cinema.pl Artykuły

wtorek, 08 czerwiec 2021 11:13

4 polskie filmy nagrodzone w Nowym Jorku

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Supernova” Bartosza Kruhlika i „Solid Gold” Jacka Bromskiego otrzymały najważniejsze nagrody podczas 16. New York Polish Film Festival. Nagrody aktorskie trafiły do Zofii Domalik i Bartosza Bieleni.

 

Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego „Ponad granicami” trafiła do twórców filmu „Supernova” w reżyserii Bartosza Kruhlika (produkcja Studio Munka-SFP). Nagrody aktorskie im. Elżbiety Czyżewskiej otrzymali Zofia Domalik za „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej oraz Bartosz Bielenia za kreację w filmie „Boże Ciało” Jana Komasy. Nagrodą publiczności wyróżniono „Solid Gold” Jacka Bromskiego. W jury znaleźli się: Stacy Keach - amerykański aktor, Ewa Zadrzyńska - Głowacka - dziennikarka, Martyna Majok - scenopisarka, autorka sztuk teatralnych (Nagroda Pulitzera), Kama Royz - kostiumografka, scenografka i Cezary Skubiszewski - kompozytor.

W programie 16. New York Polish Film Festival znalazły się również inne polskie filmy ostatniego sezonu tj. „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej, „Sweat” Magnusa von Horna czy „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.

New York Polish Film Festival to największy festiwal polskich filmów na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i jedyny doroczny przegląd polskiego kina w Nowym Jorku, który organizowany jest już od 15 lat (z pominięciem 2020 roku). Festiwal jest również jednym z najważniejszych polskich wydarzeń kulturalnych w Nowym Jorku. Festiwal zyskał popularność i uznanie zarówno wśród publiczności amerykańskiej, jak i przedstawicieli mediów. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest od wielu lat partnerem New York Polish Film Festival.

16. New York Polish Film Festival odbył się w formule hybrydowej. W dniach 26-29 maja 2021 filmy prezentowano w kinach, a pokazy na platformie wirtualnej rozpoczęły się 29 maja i potrwają do 17 czerwca. Tradycyjne seanse filmowe, spotkania z twórcami oraz prelekcje miały miejsce w Scandinavia House.

Czytany 384 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 czerwiec 2021 11:17

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama