cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 31 maj 2021 13:48

CZERWIEC W CANAL+ online - serial, dokument, film

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Lato w tym roku zdaje się droczyć z nami. Nie szkodzi. CANAL+ online, jak co miesiąc przygotowało pękatą listę nowości, które umilą wyczekiwanie na jego rozkwit. W ofercie serwisu seriale: między innymi nieoczywista wersja biografii Leonardo da Vinci, czy serialowa historia Ingrid Falaise - aktorki, której udało się uwolnić od męża sadysty. Wśród dokumetów kolejna, po KTO WROBIŁ BRITNEY SPEARS? pozycja o tej artystce, a dla fanów sportu produkcja o Jürgenie Kloppie. Nie zbraknie też doskonałych filmów. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj poniżej. 

 

SERIALE

POTWÓR (Le Monstre) serial obyczajowy, premierowe odcinki: Ale kino+ godz. 20:10 co środę od 2 czerwca, CANAL+ online co czwartek od 3 czerwca. Opowieść o toksycznym małżeństwie. Oparty na faktach, sześcioodcinkowy nakręcony po francusku kanadyjski serial – historia młodej dziewczyny, która zakochuje się w studencie arabskiego pochodzenia i wychodzi za niego za mąż. Jej życie szybko staje się koszmarem pełnym opresji, a ona sama ofiarą, nad którą mąż pastwi się w sposób wręcz przerażający. Ucieczka z tego piekła to wyzwanie niemalże ponad siły. Ale to chyba jedyne wyjście, jeśli chce przeżyć.

Inspiracją do powstania tej telewizyjnej opowieści były prawdziwe losy kanadyjskiej aktorki Ingrid Falaise, która przeżyła takie właśnie małżeństwo i opisała je w wydanej także po polsku autobiografii „Mój mąż, potwór”. Historia związku z psychopatą odbiła się szerokim echem w Kanadzie i na całym świecie, a ostatecznie doczekała ekranizacji w postaci serialu.

Na telewizyjnym ekranie w rolę młodych małżonków wcielili się włoski aktor Mehdi Meskar („Sierota”, „Marianne”) i Rose-Marie Perrault („Upadek amerykańskiego imperium”, „Geneza”, „Drwale”).

LEONARDO (Leonardo) serial biograficzny, premierowe odcinki: CANAL+ PREMIUM godz. 21:00 co czwartki od 3 czerwca, CANAL+ online co piątki od 4 czerwca. Jedna z najważniejszych postaci w historii europejskiej kultury – renesansowy geniusz Leonardo da Vinci doczekał się kolejnego serialu o swoim życiu. I to połączenia serialu biograficznego z kryminałem!

Da Vinci to świetna postać dla współczesnych opowiadaczy – zostały po nim olśniewające dzieła i wbrew pozorom niewiele konkretów o jego życiu. Dzięki temu twórcy różnych produkcji mają wielkie pole do popisu. Tak jest i tym razem w opowieści, w której Leonardo zostaje oskarżony o zabójstwo swej muzy Cateriny da Cremony. Podczas przesłuchania snuje opowieść o swym fascynującym życiu ujawniając historie kryjące się za powstawaniem kolejnych dzieł. I między innymi przedstawienie procesu twórczego mistrza stanowi niewątpliwą siłę tej produkcji.

W tytułową rolę w tym amerykańsko-włoskim serialu wcielił się Aidan Turner, którego pamiętamy z głównej roli w serialu „Poldark: Wichry losu”, a na ekranach kin oglądaliśmy jako Kiliego, jednego z krasnoludów biorących udział w wyprawie będącej motywem przewodnim trylogii filmowej „Hobbit”.

Obok niego zobaczymy Matildę de Angelis (serial „Od nowa”), Freddiego Highmore’a (seriale „Bates Motel”, „The Good Doctor”) i Jamesa D’Arcy’ego („Atlas chmur”, „Dunkierka”).

BEAU SÉJOUR  (c) deMENSEN

BEAU SÉJOUR (c) deMENSEN

 

BEAU SÉJOUR (Beau Séjour) serial kryminalny, premierowe odcinki: Ale kino+ godz. 20:10 co niedziela od 6 czerwca, CANAL+ online co poniedziałki od 7 czerwca. W tytułowym małym hotelu blisko belgijsko-duńskiej granicy budzi się nastoletnia Belgijka Kato Hoever i znajduje w łazience zakrwawione ciało. Własne. Zginęła i teraz jest duchem, który nie pamiętając ostatniego dnia życia próbuje go odtworzyć i dowiedzieć się kto ją zabił. Na szczęście niektórzy ludzie ją widzą i może się z nimi komunikować. W efekcie odkrywa sporo tajemnic o swoich najbliższych, ale czy znajdzie odpowiedź na to najważniejsze pytanie? Czy tak naprawdę chce je znaleźć?

Ten dziesięcioodcinkowy kryminał z mocnymi elementami nadprzyrodzonej grozy jest jednym z najciekawszych belgijskich seriali ostatnich lat. Zdobył sporą popularność, świetne recenzje (chwalił go nawet mistrz grozy Stephen King) i ostatecznie doczekał się kontynuacji (choć drugi sezon to już zupełnie osobna opowieść).

Odtwarzająca główną rolę Kato Lynn van Royen zdobyła za swą kreację dużo pochwał, a nawet nagrodę na festiwalu telewizyjnym w Monte Carlo. Poza „Beau Sejour” można ją zobaczyć także m.in. w filmie „Boso, ale na rowerze”, czy serialu „Tabula rasa”.

DZIEWIĘĆ KOBIETEK (Neuf Meufs) serial komediowy, premierowe odcinki: CANAL+ PREMIUM godz. 20:45, co piątek od 25 czerwca, CANAL+ online co sobota od 26 czerwca. Najnowszy francuski serial o pożądaniu. Oto tytułowych dziewięć kobiet mieszkających obok siebie i dziewięć odcinków-anegdot o ich codziennym życiu podszytym frywolnymi potrzebami. Każdy z odcinków koncentruje się na jednej z nich od Sylvii po Zoë. Dzieli je niemal wszystko – wiek, status społeczny, charakter, wygląd – łączy zaś odległość kilku ścian i to, że każda z nich może być tematem fascynującej, intensywnej, acz niedługiej opowieści.

Serial na podstawie scenariusza francuskiego dramaturga Diastème wyreżyserowała Emma de Caunes, laureatka Cezara pochodząca z rodziny z poważnymi aktorskimi tradycjami. Emma zanim zmierzyła się z reżyserią była przede wszystkim aktorką, którą widzieliśmy m.in. w „Wakacjach Jasia Fasoli”, „Motylu i skafandrze” czy „Jak we śnie” Michela Gondry’ego. Zagrała też u niego w pamiętnym teledysku grupy Radiohead „Knives Out”.

W „Dziewięciu kobietkach” zobaczymy zaś m.in. piosenkarza i aktora Philippe Katerine („Niezatapialni”, „Gainsbourg”) oraz Solène Rigot („Sierota”), dziennikarkę Mademoiselle Angès czy Alicie Havę („Mental”).

Serial to produkcja CANAL+ ORIGINAL ze Studio Canal TV.

DOKUMENT

BITWA O BRITNEY (The Battle For Britney: Fans, Cash And A Conservatorship) film dokumentalny, premiera: CANAL+ DOKUMENT 5 czerwca godz. 20:00, dostępny w CANAL+ online od 6 czerwca. Britney Spears, jedna z największych gwiazd popu przełomu wieków, cały czas znajdująca się wręcz w kuriozalnej sytuacji prawnej (czterdziestoletnia, wciąż aktywna artystycznie milionerka i matka dwojga nastolatków jest ubezwłasnowolniona i znajduje się pod kuratelą swego ojca) od wielu miesięcy znowu postawiona została w centrum uwagi. To w dużej mierze zasługa fanów, którzy w ramach ruchu #FreeBritney próbują zwrócić uwagę na niezwykłą sytuację piosenkarki.

I tę właśnie historię próbuje przybliżyć nam w nakręconym dla BBC dokumencie Mobeen Azhad. Nagradzany dziennikarz (m.in. laureat BAFTY za serię „Muzułmani jak my” czy nagrody Amnesty International za „Panorama: The Secret Drone War”) opisuje tu działania fanów, sądowy spór o prawne usamodzielnienie artystki, a nawet próbuje dotrzeć do świadków dzieciństwa Spears w małej mieścinie w Luizjanie, chcąc zaprezentować sytuację w jak najszerszym kontekście.

Na instagramie Britney ten dokument określono jako „pełen hipokryzji”, ale pamiętajmy, że przecież to nie ona decyduje o tym, co ostatecznie tam się pojawia...

W CANAL+ online cały czas dostępny jest dokument KTO WROBIŁ BRITNEY SPEARS? 

REAGANOWIE (The Reagans) seria dokumentalna, premierowe odcinki: CANAL+ DOKUMENT godz. 20:00 co piątek od 4 czerwca, CANAL+ online co sobota od 5 czerwca. Ronald Reagan to jeden z ważniejszych amerykańskich prezydentów XX wieku. Rzadko jednak podkreśla się, jak ważną rolę w jego życiu i karierze odegrała żona Nancy Reagan. I o tym właśnie (jak widać już nawet w tytule) opowiada ten czteroodcinkowy serial dokumentalny. Prezydencka para jest w nim pokazana na przestrzeni dekad – od początku lat pięćdziesiątych, gdy pobrali się jako para coraz popularniejszych hollywoodzkich aktorów, aż po kres drugiej kadencji Reagana, który musiał wówczas sprostać wielu kryzysom. W działaniach często wspierała go i to skutecznie małżonka, która podobnie jak on przeobraziła się z niezłej aktorki w sprawną polityczną ekspertkę. Z jej zdaniem i możliwościami liczyło się wielu.

Dziś, kilka lat po śmierci Nancy (zmarła w 2016 r. w wieku 95 lat) pamięć o jej roli w Białym Domu coraz bardziej zanika. Ta produkcja wyraźnie przywraca i dokumentuje moc jej decyzji i inicjatyw. Historia prezydenta Reagana to nie tylko opowieść o aktorze, który został prezydentem – to saga o aktorskiej parze, która sprawnie przeistoczyła się w polityków.

KLOPP. TRANSFER STULECIA © Whisper Films Limited MMXX

KLOPP. TRANSFER STULECIA © Whisper Films Limited MMXX

 

KLOPP. TRANSFER STULECIA, film dokumentalny, premiera: CANAL+ PREMIUM 7 czerwca godz. 21:30, dostępny w CANAL+ online od 8 czerwca. Dokument o wybitnym niemieckim piłkarskim trenerze Jürgenie Kloppie. O tym, że we współczesnym futbolu Klopp to jedno z najważniejszych nazwisk nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć trochę interesuje się tą dyscypliną. 

Wszak ten aktualnie pracujący z brytyjskim Liverpoolem spec od strategii i treningów był wybierany w dwóch ostatnich sezonach trenerem roku FIFA. Pod jego przywództwem Liverpool zdobył m.in. Mistrzostwo Anglii czy Klubowe Mistrzostwo Świata, a wcześniej gdy prowadził Borussię Dortmund (2008-2015) też nie obyło się bez wielu sukcesów.

Kim jest Klopp? Jak zawodnik drugoligowego FSV Mainz 05 stał się najlepszym trenerem Europy? Jak to robi, że jego drużyny osiągają tak wiele? Co wie o piłce nożnej, czego nie wiedzą inni? Jak wiele potrafi dla niej poświęcić? Jak wielkim błogosławieństwem dla Liverpoolu było sprowadzenie go na pozycję trenera i co to zmieniło w klubie i jego otoczeniu? O tym wszystkim opowiada dokument, który z pewnością spodoba się każdemu miłośnikowi współczesnej piłki nożnej.

POLSKA Z GÓRY 5, seria dokumentalna, premierowe odcinki: Planete+ godz. 18:30 co piątek od 7 czerwca, CANAL+ online co sobota od 8 czerwca. Któż z nas nie lubi usiąść przy oknie w samolocie i popatrzeć sobie z góry na mijane miasteczka, rzeki czy wsie? Zwykle mamy wtedy dwa pragnienia – by samolot leciał wolno i jak najniżej, a także by ktoś nam opowiadał o tym co w danej chwili widzimy – jak nazywa się ta rzeczka, co to za miasteczko i jakie są z nim związane ciekawe historie, czy mieszkał tu ktoś znany?

I właśnie tak wygląda seria dokumentalnych programów „Polska z góry”. Już piąta, bo – jak widać – faktycznie lubimy takie widoki i takie opowieści. A nasz kraj z takiej perspektywy naprawdę pięknie wygląda. Tym razem, podczas nieśpiesznej wędrówki, popatrzymy sobie z lotu ptaka na okolice Warszawy, Krakowa czy Łodzi, zwiedzimy Góry Sowie i Bory Tucholskie, powędrujemy wzdłuż biegu Warty, Odry i Narwi. A wszystko pięknie okrasi gawęda opisująca z detalami to, co widzimy, historię tych miejsc, ich współczesne atrakcje i anegdoty z tym związane.

Wystarczy usiąść, patrzeć i słuchać. I tak jest nawet lepiej niż w samolocie, bo przed telewizorem nie grozi nam choroba lokomocyjna, czy lęk wysokości.

FILM

PINOKIO Dystrybucja Kino Świat

PINOKIO Dystrybucja Kino Świat

 

PINOKIO (Pinoccho), film fantasy, premiera: CANAL+ PREMIUM 1 czerwca godz. 21:00, dostępny w CANAL+ online od 2 czerwca. Dwukrotnie (za kostiumy i charakteryzacje) nominowana do Oscara® najnowsza ekranizacja jednej z najważniejszych powieści wszech czasów dla dzieci. Baśń o drewnianym chłopcu autorstwa Carlo Collodiego była już wielokrotnie ekranizowana (nawet przez Disneya), ale tak pięknej, wizualnie rozbuchanej i fantazyjnej wersji aktorskiej z całą pewnością jeszcze nie widzieliście.

Jej twórca, włoski reżyser Matteo Garone (twórca m.in. „Pentameronu” czy nagrodzonej na Festiwalu Filmowym w Cannes „Gomorra”) do roli ojca Pinokia, starego Dżepetta, który wystrugał go z drewna, zaprosił jednego z najbardziej znanych włoskich komików – Roberto Benigniego (laureata Oscara za „Życie jest piękne”), który blisko dwadzieścia lat temu sam napisał, wyreżyserował i zagrał tytułową rolę we własnej odważnej adaptacji „Pinokia”.

Ten film zaś stara się zbliżyć klimatem i humorem do oryginalnej fabuły Collodiego, która była zarówno fascynującą dzieci baśnią, jak i satyrą na ludzkie charaktery ukryte pod zwierzęcymi i magicznymi kostiumami. Tak jest i tutaj.

ROK NA CAŁE ŻYCIE (Life in a Year), melodramat, premiera: CANAL+ FILM 16 czerwca godz. 20:00, dostępny w CANAL+ online od 17 czerwca. Gdy Daryn (Jaden Smith), siedemnastoletni sportowiec dowiaduje się, że jego dziewczyna Isabelle (Cara Delevingne) jest nieuleczalnie chora decyduje się spędzić z nią cały wspólny czas jaki im pozostał. Poświęcić wszystko, by mogli przeżyć jak najwięcej wspólnie. By całe życie zmieścić w tym jednym roku.

Ten wciągający współczesny młodzieżowy hollywoodzki melodramat, który niedawno miał premierę w USA ma ciekawe i niewątpliwe polskie po części pochodzenie. Jego reżyserem jest bowiem Mitja Okorn, słoweński twórca filmowy, który od kilkunastu lat jest mocno związany z naszym krajem i tu odniósł swoje największe sukcesy: „Listy do M”, „Planeta singli”. To właśnie dzięki tym filmom trafił do Hollywood, gdzie zadebiutował filmem „Rok na całe życie”.

Tym razem jednak zamiast Tomka Karolaka czy Macieja Stuhra przyszło mu pracować z Jadenem Smithem (synem Willa, znanym już z „Karate Kida” czy „1000 lat po Ziemi”), Carą Delevingne („Legion samobójców”, „Papierowe miasta") czy Cubą Goodingiem Jr (Oscar® za „Jerry’ego Maguire’a”, „Pearl Halbor”, „American Crime Story”).

BRZEMIĘ Dystrybucja Cineman

BRZEMIĘ Dystrybucja Cineman

 

BRZEMIĘ (Burden) film biograficzny, premiera: CANAL+ PREMIUM 27 czerwca godz. 21:30, dostępny w CANAL+ online od 28 czerwca. Wyjątkowy film o starciu rasizmu i wiary. Oparta na faktach opowieść o sierocie wychowanym przez rasistów związanych z Ku Klux Klanem, który pod wpływem miłości chce zmienić swoje życie. Nie jest to łatwe, gdy wciąż mieszka się w tym samym miasteczku w Południowej Karolinie. Na szczęście Mike znajduje wsparcie u lokalnego czarnego pastora Kennedy’ego i wraz z nim, wspólnie mierzy się z liderem KKK Tomem Griffinem.

Twórca tego filmu Andrew Heckler napisał do niego scenariusz jeszcze w latach 90. XX wieku po tym jak spotkał się z prawdziwym wielebnym Kennedym. Przez dwadzieścia lat było kilka prób nakręcenia tej opowieści (postać Mike’a mieli zagrać m.in. Aaron Eckhart czy Channing Tatum), ale wreszcie udało się to w 2018 a sam film podczas premiery na festiwalu w Sundance dostał pięciominutową owację na stojąco.

Ostatecznie zagrali w nim Garrett Hedlung („Tron. Dziedzictwo”, „Mudbound”), Forest Whitaker (laureat Oscara za „Ostatniego króla Szkocji”), Tom Wilkinson („Michael Clayton”, „Za drzwiami sypialni”), Usher i Andrea Riseborough („Birdman”, „Niepamięć”).

SPORT

NBA: Czas na play-off!

Szesnaście drużyn w dwóch konferencjach i jeden cel – awans do finałów NBA. W maju rozpoczęła się najbardziej emocjonująca część sezonu w najlepszej koszykarskiej lidze świata. Tytułu z zeszłego roku bronią Los Angeles Lakers z LeBronem Jamesem w składzie. „Jeziorowcy” z powodu wielu kontuzji w trakcie sezonu zasadniczego zajęli jednak rozczarowujące siódme miejsce w swojej konferencji, więc ich droga do finałów nie będzie łatwa.

W sezonie zasadniczym na Wschodzie najlepsi byli Philadelphia 76ers, a na Zachodzie Utah Jazz. Szczególnie ci pierwsi uważani są za poważnych faworytów do zdobycia mistrzostwa NBA, notując najlepszy bilans w swojej konferencji od blisko 20 lat. Wtedy 76ers doszli do finału ligi. Czy Ben Simmons i Joel Embiid sięgną po swój pierwszy pierścień? Play-offy i finały NBA w czerwcu i w lipcu tylko na antenie CANAL+ SPORT i CANAL+ online.

PGE Ekstraliga: Emocji nie zabraknie!

PGE Ekstraliga emocjonuje od początku sezonu 2021. W każdym meczu dochodzi do nieoczekiwanych zwrotów akcji i świetnych wyścigów. Zaskakującym liderem jest Motor Lublin, który w dotychczasowych rundach tylko raz przegrał swoje spotkanie. Mistrzowie Polski z ubiegłego sezonu, czyli Moje Bermudy Stal Gorzów zajmują obecnie dopiero trzecią pozycję w stawce. Może to oznaczać tylko jedno – czerwcowe spotkania w najlepszej żużlowej lidze świata zapowiadają się fascynująco.

Wśród największych hitów PGE Ekstraligi w czerwcu wymienić można między innymi spotkanie mistrza z wicemistrzem Polski z ubiegłego sezonu, czyli starcie Moje Bermudy Stali Gorzów z FOGO Unią Leszno (6 czerwca, 19:15 w nSport+) oraz spotkanie dwóch zaskoczeń z obecnego sezonu – czyli wicelidera rozgrywek Betard Sparty Wrocław z Motorem Lublin (27.06, nSport+). Wszystkie spotkania czerwcowych rund PGE Ekstraligi obejrzeć będzie można również za pośrednictwem serwisu CANAL+ online.

Czytany 324 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 31 maj 2021 13:50

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama