cinema.pl Artykuły

wtorek, 18 maj 2021 16:57

"Amatorzy" - premiera 28 maja

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr KRZYŚKA Biuro Rzeczy Osobistych (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywają festiwal. Nagrodą, ufundowaną przez zawodowy teatr jest zrealizowanie spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką "Grek Zorba". Wspaniale by było wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki. 

 

Otrzymał dotację w ramach programu promującego Szekspira i działania osób niepełnosprawnych. Jeżeli chcą wystąpić w zawodowym teatrze muszą się podporządkować. Krzysiek ma wątpliwości...jednak podejmuje wyzwanie. Rozpoczynają się próby, w którym biorą udział AKTORZY ZAWODOWI i ‘znana twarz” gwiazda Wiktoria. Kiedy się pojawia aktorzy Krzyśka są pod jej wielkim urokiem. Na jednej z prób dyrektor oświadcza, że głównej roli nie może zagrać siostra Krzyśka - Mary. Dyrektor jest bezlitosny: z bezzębną, sepleniącą Mary żadnej premiery nie będzie. Powinna ją zagrać młodsza, ładniejsza aktorka z lepszą dykcją. WIKI! Krzysiek decyduje się na zmianę obsady.

Presja czasu, fascynacja WIKI… Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?

 

Q&A

Skąd pomysł na scenariusz filmu opowiadającego o grupie teatralnej Biuro Rzeczy Osobistej?  

Teatr Biuro Rzeczy Osobistych (BRO) znam od prawie 20 lat ponieważ  w tym teatrze gra mój brat, Adam, który również wystąpił  w filmie.  Wiele lat temu zrealizowłam film dokumentalny “Obcey” opowiadający o pracy Teatru.  A w 2014 powstał spektakl “Moja sprawa” autorstwa Radosław Paczochy, w którym zagrali aktorzy Teatru BRO i zawodowi aktorzy: Aleksandra Nieśpielak i Krzysztof Grabowski. Pomysł na film fabularny pojawił się w momencie pracy nad tą sztuką, w której Radek Paczocha umieścił fragment z Szekspira. Nie bez wątpienia jest również fakt, iż cała grupa jest swego rodzaju moją rodziną. Zbigniew Biegajło, twórca Teatru, jest prototypem postaci Krzyśka. Jego pasja i zaangażowanie w tworzenie Teatru Biuro Rzeczy Osobistych zainspirowała mnie do napisania scenariusza.

Akcja filmu rozgrywa się na Wybrzeżu. Skąd pomysł by właśnie tam umiejscowić tę historię?

Teatr działa właśnie w Gdyni. Ja też stamtąd pochodzę. Nie wyobrażałam sobie, żeby wrzucać naszych aktorów z Teatru BRO w nowe miejsce.  Do tego Wybrzeże, morze…  Tu czuje się  ducha wolności!

Z jakimi trudnościami i wyzwaniami musiała się zderzyć ekipa filmu, pracując z osobami niepełnosprawnymi?

Bardzo nie chcielismy robić ogromnego planu zdjęciowego z 50 osobami ekipy. Razem z producentką, Anna Wereda oraz autorem zdjęć, Michałem Popielem – Machnickim, uznaliśmy że film należy kręcić bardzo kameralnie. Ograniczylismy ekipę do minimium. Mam wrażenie, że to pozwoliło nam wszystkim choć trochę oswoić się z nową sytuacją. Nasi aktorzy BRO są bardzo otwarci i  totalnie zaangażowani. Wszyscy byli pod wrażeniem ich “zawodostwa”.

Czy pisząc scenariusz miała Pani „w głowie” aktorów, którzy wcielili się w główne role w filmie? 

Już na poziomie pisania scenariusza myślałam o Wojciechu Solarzu. Aby mieć pewność postanowiłam przeprowadzic casting do filmu. Bardzo pomogła mi Małgorzta Lipmann, która przeprowadziła świetny castnig w formie warsztatów. Przyznaję,  że paru aktorów również zrobiło na mnie wrażenie, ale to Wojtek wtopił się grupę BRO i grał jak naturszczyk. Wilki natomiast była dla mnie wyzwaniem. Zaproponowałam tę rolę Romie Gąsiorowskiej, ale na początku odmówiła twierdząc, że jej postać jest zbyt banalna. Mijał czas, scenariusz się zmieniał, postać gwiazdy również i wtedy Małgorzata Lipmann, reżyserka castingu, zwróciła się do Romy (ja już nie miałam wielkiej nadziei) i okazało, że “filmowa gwiazda” jednak w to wchodzi:)

Bardzo długo zastanawiałam się jaki powinien być Dyrektor. Miałam dwóch bardzo mocnych kandydatów i każdy z nich był inny. Kiedy na zdjęcia próbne przyszedł Mariusz Bonaszewski zachowywał się jak dyrektor, od razu nas poustawiał:) Przyznam, że bałam się czy będę umiała go reżyserować.  Ostatecznie postawiłam na Mariusza Bonaszewskiego, który okazał się strzałem w dziesiątkę. 

Jak zawodowi aktorzy przygotowywali się do pracy z aktorami niepełnosprawnymi?

Bardzo zależało mi, żeby Wojtek był naturalny w swojej roli. Praca z Teatrem BRO oparta jest na ruchu. Wojtek musiał sie tego nauczyć. Bardzo pomógli mi Zbigniew Biegajło oraz dwie terapeutki zajmujące się pracą z ciałem i ruchem (Małgorzata Wiśniewska i Barbara Szamotulska).  Zorganizowaliśmy kilkudniowe warsztaty na których poznawaliśmy się i przygotowywaliśmy do filmu. Oprócz Wojtka, udział wzięła z nich równiez Roma Gąsiorowska.

 

 

 

REŻYSERIA I SCENARIUSZ:

IWONA SIEKIERZYŃSKA (ur. 1967. 08. 17 w Gdyni)

Absolwentka psychologii UG i Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. 

1993 ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. W 1996 roku otrzymała nominację do studenckiego Oskara za krótkometrażowy film „Pańcia”, którego opiekunem był Krzysztof Kieślowski. W 2000 otrzymała stypendium „Cinefondation” przyznawane przez Cannes Film Festival

 

Filmografia:

2020Amatorzy – scenariusz i reżyseria

2017Rachela – reżyseria spektaklu telewizyjnego

2015Moja sprawa – reżyseria spektaklu z udziałem aktorów niepełnosprawnych intelektualnie i aktorów zawodowych

2014Kobro – reżyseria spektaklu; nagroda dla najlepszego spektaklu w Łodzi

2015 Obcey - reżyseria

2003 -2010 Plebania - reżyseria

2003Moje pieczone kurczaki – scenariusz i reżyseria

 

Dodatkowo: współautorka scenariusza o życiu i twórczości Katarzyny Kobro – nagroda główna w konkursie Script Pro

 

Scenariusz i reżyseria: Iwona Siekierzyńska

Produkcja: Polska 2020

Czas trwania: 95 min.

Polska premiera kinowa: 28.05.2021

Pokazy przedpremierowe od 21.05.2021

Premiera festiwalowa:  

Konkurs Główny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2020

 

NAGRODY:

Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych

Nagroda Don Kichot, Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych 

TWÓRCY: 

Scenariusz i reżyseria: Iwona Siekierzyńska

Zdjęcia: Michał Popiel - Machnicki

Montaż: Agnieszka Glińska, Barbara Fronc

Dźwięk: Radosław Ochnio

Kostiumy: Izabela Stronias

Charakteryzacja: Izabela Karwacka

Muzyka: Marzena Majcher

Produkcja: Autograf, TVP S.A., Studio Fonograf, Studio Orka, MX35, Miasto Gdynia

Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Producent: Anna Wereda

 

OBSADA:

Krzysiek – Wojciech Solarz 

Wiki -Roma Gąsiorowska

Matka -Anna Dymna

Dyrektor – Mariusz Bonaszewski

Olbińska – Małgorzata Zajączkowska

Bartoszek – Krzysztof Kowalewski

Marzena Gajewska

Anna Kujawska

Natalia Olszewska

Oliwia Cubala

Renata Klinkosz

Adam Siekierzyński

Ariel Wojtanik

Tomek Macniak 

Marcin Wenta

Janek Skiba

i inni

Czytany 411 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 maj 2021 16:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama