cinema.pl Artykuły

czwartek, 10 czerwiec 2021 08:22

OBRAZ POŻĄDANIA od 11 czerwca na MOJEeKINO

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Ten elegancki thriller kryminalny, oparty na powieści Charlesa Willeforda opowiada o chciwości, ambicji i obsesji, obnażając mroczną stronę świata sztuki.

 

Claes Bang, któremu rola w "The Square" przyniosła tytuł Najlepszego Europejskiego Aktora, wciela się w postać Jamesa Figuerasa, niegdyś cenionego na całym świecie krytyka sztuki, obecnie ograniczonego do prowadzenia w muzeach mediolańskich wykładów głównie dla amerykańskich turystów. Po jednym z nich poznaje Berenice Hollis (Elizabeth Debicki), tajemniczą miłośniczkę sztuki. To początek namiętnego romansu. James zaprasza ją do spędzenia weekendu w posiadłości enigmatycznego kolekcjonera sztuki Josepha Cassidy'ego (Mick Jagger), gdzie ma zająć się katalogowaniem ogromnej kolekcji. Jednak na miejscu sprawy przybierają inny obrót. W tym filmie nic nie jest takie, jakim się wydaje, a to, co zaczyna się jako skąpany w słońcu kaprys, przybiera bardzo mroczny obrót.

Z powieści wybrano najważniejsze i najbardziej frapujące aspekty – tematy i dynamikę relacji między czworgiem głównych bohaterów. Chociaż Charles Willeford umieścił ją w latach siedemdziesiątych na Florydzie, Smith postanowił przenieść akcję do kolebki zachodniej sztuki, do Włoch. Producenci uznali, że reżyserem, który będzie potrafił nadać autentyczność tej, teraz włoskiej, historii jest Guiseppe Capotondi. 

Capotondi dostrzegł w „Obrazie pożądania” faustowski dramat ubrany w woal neo-noir. „Film opowiada o tym jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, żeby spełnić własne ambicje. Kłamstwa, które tworzymy, zaczynają w końcu rozkładać nasze własne poczucie rzeczywistości”- mówi reżyser. „To film o oszustwie i władzy w czasach postprawdy, w których dziś żyjemy. A może dziś powinniśmy je nazywać czasami post-wstydu? Przede wszystkim jest to jednak thriller psychologiczny, który w klimacie gatunku noir chce powiedzieć trochę prawdy. A może trochę kłamstwa”? Zdaniem reżysera scenariusz Smitha był: „wyrazisty, seksowny i intrygujący”. Dużą rolę w decyzji o zajęciu się tym projektem miały dla niego doskonale nakreślone postacie. Capotondi dodał: „Bohaterowie są tak świetnie napisani, że moja praca byłą znacznie łatwiejsza. Mogłem skupić się na głównym wątku filmu – dialogu między prawdą i kłamstwem – który jest doskonale wpasowuje się w czasy półprawdy, w których żyjemy współcześnie”. Capotondi był również zachwycony możliwością pracy z doskonałymi i tak różnymi aktorami.

 

Reżyseria Giuseppe Capotondi

Scenariusz Scott B. Smith na podstawie powieści Charlesa Willeforda

Zdjęcia David Ungaro (AFC)

Producent David Zander, William Horberg, David Lancaster

OBSADA

Claes Bang – James Figueras

Elizabeth Debicki – Berenice Hollis

Mick Jagger – Joseph Cassidy

Donald Sutherland – Jerome Debney

 

tytuł oryginalny The Burnt Orange Heresy

kraj produkcji Wielka Brytania  / Włochy 2019

gatunek – thriller, drama

czas – 98 min.

 

Czytany 372 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 czerwiec 2021 08:26

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama