cinema.pl Artykuły

piątek, 21 maj 2021 11:03

Skandynawska satyra na pokolenie współczesnych trzydziestolatków

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Pełna humoru, słodko-gorzka satyra na pokolenie współczesnych trzydziestolatków. Film porównywany jest przez krytyków do przebojów kinowych „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” oraz „Niewinne kłamstewka”. W KINACH OD 2 LIPCA 2021

 

Grupa dobrych przyjaciół postanawia zorganizować przyjęcie niespodziankę z okazji zbliżających się urodzin Mitzi. Pełen nostalgii weekend spędzony w idyllicznie położonym domu ma przypomnieć bohaterom czasy, kiedy byli nastolatkami. Czy coś może pójść nie tak? 

Z pewnością, zwłaszcza, że jubilatka nie wydaje się zachwycona pomysłem grupy. Skołowana kobieta liczyła raczej na spokojny weekend, a na to najwyraźniej się nie zanosi. Napięcie wzrasta z chwilą, gdy jej najlepsza przyjaciółka Veronika pojawia się ze swoim nowym chłopakiem Mikaelem.

Znajome otoczenie i dawne rytuały sprawiają, że bohaterowie zapominają na chwilę o dorosłości. Wspólnie spędzony czas oraz kryjące się po kątach intrygi i tajemnice zmuszą ich jednak do ponownej oceny przeszłości i teraźniejszości.  

 

NAGRODY I FESTIWALE

2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu

2020 - Devour! The Food Film Fest, Kanada

2020 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cork, Irlandia

2020 - Nordic Film Days Lübeck, Niemcy

2020 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Cinefest Sudbury, Kanada

2020 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Haugesund, Norwegia

2020 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy Molodist, Ukraina

2020 - New Films Festival, Portugalia

 

BIOGRAM REŻYSERKI

Jenni Toivoniemi – urodziła się w 1978 roku. Fińska reżyserka i scenarzystka. Jej krótkometrażowy debiut „The Date” z 2012 roku został doceniony m.in. Nagrodą Jury na Sundance Film Festival oraz Wyróżnieniem w sekcji Generation 14+ na festiwalu w Berlinie. kolejne krótkie metraże pokazywane były na festiwalach w Locarno i Tampere. Pisze również sztuki teatralne. Wraz z Kirsikką Saari napisała scenariusz do pełnometrażowego filmu „Korso” (2014). Ich kolejną współpracą jest film dla dzieci „Sihja– Fly with Me”, który będzie miał swoją premierę w 2020 roku. „W co grają ludzie” to jej reżyserski pełnometrażowy debiut.  

Filmografia:

2020 W co grają ludzie / Seurapeli

2019 Juhlatunnelma (kr.m.)

2019 Tottumiskysymys (reż. segmentu)

2017 The Door (kr.m.)

2016 The Committee / Kommittén (kr.m.)

2013 Hääyö(kr.m.)

2012 The Date / Treffit (kr.m.)

Czytany 300 razy Ostatnio zmieniany piątek, 21 maj 2021 11:07

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama