cinema.pl Artykuły

wtorek, 11 maj 2021 17:59

Debiut Adriana Apanela walczy o Złotego Smoka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Film fabularny „Stancja” Adriana Apanela będzie miał światową premierę w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowym na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach Programu „30 Minut”. W tej znakomitej komedii z elementami horroru wystąpili znani aktorzy: Agnieszka Warchulska, Jakub Zając, Anna Seniuk, Marian Opania.

 

Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Silver Frame.  Portal „Polish Shorts” nazwał „Stancję” „wybuchową mieszanką komedii, horroru i satyry społecznej”. Bohater filmu, młody chłopak, puka do drzwi starego domu, chcąc wynająć pokój. Otwiera mu ubrana w szlafrok właścicielka. Kobieta chce się pozbyć niespodziewanego gościa, ale gdy dowiaduje się, że chodzi o wynajem, zgadza się oprowadzić go po domu. Stancja okazuje się zapuszczona, a z każdym zwiedzonym pokojem i kolejnym poznanym lokatorem wydaje się coraz dziwniejsza... Chłopak chce się stamtąd wydostać, ale okazuje się to coraz trudniejsze.

 -  Punktem wyjścia do napisania tej historii były moje doświadczenia zarówno z wynajmem pokoi jak i samym procesem szukania, kiedy to czasami po zamknięciu drzwi mieszkania otwierał się świat, którego nikt by się nie spodziewał i którego na pewno nikt nigdy by nie opisał w ogłoszeniu ani nie pokazał w żadnym katalogu. W filmie poznajemy ten świat razem z młodym, nieśmiałym bohaterem  oraz właścicielką, która marzy żeby jej dom przypominał ten znany z „Domku na prerii” mimo że przypomina on raczej coś zupełnie przeciwnego – mówi Adrian Apanel.

W roli głównej wystąpił utalentowany aktor Jakub Zając, absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi z 2019 roku (m.in. „Czuwaj”, „Zenek”, serial „Belfer”, „Stulecie Winnych”). Partneruje mu Agnieszka Warchulska (m.in. „Cwał”, „Wieża”, „Dług”, „Teraz ja!”, „Trick”). W wyrazistych rolach drugoplanowych zobaczymy Annę Seniuk, Mariana Opanię, Sonię Mietielicę, Sebastiana Perdka, Paulinę Gałązkę. – To prawdziwy dream team - mówi reżyser. – Wszyscy, których chciałem pozyskać do filmu, zgodzili się po przeczytaniu scenariusza.

Film powstał w ramach Programu „30 Minut” Studia Munka SFP. Koproducentem „Stancji” jest TVN. Film otrzymał wsparcie Gdyńskiego Funduszu Filmowego. Adrian Apanel jest związany z Gdynią, ukończył Gdyńską Szkołę Filmową. W pracy nad „Stancją” towarzyszyli mu absolwenci GSF: Natalia Nylec i Marek Głuszczak.  Program „30 Minut” współfinansuje PISF.

Adrian Apanel jest reżyserem i scenarzystą. Nakręconym w trakcie studiów w Gdyńskiej Szkoły Filmowej dokumentem „Niezłomni” debiutował na Krakowskim Festiwalu Filmowym. W trakcie studiów rozpoczął także współpracę z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, reżyserując dla Instytutu filmy dokumentalne. Jego film dyplomowy, sensacyjna komedia „Rap Braders”, był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach,  między innymi w USA, Indiach czy na Karaibach.

Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych KFF jest niezwykle prestiżową sekcją. Laureaci Złotego Smoka i Srebrnych Smoków mogą skorzystać ze skróconej drogi do rywalizacji oscarowej. 61.  Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się  w dniach 30 maja – 6 czerwca 2021 roku w formie hybrydowej.

Czytany 392 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 maj 2021 18:13

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama