cinema.pl Artykuły

środa, 28 kwiecień 2021 11:54

Zmarł reżyser filmu WOLKA

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Reżyser “Wolki” Árni Ólafur Ásgeirsson zmarł 26 kwietnia, na kilka tygodni przed wejściem filmu do kin. 

 

Árni Ólafur Ásgeirsson urodził się w Reykjaviku i był absolwentem PWSFTviT w Łodzi. Był nie tylko reżyserem, ale również autorem scenariuszy wielu filmów krótkometrażowych. Zadebiutował w 2006 roku filmem fabularnym pt. „Thicker than Water”, który znalazł się w oficjalnej selekcji na festiwalu w Toronto, a także brał udział w wielu prestiżowych festiwalach na całym świecie. 

Jego drugi film pt. „BRIM” („Undercurrent”) miał premierę w  2010 roku. Film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu na islandzkiej edycji EDDA Awards. Trzeci film Árniego Ásgeirssona to animacja 3D „Odlotowy nielot” („Ploey - You Never Fly Alone”), zdobył nagrodę EDDA dla najlepszego filmu dziecięcego w 2019 roku, a jego dystrybucja objęła ponad 50 krajów. 

W eksplikacji reżyserskiej o swoim filmie “Wolka” Árni Ólafur Ásgeirsson napisał tak: “Jestem Islandczykiem, ale przez wiele lat studiowałem i pracowałem w Polsce. Zawsze byłem zafascynowany pomysłem zrobienia filmu o Polakach żyjących na Islandii. Chciałem zbadać jak te dwa światy spotykają się ze sobą, kontrastują i wpływają na siebie nawzajem. Na Islandii jest bardzo dużo polskich emigrantów i zawsze zastanawiałem się dlaczego wszyscy Ci ludzie wybierają, ze wszystkich możliwych krajów na ziemi, tak dziwne, chłodne miejsce na wyspie na końcu świata, i tu decydują się przyjechać, tu żyć i pracować. 

Co najważniejsze, “Wolka” to opowieść o rodzinie, pokazująca emocje i relacje międzyludzkie, powiązane ze sobą przeznaczeniem. To historia silnej kobiety, która ma krystalicznie czysty cel i która poświęci wszystko i wszystkich, nawet swoich najbliższych, żeby go osiągnąć. To temat uniwersalny, ponadczasowy, międzykulturowy, nie mający granic terytorialnych, więc przemówi nie tylko do polskiej i islandzkiej publiczności, ale ludzi z różnych kultur”.

Swoim bólem z powodu śmierci reżysera podzieliła się m.in. odtwórczyni głównej roli w filmie Olga Bołądź. “Arnuś Żegnaj mój przyjacielu. Kondolencje dla rodziny. Dziękuje Ci za wszystko. Odpoczywaj kochany i do zobaczenia”. W filmie zagrali też m.in. Eryk Lubos, Anna Moskal, Marianna Zydek oraz Jan Cięciara. 

 

Opis filmu:

Annie zostają ostatnie dni odsiadki, a to oznacza, że nadchodzi czas rozliczyć się z przeszłością. Gdy opuszcza więzienne mury, jej nadrzędnym celem jest odnalezienie Doroty, z którą ma rachunki do wyrównania. Szybko okazuje się, że to jednak nie jest takie proste, a w nowej rzeczywistości może liczyć tylko na siebie. Poszukiwania sprowadzają ją na Islandię, gdzie podając się za przyjaciółkę Doroty, szybko zyskuje zaufanie jej rodziny. Tylko one dwie wiedzą o co toczy się gra. Jak długo potrwa ta sielanka? Jakie mroczne tajemnice kryje w sobie nasza bohaterka i jaki jest prawdziwy cel wizyty? Jedno jest pewne – na tej wyspie nie jest już bezpiecznie. 

 

 

Reżyseria: Árni Ólafur Ásgeirsson

Scenariusz: Árni Ólafur Ásgeirsson / Michał Godzic

Zdjęcia: Marek Rajca

Produkcja: Saga Film & Film Produkcja

Dystrybucja: Monolith Films

Premiera wkrótce po otwarciu kin 

Czytany 496 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 kwiecień 2021 15:47

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama