cinema.pl Artykuły

środa, 16 czerwiec 2021 16:12

Odkryj malowniczą Bydgoszcz w filmie MIASTO

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Miasto jest osobnym bohaterem tej opowieści. Filmowa Bydgoszcz oczami Karoliny Gruszki, Bartłomieja Topy, Roberta Więckiewicza i reżysera, Marcina Sautera. „Miasto” w kinach już 25 czerwca.

„Bydgoszcz to jest moje miejsce na świecie. Zaczynałem tu jako fotograf. Te mury, podwórka, zaułki, kolory, bydgoskie twarze – to wszystko mnie ukształtowało” – mówi reżyser filmu „Miasto”, Marcin Sauter. Akcja jego debiutanckiego filmu dzieje się w Bydgoszczy, często filmowo niedocenianej, a oferującej operatorom wiele możliwości. „Chcieliśmy osadzić tę opowieść w mieście, które nie jest ładne, a malownicze filmowo i fotogeniczne” – dodaje twórca. Reżyser, który od dzieciństwa pasjonował się sztuką wizualną, wiele lat spędził na fotografowaniu swojego rodzinnego miasta i odkrywaniu jego tajemniczych zakamarków. Mimo, że miasto wciąż ulega modernizacji i na przestrzeni lat z mapy Bydgoszczy zniknęło wiele miejskich plenerów, które również mogłyby posłużyć za filmową inspirację, to twórcom udało się uwiecznić wyjątkowe miejsca przypominające minioną epokę. Przykładem na to jest plac na ulicy Podgórnej, który na potrzeby filmu twórcy cofnęli w czasie o przeszło 30 lat.

Nie tylko rodowity bydgoszczanin docenia wyjątkowość tytułowego „Miasta”. Odtwórca głównej roli, Bartłomiej Topa, podkreśla możliwości jakie daje filmowcom Bydgoszcz: „To jest miasto z olbrzymim potencjałem filmowym. Z wieloma tajemniczymi miejscami i plenerami. Tak naprawdę każdy kąt tutaj na starym mieście, jak i trochę na jego uboczu, jest gotowym miejscem do filmowania i opowiadania historii. Poza tym Bydgoszcz to jest miasto otwartych i przyjaznych ludzi” – podkreśla aktor. Wtóruje mu wcielająca się w filmową femme fatale Karolina Gruszka: „Te miejsca, do których tu filmowo trafiamy, mają niesamowity, specyficzny charakter. W mojej głowie Bydgoszcz zaczęła być bardzo wyrazista” – mówi. „Dzięki temu filmowi mam okazję zobaczyć trochę inną Bydgoszcz” – dodaje Robert Więckiewicz. „Zakątki, które nie są wymuskane, a są niesamowite też z punktu widzenia filmowego. Takich miejsc jest mnóstwo. To miasto ma bardzo ciekawą architekturę. Aż dziw, że jest w niewielkim stopniu wykorzystywane filmowo, bo ma fantastyczne plenery” – przekonuje aktor.

Bydgoszcz jest nie tylko miejscem, które pomaga opowiedzieć kryminał w stylu noir ale staje się pełnoprawnym bohaterem filmu. Marcin Sauter swoją opowieść osadził w scenerii, którą doskonale zna. Do współpracy zaprosił nie tylko wybitną obsadę z Bartłomiejem Topą, Robertem Więckiewiczem, Karoliną Gruszką czy Stanisławem Tymem na czele, ale i zaangażował tych, którzy Bydgoszcz znają najlepiej: jej mieszkańców. Na ekranie pojawią się bydgoszczanie, a wśród nich m.in. prezydent miasta Rafał Bruski, Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta, czy dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury Marzena Matowska i setki mieszkańców miasta. Miejskie Centrum Kultury od dekady pracuje na rzecz rozwinięcia filmowego potencjału Bydgoszczy, tworząc nieformalną szkołę filmu dokumentalnego – BKF Macieja Cuske i Marcina Sautera, angażując się jako partner i koproducent unikatowych pod względem artystycznym projektów dokumentalnych oraz fabularnych, fundując stypendia scenariuszowe, realizując własne produkcje.

Groźni gangsterzy, piękne kobiety i atmosfera rodem z klasyki światowego kryminału. Wszystko to w filmie, jakiego w Polsce jeszcze nie było. „Miasto” to długo wyczekiwany debiut fabularny Marcina Sautera – Artysty Roku według plebiscytu Gazety Wyborczej – twórcy, który w świecie filmowym zasłynął nagradzanymi produkcjami dokumentalnymi, wyróżnionymi m.in. na Festiwalu Camerimage oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. W rolach głównych w filmie charyzmatyczny Bartłomiej Topa i olśniewająca Karolina Gruszka, którym partnerują m.in. Robert Więckiewicz i powracający na kinowe ekrany Stanisław Tym. „Miasto” to fascynująca historia kryminalna, skrywająca drugie dno. W której równie ważna co śledztwo jest podróż w głąb siebie i konfrontacja z własnymi pragnieniami, lękami i marzeniami. Filmowa gratka dla miłośników kina noir i twórczości takich ikon, jak: David Lynch, David Cronenberg i Darren Aronofsky.

 

Samotny Detektyw przybywa do miasta, by rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa. Szybko staje się pionkiem w grze, toczonej między lokalnym gangsterem – Wielkim, a Profesorem – twórcą epokowych wynalazków. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy stróż prawa poznaje Piosenkarkę – obiekt pożądania zarówno Profesora, jak i Wielkiego. Wkrótce miasto i jego ulice staną się świadkami nieprawdopodobnych wydarzeń, a sam Detektyw odkryje zaskakującą prawdę o samym sobie.

„Miasto” – oficjalny zwiastun

 

Reżyseria: Marcin Sauter

Scenariusz: Marcin Sauter

Produkcja: POKROMSKI STUDIO

Producent: Mikołaj Pokromski

Koprodukcja: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Marek Żydowicz, Fundacja TUMULT

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Bydgoszcz, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Zdjęcia: Piotr Rosołowski

Scenografia: Maja Zaleska

Kostiumy: Anna Englert

Charakteryzacja: Waldemar Pokromski, Beata Rółkowska

Montaż: Agnieszka Glińska

Muzyka: Jerzy Rogiewicz

Dźwięk: Jarosław Sadowski, Marcin Lenarczyk

Obsada: Bartłomiej Topa („Dom zły”, „Wataha”, „Karbala”), Karolina Gruszka („Sztuka kochania”, „Pani z przedszkola”, „Maria Skłodowska-Curie”), Robert Więckiewicz  („Kler”, „W ciemności”, „Pod Mocnym Aniołem”), Piotr Nawrocki, Mirosław Kropielnicki  („Znaki”, „Erynie”, „Powrót”), Grzegorz Warchoł („Trzy kolory: Biały”, „Skazany na bluesa”, „Czas surferów”),Stanisław Tym („Miś”, „Rejs”, „Rozmowy kontrolowane”), Zdzisław Wardejn („Kogelmogel”, „Rojst”, „Vabank”)

Czytany 382 razy Ostatnio zmieniany środa, 16 czerwiec 2021 16:16

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama