne zmagania ze strachem, widmem kontuzji i wypadków na żużlowych stadionach. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy na drodze Lowy staje śliczna Roma (Jagoda Porębska). Czy zakochany w prędkości i motorach zawodnik, dla którego sport jest nie tylko szaleńczą, młodzieńczą pasją, ale też ucieczką od szarej rzeczywistości, znajdzie w swoim sercu miejsce na prawdziwą miłość?

„Żużel” to pierwszy od siedemdziesięciu lat film fabularny traktujący o tym niezwykłym, pełnym adrenaliny i niebezpieczeństw sporcie, który w naszym kraju ma miliony oddanych sympatyków. Zafascynowała mnie postawa młodych ludzi, którzy związują się z żużlem. Żyją w innym świecie, tempie i rzeczywistości. Pasji i determinacji, z którą wchodzą w to niebezpieczne życie, można im tylko pozazdrościć – Dorota Kędzierzawska, reżyserka.

 

Gatunek: dramat, romans, sportowy

Produkcja: Polska 2021

Scenariusz i reżyseria: Dorota Kędzierzawska („Pora umierać”, „Jutro będzie lepiej”, „Wrony”)

Obsada: Tomasz Ziętek („Boże Ciało”, „Konwój”, „Carte Blanche”, „Cicha noc”, „Body/Ciało”), Jagoda Porębska („Na dobre i na złe”), Paweł Wilczak („Pan T”, „Kasia i Tomek”, „Usta Usta”), Mateusz Kościukiewicz („Twarz”, „W imię…”, „Magnezja”), Karolina Gruszka („Maria Skłodowska-Curie”, „Szczęście świata”, „Pani z przedszkola”), Karolina Gołębiowska („Rojst”), Żaneta Łabudzka („Druga szansa”, „Lekarze”), Bartek Gnosowski, Tadeusz Kostro, Łukasz Kaczmarek, Marcel Szymko, Jacek Hugo-Bader, Piotr Zajączkowski, Krzysztof Sadurski

Producent: Arthur Reinhart („Jutro będzie lepiej“, „Pora umierać“, „Jestem“)

Produkcja: KID Film

Koprodukcja: FOGO, CANAL+, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA

Współfinansowanie: PISF

Partnerzy: Auto Frelik, Profix, Jawa

Czytany 385 razy Ostatnio zmieniany środa, 30 czerwiec 2021 16:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama