Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Artykuły

sobota, 29 maj 2021 12:43

90. urodziny Krzysztofa Komedy w FINA!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Krzysztof Komeda jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych i najbardziej inspirujących twórców polskiego jazzu. Jest uznawany za prekursora nowoczesnego jazzu w Polsce, według krytyków przyczynił się do wykrystalizowania się cech europejskiej estetyki jazzowej. Jego album Astigmatic nagrany w 1966 roku z Komeda Quintet, który współtworzył z Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim, Guenterem Lenzem i Rune Carlssonem wymieniany jest jednym tchem obok najwybitniejszych albumów jazzowych wszechczasów.

Komeda udzielał się także jako twórca muzyki filmowej. Pozostawił po sobie pamiętne ścieżki dźwiękowe do filmów takich jak Dziecko Rosemary Romana Polańskiego, Niewinni Czarodzieje Andrzeja Wajdy, czy Do widzenia, do jutra Janusza Morgensterna. Ciekawostką może być to, że do pewnego momentu łączył zawód laryngologa z praktyką wykonawczą i kompozytorską. Ostatecznie jednak wybrał muzykę.

Nie da się myśleć dzisiaj o polskiej szkole jazzowej, czy polskiej muzyce filmowej bez wspomnienia o Krzysztofie Komedzie. Dlatego też Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Fundacja Edukacji Kulturalnej MILO ART oraz Muzeum Jazzu zapraszają 29 i 30 maja na weekend z legendarnym pianistą i kompozytorem, twórcą słynnego nagrania modern-jazzowego Astigmatic i klasycznych w swym gatunku soundtracków do filmów Romana Polańskiego.

Uznani eksperci w dziedzinie jazzu dyskutować będą o jego imponującym dorobku, a zaproszeni muzycy spróbują przywołać ducha jego niezwykłej twórczości. W obydwa wieczory na kanale Fb FINA Wałbrzyska 3/5. odbędą się transmisje on-line koncertów i spotkanie z twórcami. Ponadto organizatorzy przypomną publiczności e-wystawę Komeda – Kalendarium życia opracowaną przez Andrzeja Rumianowskiego na podstawie fotografii z archiwum Zofii Komedowej-Trzcińskiej przekazanych do Muzeum Jazzu przez jej syna Tomasza Lacha.

Pierwszy dzień (sobota, 29 maja) otworzy debata z udziałem Tomasza Lacha, pasierba Krzysztofa Komedy, oraz Milo Kurtisa, Pawła Brodowskiego i Tomasza Tłuczkiewicza. Następnie wystąpi Wojtek Mazolewski Quintet, w składzie: Wojtek Mazolewski – kontrabas, Marek Pospieszalski – saksofon tenorowy, Joanna Duda – pianino, klawisze, Oskar Torok – trąbka, elektronika, Qba Janicki – perkusja, instrumenty perkusyjne.

Drugiego dnia (niedziela, 30 maja) zagra zespół Drum Freaks Milo Kurtisa, w składzie: Apostolis Anthimos – perkusja, Wojtek Mazolewski – bas, Janusz Yanina Iwański – gitary, Bartosz Smorągiewicz – saksofon, Piotr Iwicki – klawisze, Kuba Kinsner – instrumenty perkusyjne, Milo Kurtis – lider, instrumenty różne.

Koncerty oraz panel dyskusyjny będzie można obejrzeć on-line na kanale FINA Wałbrzyska 3/5. Wystawę Komeda – Kalendarium życia „zwiedzić” można na stronie Muzeum Jazzu.

 

Szczegółowy plan wydarzeń: 

29.05.2021

19:00 – Panel dyskusyjny: Tomasz Lach, Paweł Brodowski, Tomasz Tłuczkiewicz, Milo Kurtis 

20:15 – Koncert: Wojtek Mazolewski Quintet

 

30.05.2021

19:00 – Koncert: Drum Freaks z gościnnym udziałem Wojtka Mazolewskiego, Apostolisa Anthimosa

Festiwal zorganizowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Patronat Honorowy – Sekretarz Stanu Jarosław Sellin. MKDNiS

Czytany 241 razy Ostatnio zmieniany sobota, 29 maj 2021 13:10

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież