cinema.pl Artykuły

wtorek, 22 czerwiec 2021 10:48

Nagradzana polska animacja filmem otwarcia tegorocznego 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Nawet myszy idą do nieba” w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenička to koprodukacja czesko - francusko - polsko - słowacka, jej polskim koproducentem jest Animoon. Film, który swoją światową premierę miał w czerwcu na prestiżowym, 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, a kilka dni później - zbierając entuzjastyczne recenzje - zdobył nagrodę dla najlepszego filmu w Szanghaju - zainauguruje 25 września tegoroczną 8. edycję MFF Kino Dzieci. Po festiwalowej premierze animacja trafi do szerokiej dystrybucji kinowej w całej Polsce. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

 

„Nawet myszy idą do nieba” to historia małej myszki - Czmyszki, która pragnie udowodnić swoją odwagę i stawia czoła lisowi - Rudeuszowi. Wskutek niespodziewanego obrotu spraw oboje trafiają do nieba dla zwierząt. Dopiero tam rozpoczną się ich prawdziwe przygody.   

Animacja jest poruszającą opowieścią o nadziei, miłości i odwadze. Historią przyjaźni, która tylko z pozoru wydaje się być niemożliwa. Scenariusz filmu powstał na motywach powieści czeskiej pisarki - Ivy Procházkovej.

„Nawet myszy idą do nieba” wykonano techniką animacji lalkowej. Za produkcję lalek, których niemal połowa powstała w Polsce (w tym postać głównej bohaterki - myszki Czmyszki), odpowiadała firma Momakin z Łodzi, za animacje - m. in. polscy artyści: Katarzyna Okoniewska, Piotr Ficner, Stanisław Szostak, natomiast autorem muzyki do filmu jest Krzysztof A. Janczak. 

Głównym producentem filmu jest czeskie studio Fresh Films. Koproducentami są polskie Animoon oraz francuskie Lest Films du Cygne i słowackie CinemArt. Film powstał przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz w koprodukcji z EC1 Łódź Miasto Kultury, Canal+ Polska S.A.

 

W pierwszych recenzjach, m.in. Screendaily, czytamy:

„Charming stop-motion animation is a visual delight” (...) „The simplicity of the story notwithstanding, this is an ambitious and richly textured project”.

 

MFF Kino Dzieci rozpocznie się 25 września i potrwa w festiwalowych kinach do 3 października. Następnie od 7 do 24 października program dostępny będzie online. 

Więcej informacji o MFF Kino Dzieci oraz innych aktywnościach Działu Edukacji SNH: www.kinodzieci.pl.

Organizatorem 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Czytany 314 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 czerwiec 2021 10:51

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama