cinema.pl Artykuły

czwartek, 13 maj 2021 17:28

„Martin Eden” ZMIENIA DATĘ PREMIERY

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Aurora Films w związku z wcześniejszym otwarciem kin przyspiesza premierę "Martina Edena". Film wejdzie do kin już za tydzień czyli 21 maja. Włoska wersja głośnej powieści Jacka Londona „Martin Eden” rozgrywa się w Neapolu drugiej połowy XX wieku. Reżyser przeniósł akcję w miejscu i czasie, chcąc tym samym pokazać uniwersalność i ponadczasowość historii opowiedzianej w książce.  

 

Film zdobył wiele nagród na światowych festiwalach, w tym dla najlepszego aktora podczas 76. MFF w Wenecji, nagrodę David di Donatello za najlepszy scenariusz, czy nagrodę Platform na MFF w Toronto. Był także nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor oraz scenariusz. 

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu Pietra Marcella, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją. Postanawia dorównać jej i zdobyć wykształcenie. 

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas, od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć.

Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera. 

Pod koniec 2020 roku w księgarniach internetowych oraz stacjonarnych pojawiło się wznowienie powieści Jacka Londona z filmową okładką. Oprócz papierowej wersji dostępny jest również ebook. 

NAGRODY I FESTIWALE

2020 – Europejskie Nagrody Filmowe – nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser (Pietro Marcello), najlepszy aktor (Luca Marinelli), najlepszy scenariusz (Maurizio Braucci, Pietro Marcello)

2020 – Nagrody David di Donatello – nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany, nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka

2020 – Faro Island Film Festival – nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany, nominacja dla najlepszego aktora, nominacja dla najlepszego filmu zagranicznego

2020 – Nagrody Nastri d’Argento (Srebrne taśmy) – nominacje: najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy scenariusz, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji - nagroda Arca Cinemagiovani dla najlepszego filmu włoskiego, Puchar Volpi dla najlepszego aktora (Luca Marinelli)

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto – Nagroda Platform

2019 – Europejski Festiwal Filmowy w Sewilli – nagroda za najlepszy film

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Gandawie – nagroda Specjalna Jury dla najlepszego reżysera

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie

2019 – Festiwal Filmowy w Göteborgu

Czytany 413 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 13 maj 2021 17:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama