cinema.pl Artykuły

niedziela, 06 czerwiec 2021 14:47

Animacja, która otwiera oczy na piękno świata i uczy otwartości wobec nieznanego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W zamkniętej i od wieków odseparowanej od świata społeczności, nieoczekiwanie pojawia się tajemniczy rozbitek. Młody Tom jako jedyny potrafi porozumieć się z przybyszem. Kim jest zagadkowa postać podająca się za księcia i jakie ma intencje? Pełen uroku i odniesień do współczesności obraz Jeana-François Laguioniego, mistrza francuskiej animacji, w kinach od 11 czerwca.

 

Ciekawski Tom na brzegu morza znajduje zagubionego i rannego rozbitka. Książę, bo tak nazywa siebie nieznajomy, trafia pod opiekę przybranych rodziców Toma, pary naukowców Wiktora i Elizabeth oraz ich asystentki Nelly. Opiekunowie Toma poddają księcia serii badań, aby odkryć jego zdolności i zamiary. Dla Wiktora pojawienie się przybysza jest okazją do odbudowania naukowej reputacji i udowodnienia - kluczowej w rozwoju jego kariery - tezy o ewolucji i istnieniu nieodkrytych jeszcze światów, w których żyją inne małpy.

Piętnaście lat wcześniej Wiktor pierwszy raz zaprezentował swoją koncepcję przed Akademią Nauk. Niestety, jej członkowie stanowczo sprzeciwili się jego poglądom, utrzymując, że współczesna małpa osiągnęła ostateczny etap ewolucji, a świat składa się wyłącznie z ich miasta i otaczającego go lasu. W efekcie opiekunowie Toma musieli uciekać do opuszczonego muzeum, a prowadzone przez nich badania zostały zawieszone.

W tym czasie miasto rozwinęło się głównie poprzez produkcję nowoczesnych dóbr konsumpcyjnych i w poczuciu zagrożenia przez siłę lasu. Jego mieszkańcy - Nioukowie, żyją w przekonaniu, że ich kultura jest lepsza od natury, a wszystko, co instynktowne i zwierzęce, budzi w nich lęk. Władcy miasta szybko pojęli tę zależność i zaczęli wykorzystywać strach jako narzędzie do kontrolowania mieszkańców. 

 

 

 

Słuchając opowieści księcia Laurentego, Tom odkrywa, że za morzem istnieje świat, w którym królują wyobraźnia i poezja. A pragnienie rozwoju i nowych odkryć czynią z natury i kultury sojuszników. Książe i Tom także wyruszą w podróż i przekonują się, czym różni się życie miejskich małp w Nioukos od żyjących w harmonii z przyrodą drzewnych małp w kraju Woonko.

 

 

 

Premiera „Podróży księcia” miała miejsce na najważniejszym festiwalu animacji, w francuskim Annecy w 2019 roku. Wtedy też reżyser filmu, Jean-François Laguionie, który swoją karierę zaczynał w latach 60-tych ubiegłego wieku, otrzymał nagrodę za całokształt twórczości. Animacja zdobyła także wyróżnienie od jury konkursu odkryć 7. MFF Kino Dzieci, w uzasadnieniu czytamy:

 

 

 

Wykreowany w tej animacji fantastyczny świat wydaje się tak odległy, a z drugiej strony dostrzegamy w nim odbicie naszej rzeczywistości i jej bardzo aktualnych problemów. Stawia pytania o konsekwencje żądzy władzy, rozbudzania strachu przed obcym oraz niszczenia natury, która odzyskuje niegdyś odebraną jej przestrzeń.

 

 

 

„Podróż księcia” to niezwykła, poetycka animacja pozwalająca spojrzeć na świat z otwartością i zrozumieniem. Obraz skierowany jest do starszych widzów Kina Dzieci (animacja przeznaczona jest dla widzów od 11 roku życia), ale także dorośli widzowie znajdą w nim wiele zaskakujących i niezwykle aktualnych odniesień do współczesności. 

 

 

 

Animację zobaczymy też wśród najlepszych francuskich tytułów 12. edycji Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, organizowanego przez Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film w dniach 7-25 czerwca br., w 14 miastach w Polsce. W wybranych kinach animacja dostępna będzie także w oryginalnej wersji językowej dla widzów dorosłych.

 

 

 

Film w kinach od 11 czerwca!

 

 

Link do zwiastuna: https://youtu.be/IRZuAyK86Ug

 

Informacje o filmie: 

„Podróż księcia”

Tytuł oryginału: „Le Voyage du Prince”

Kategoria wiekowa: 11+

Reżyseria: Jean-François Laguionie, Xavier Picard

Kraj i rok produkcji: Francja, Luksemburg, 2019

Czas trwania: 77 min

Wersja językowa: polski dubbing lub oryginalna z polskimi napisami

 

 

 

Dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Patroni medialni: Wyborcza.pl, Filmweb

Film współfinansowany przez: Program Kreatywna Europa

Partner filmu: Instytut Francuski / Institut français de Pologne

Czytany 376 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 06 czerwiec 2021 14:51

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama