cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 14 czerwiec 2021 14:31

Komedia Sylwestra Jakimowa

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa to komediowa jazda bez trzymanki – nieprzerwany ciąg gagów rodem z najlepszych stand-upów, pełen rozbrajających postaci, komicznych sytuacji i wydarzeń, które aż za dobrze znamy z krajowej rzeczywistości.

 

Już w czerwcu 2021 roku film ze Studia Munka SFP będzie miał podwójną premierę: polską na 40. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz światową na festiwalu w Szanghaju.

Debiut Sylwestra Jakimowa bierze udział w Konkursie Pełnometrażowym na „Młodzi i Film” w Koszalinie (14.-19.06.2021) oraz w sekcji Panorama 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju (11-20.06.2021).

Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka, jego producentami są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński („Cicha Noc”, „Eastern”, „Supernova”). Koproducentem filmu jest CANAL+ Polska, a dystrybucją w Polsce zajmuje się Kino Świat.  Film został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. – Już w tej chwili po informacji o szanghajskiej selekcji otrzymaliśmy oferty i zapytania dotyczące rynku azjatyckiego - mówi Izabela Kiszka Hoflik z firmy IKF Pictures Promotion, która jest międzynarodowym dystrybutorem filmu.

Kiedy mimo trzydziestki na karku wciąż mieszkasz z rodzicami. Gdy brakuje ci kasy, z dziewczyną się nie układa, a twoje życie coraz częściej ma smak taniego piwa z dyskontu – wtedy dostrzegasz, że najwyższa pora, żeby w końcu coś zmienić. Do takich wniosków dochodzą zgodnie Albert, Marcin i Jacek – trzej kumple z osiedla, którzy po serii biznesowych katastrof, wreszcie wpadają na pomysł, jak nieźle zarobić. Tak rodzi się plan śmiałej akcji, która zaprowadzi bohaterów w sam środek wielkiego wesela, gdzie czeka na nich nie tylko kasa, ale i szansa na gorący romans. Po drodze wystarczy tylko niczego nie popsuć. A z tym, jak wiadomo, bywa różnie. Czasem łatwiej powiedzieć, niż samemu coś zrobić.

 

- Moi bohaterowie to typowi nieudacznicy, jakich pełno na świecie. Dłuższy czas ich obserwowałem. Historie, które pokazuję, wydarzyły się naprawdę, zarówno te z przeszłości, jak i teraźniejsze. Albert, Marcin i Jacek to czterdziestolatkowie z peerelowskich bloków, ale w gruncie rzeczy mogą mieszkać wszędzie – nie tylko we współczesnej Polsce. Spotkasz ich we Włoszech, Danii, na Bałkanach. Pod każdą szerokością geograficzną – mówi reżyser Sylwester Jakimow. -  Unikalne poczucie humoru Sylwestra Jakimowa powoduje, że film ten wpisuje się w tradycję najlepszej polskiej komedii. „Jakoś to będzie” to film w duchu twórczości braci Kondratiuków, Marka Piwowskiego, Stanisława Barei czy wczesnego Jima Jarmusha –  mówi Jerzy Kapuściński, producent filmu.

 

„Jakoś to będzie” to pełnometrażowy debiut Sylwestra Jakimowa, absolwenta PWSFTviT w Łodzi. Reżyser popularnych polskich seriali telewizyjnych i filmów krótkometrażowych: „Jesteś w moim sercu” (dokument, 2002), „Ostatni dzień na słońcu” (fabuła, 2001), „Kongola” (fabuła, 2007). Za film z Programu „30 Minut” Studia Munka - „Koleżanki”  (2011) otrzymał nagrodę Małego Jantara za najlepszą fabułę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz Nagrodę Specjalną Jury w konkursie Młode Kino Polskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

W rolach trzech głównych bohaterów zobaczymy młodych, zdolnych aktorów: Dobromira Dymeckiego, Sebastiana Pawlaka, Alberta Osika. Partnerują im m.in. Dorota Pomykała, Piotr Tokarz, Katarzyna Cynke, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Autorem zdjęć jest Malte Rosenfeld. Za kostiumy odpowiada Małgorzata Karpiuk, za scenografię Anna Anosowicz, za charakteryzację – Jolanta Grzelak. Kierownikiem produkcji jest Sylwia Rajdaszka. Zdjęcia do komedii Sylwestra Jakimowa realizowane były na Mazowszu, w Siedlcach i Warszawie.  

Czytany 394 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 czerwiec 2021 14:32

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama