cinema.pl Artykuły

piątek, 28 maj 2021 14:36

Trwają castingi do konkursu „Wirtuozi”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Do 7 czerwca br. można zgłosić się na casting do „Wirtuozi”, popularnego telewizyjnego konkursu dla młodych muzyków i jednego z pierwszych na świecie talent show, poświęconego muzyce klasycznej. W 2021 roku w ramach kolejnej międzynarodowej edycji o tytuł najlepszego młodego muzyka swojego kraju będą walczyć utalentowani wykonawcy z Polski, Węgier, Czech, Słowacji i Chorwacji. Polska publiczność będzie mogła obejrzeć popisy młodych muzyków w dniach 3-17 grudnia 2021 roku w TVP Kultura. 

 Od czasu premiery w 2014 roku na Węgrzech program zdobył wielomilionową publiczność i zyskał status formatu międzynarodowego. W 2020 roku show pod nazwą „Wirtuozi V4+” został pokazany w czterech krajach Grupy Wyszechradzkiej oraz w Serbii. 

W międzynarodowym jury konkursu w gronie ekspertów zasiada m.in. śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska -Whiskerd, natomiast w Super Jury – światowej sławy gwiazdy, m.in. śpiewak operowy i dyrygent Maestro Plácido Domingo.

W konkursie biorą udział młodzi instrumentaliści (w wieku do 18 lat) i śpiewacy (w wieku do 24 lat). 

Program składa się z 3 odcinków, w ramach których uczestnicy wykonują utwory muzyki klasycznej z dowolnego repertuaru. W konkursie wyłanianych jest 5 zwycięzców – po jednym z każdego kraju, uczestniczącego w programie. Najlepsi młodzi wirtuozi otrzymują nagrodę pieniężną oraz nagrody w postaci nagrania płyty CD i możliwości występu ze znanym zagranicznym artystą.

W 2020 roku w ramach pierwszej międzynarodowej edycji show Jury wyłoniło 5 najlepszych muzyków z Czech, Węgier, Polski, Słowacji i Serbii. 

Polskim zwycięzcą całego konkursu został 14-letni akordeonista Dawid Siwiecki, który porywającą interpretacją i techniką gry wzbudził zachwyt słuchaczy i Jury. Werdykt ogłosił Maestro Placido Domingo.

Program „Wirtuozi” służy promocji muzyki klasycznej i przybliża kulturę krajów, z których pochodzą młodzi muzycy. Wspiera także utalentowanych wykonawców muzyki klasycznej w dalszych etapach  artystycznej kariery. Z wykonawcami, biorącymi udział w konkursie, nawiązywana jest kilkuletnia współpraca, zwycięzcy konkursu mają szansę na koncerty ze znanymi dyrygentami i orkiestrami, mentoring i wsparcie instrumentalne.

 

Więcej informacji na temat konkursu i zgłoszeń: https://virtuosos.com/application-form-pl/

 

Termin nadsyłania zgłoszeń: do 7 czerwca 2021 r.

 

Wszystkie ubiegłoroczne odcinki programu „Wirtuozi V4+” oraz nigdy wcześniej niepublikowany casting do programu będzie można obejrzeć na kanale YouTube:

https://www.youtube.com/c/VirtuozokHu/videos

Czytany 471 razy Ostatnio zmieniany piątek, 28 maj 2021 14:42

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Reklama