cinema.pl Artykuły

środa, 23 czerwiec 2021 12:10

FLISAK dla Szubinianki

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Beata Kawka ― aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa, producentki reżyserkdubbingu, właścicielkFilm Factory Studio ― na 19. edycji Festiwalu TOFIFEST odbierze Flisaka — Nagrodę Prezydenta Torunia.

 

Urodziła się w 1967 roku w Szubinie na Pałukach. Jest absolwentką I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. W 1991 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Zrealizowała też podyplomowy kurs dla producentów kreatywnych w Mistrzowskiej Szkole Andrzeja Wajdy.

Na deskach teatru zadebiutowała w 1990 roku rolą Justyny we Fredraszkach w reżyserii Jana Englerta. W latach 1993 – 1998 była aktorką Teatru Nowego w Warszawie, pojawiała się również na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie, Opery Bałtyckiej oraz Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

W latach 2016 – 2018 była kierowniczką artystyczną Teatru Miejskiego w Lesznie.

Obecnie jest dyrektorką artystyczną Sceny Relax w Warszawie.

Na ekranie zadebiutowała w 1991 roku epizodycznymi rolami w serialu Panny i wdowynastępnie w filmie fabularnym o tym samym tytule. W latach 90. wystąpiła w pierwszych, popularnych, polskich serialach — Matki, żony i kochanki oraz Ekstradycja 2Później pojawiała się w wielu popularnych produkcjach telewizyjnych, m.in.: Na dobre i na złeSamo życieBarwy szczęściaPierwsza miłość, Złotopolscy, 13 Posterunek 2SforaPrawo miasta, Komisarz Alex, Prawo Agaty oraz w realizowanym w podtoruńskiej Chełmży Belfrze.

Jedną z pierwszych ważniejszych ról na dużym ekranie stworzyła w węgiersko polskim filmie Do widzenia wczoraj. Dwie krótkie komedie o zmianie systemu w reżyserii Janusza Majewskiego i Petera Bacso. Zagrała tam u boku Mariana Kociniaka, Mariana Opani, Marka Kondrata, Wiktora Zborowskiego i węgierskiej gwiazdy Agnes Olasz. W 1993 roku wystąpiła w pastiszowej komedii Konrada Szołajskiego Człowiek z..., która była delikatną kpiną z klasycznych dzieł Andrzeja Wajdy. Pojawiła się też w Złocie dezerterów Janusza Majewskiego i dwóch filmach Bogusława Lindy — Sezon na leszcza Jasnbłękitnokna (za wykreowaną tu rolę Beaty otrzymała nagrodę na festiwalu w Madrycie).

W ostatnich latach pojawiła się dwukrotnie w superprodukcjach PatrykVegi: Służbach specjalnych oraz Pitbullu. Nowych porządkach

Od lat pracuje przy dubbingu, a jej głos można było usłyszeć w takich produkcjach jak King Kong: Władca AtlantydyGłupi i głupszy czy Harry Potter i więzień Azkabanu, gdzie jednocześnie była też kierowniczką produkcji dubbingu.

Czytany 572 razy Ostatnio zmieniany środa, 23 czerwiec 2021 12:28

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama