cinema.pl Artykuły

czwartek, 13 maj 2021 19:19

Film o geniuszu z Pcimia zawalczy o Złotego Smoka na KFF

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Solar Voyage” Adama Żądło, eksperymentalny dokument z elementami animacji bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Niezwykły wizualnie film o geniuszu z Pcimia powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka.

 

„Solar Voyage” to opowieść o wielkim umyśle, palącej obsesji, szalejących żywiołach, zmaganiu się ze schizofrenią oraz problemach z akceptacją społeczną i rodzinną. To prawdziwa historia człowieka żyjącego w izolacji, który w poszukiwaniu miłości i słońca wyrusza w niewiarygodną podróż dookoła świata.

- Mirka znałem od dawien dawna, obaj wychowaliśmy się na wsi. Zawsze wiedziałem, że jest odludkiem. Ale również geniuszem matematycznym. Wiele lat później, gdy skończyłem ASP, Mirek zniknął w tajemniczych okolicznościach. Wrócił po trzech miesiącach, opalony, w nowych ubraniach i opowiadał o Afryce. Jego historia mnie zainspirowała – opowiada Adam Żądło.  - Granica między geniuszem a szaleństwem jest cienka. Czy można być tak wybitnym w swojej dziedzinie nie przekraczając tej granicy? To pytanie stanowi oś filmu. Podziwiam Mirka za odwagę w zetknięciu z innymi kulturami, za pokonywanie trudności w komunikacji,  za wiarę w miłość i za upór w poszukiwaniu pracy przy fascynującej go słonecznej technologii.

W 18 minutach „Solar Voyage” zostało ujęte 60 lat życia człowieka, którego życiorysem można by obdarować kilkoro ludzi. Nielinearna narracja, elementy teledysku, trailera, rejestracji dokumentalnej, animacji, inscenizacji, aktorstwa, wypowiedzi z off-u i z wideo, piosenki, dynamiczne zmiany narratora składają się na niezwykłą warstwę wizualną „Solar Voyage”.

Film powstał w Studiu Munka SFP w ramach Programu „Pierwszy Dokument”. Koproducentem filmu jest AMA Film Academy. Program „Pierwszy Dokument” współfinansuje PISF.

Pokaz na 61. KFF jest jednocześnie światową premierą filmu. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych KFF jest niezwykle prestiżową sekcją. Laureaci Złotego Smoka i Srebrnych Smoków mogą skorzystać ze skróconej drogi do rywalizacji oscarowej. 61.  Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się  w dniach 30 maja – 6 czerwca 2021 roku w formie hybrydowej.

Adam Żądło w swojej twórczości łączy sztukę z wiedzą naukową i nowymi technologiami. Wspierał zespoły rozwijające technologie kosmiczne (AGH Space Systems, KRAKSAT). Jest reżyserem, artystą audiowizualnym, absolwentem Grafiki ASP w Krakowie, doktorantem UP w Krakowie, wykładowcą na WH AGH w Krakowie. Specjalizuje się w animacji, fotografii i filmie. Jest laureatem międzynarodowych konkursów (m.in. Sony, Adobe, Smithsonian, Nikon).

 

AMA FILM ACADEMY jest szkołą filmową umożliwiającą nabycie kompetencji we wszystkich dziedzinach przemysłu filmowego. Została stworzona przez doświadczonych filmowców. Program nauczania obejmuje podstawowe dziedziny branży audiowizualnej: reżyserię, scenariopisarstwo, sztukę operatorską, produkcję filmową, grę aktorską, postprodukcję obrazu, realizację dźwięku, dziennikarstwo multimedialne i realizację obrazu. AMA Film Academy działa w Krakowie i w  Warszawie – AMA Warszawa.

Czytany 396 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 13 maj 2021 19:21

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama