cinema.pl Artykuły

piątek, 07 maj 2021 18:38

Premierowe czytania - Przegląd Współczesnej Dramaturgii Rosyjskiej

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W maju Laboratorium Dramatu i Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy zapraszają na Przegląd Współczesnej Dramaturgii Rosyjskiej, w ramach którego zaprezentowane zostaną premierowe czytania trzech sztuk w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry-Piotrowskiej: "Zabiłem cara" Aliny Szklarskiej i Michaiła Patłasowa, "Dwóch w twoim domu" Jeleny Grieminy oraz komedię "Lotto" Wasilija Sigariewa.

 

Po każdym czytaniu zapraszamy do dyskusji z udziałem twórców i gości specjalnych. Punktem wyjścia do rozmów o wybranych tekstach będzie obecna sytuacja społeczno-polityczna w Rosji: masowe protesty, uwięzienie opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego, brutalne działania policji i obojętność kremlowskich władz wobec międzynarodowej krytyki ich działania. Prawa człowieka, wolność i sprawiedliwość – to trzy hasła przewodnie czytanych sztuk, w których Wielka Historia, miesza się z codziennością, ofiary rozmawiają ze swoimi oprawcami a Los wcale nie sprzyja człowiekowi. Co zrobić, kiedy państwo staje się wrogiem obywateli, a władza zadaje cios w podstawowe wolności obywatelskie? Czym grozi odrzucenie demokracji na rzecz dyktatury i autorytaryzmu? Rozmowy z autorami i twórcami premierowych czytań poprowadzi Wojciech Majcherek.

Prawa do sztuk reprezentuje ZAiKS.

Premierowe czytania odbędą się w poniedziałki 10, 17 i 24 maja o godz. 19.00, każde z nich zostanie udostępnione bezpłatnie na tydzień. Linki do poszczególnych czytań będą zamieszczane na Facebooku Teatru Dramatycznego oraz na stronie internetowej w zakładce z repertuarem "DramatOn".

Z kolei na naszej platformie VOD od 12 maja będzie można oglądać nagranie czytania "Placu Bohaterów" Thomasa Bernharda w reżyserii Franciszka Szumińskiego.

 

Szczegółowe informacje o wszystkich czytaniach znajdują się tutaj: https://teatrdramatyczny.pl/czytania

 

Zdjęcie z nagrania "Dwóch w twoim domu", fot. Katarzyna Bąba.

Czytany 447 razy Ostatnio zmieniany piątek, 07 maj 2021 18:55

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama