cinema.pl Artykuły

środa, 28 kwiecień 2021 10:59

List otwarty dotyczący budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W ubiegłym tygodniu do Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage wpłynął list otwarty od firmy EXON jako głosu w publicznej debacie na temat budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. 

 

„Budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage - ECFC” w Toruniu szansa dla rozwoju gospodarczego i kulturalnego miasta i regionu.

Firma EXON Computer Systems, Andrzej Jassowicz sp. komandytowa 

jest obecnie wiodącym integratorem i dostawcą technologii informatycznych na rynku polskim. W oparciu o wysokie kompetencje i ponad 29 doświadczenie zespołu inżynierów oraz kadry technicznej firma Exon specjalizuje się w projektowaniu i wdrożeniach zaawansowanych rozwiązań IT w sektorze publicznym, korporacyjnym i finansowym. 

Jako firma z centralą w Toruniu, jesteśmy zarówno pracodawcą jak 

i ważnym elementem biznesowego i technologicznego ekosystemu miasta i regionu tak więc czujemy się zobowiązani do zajęcia obiektywnego stanowiska w kwestii tak ważnej inwestycji jak budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Nasza opinia oparta jest o rzeczową i obiektywną analizę wpływu inwestycji na rozwój gospodarczy, społeczny oraz kulturalny miasta i regionu. Naszym zdaniem budowa Centrum ECFC w Toruniu to unikalna szansa na zbudowanie nowego wizerunku miasta, które pozwoli wypromować Toruń jako europejskie centrum festiwalowe, wystawiennicze i edukacyjne, skupiające światowej klasy reżyserów, aktorów i operatorów filmowych, promujące filmy i technikę filmową, pozwalające organizować międzynarodowe konferencje i warsztaty. Należy pamiętać również o niekwestionowanej wartości jaką wnosi w inwestycję festiwal filmowy Camerimage ze swoją międzynarodową renomą, kontaktami w świecie filmowym oraz niemal 30 letnim doświadczeniem w organizacji  festiwali filmowych z udziałem ikon z wielkiego ekranu.

Uważamy, że budowa centrum ECFC da nowe możliwości, nowe wyzwania i perspektywy dla rozwoju miasta Torunia, jego mieszkańców oraz dla lokalnego biznesu, szeroko rozumianej kultury jak również dla polskiego sektora filmowego. Inwestycja zmieni postrzeganie Torunia jako międzynarodowego centrum sztuki filmowej, przyciągając do miasta nową kategorię turystów, fanów filmów oraz studentów i specjalistów z branży filmowej z kraju, z Europy jak i innych kontynentów. Budowa Centrum ECFC ma duży potencjał stymulujący lokalną przedsiębiorczość, kreatywność, daje również nowe, atrakcyjne szanse i perspektywy dla absolwentów szkól z regionu. Inwestycja pozwoli rozszerzyć się aktywność regionu na wiele obszarów, stymulując dynamiczny rozwój każdego z nich. Należy w postrzeganiu i ocenie tej inwestycji przyjąć szerszą, długofalową perspektywę.

Przede wszystkim Centrum ECFC to Gospodarka - zwracamy uwagę na wpływ inwestycji na stymulację lokalnych przedsiębiorstw mając bezpośrednie przełożenie na poziom życia mieszkańców Torunia i rozwój gospodarczy całego regionu. Przedsiębiorstwa osłabione skutkami pandemii wirusa Covid-19 potrzebują obecnie silnego bodźca i katalizatora który pobudzi gospodarkę w regionie, zainteresuje i zachęci mieszkańców miasta oraz zewnętrznych inwestorów do inwestowania w lokalny ekosystem firm i usług z wielu obszarów w tym branży gastronomicznej, hotelarskiej, turystycznej, technologicznej, edukacyjnej oraz budowlanej

Centrum ECFC to również Mieszkańcy, których poziom życia jest warunkowany w dużej mierze rozwojem miasta. Nowe inwestycje i projekty, rozwój infrastruktury, zwiększenie liczby atrakcji turystycznych i kulturalnych, wygeneruje popyt na nowe usługi i miejsca pracy. Centrum będzie silnym wsparciem edukacyjnym szkół i instytucji edukacyjnych, przyczyniając się m.in. do podnoszenia kompetencji i kwalifikacji mieszkańców, zmniejszenia nierówności społecznych, w tym również do zwiększenia komfortu życia osób niepełnosprawnych. 

Poza organizacją festiwali filmowych inwestycja ma na celu oferowanie funkcji o charakterze wystawienniczym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym. Jako obiekt o wysokim standardzie technologicznym centrum ECFC będzie mogło obsługiwać kongresy, koncerty i wydarzenia kulturalne dużego formatu i na światowym poziomie.

Centrum ECFC to Miasto Toruń. Budowa Centrum w synergii z Międzynarodowym festiwalem filmowym Camerimage znacząco podniesie wizerunek, postrzeganie i rozpoznawalność miasta nie tylko w skali kraju, ale także na arenie międzynarodowej. Inwestycja wpłynie również na wzrost liczby turystów i osób odwiedzających miasto i poszukujących interesującej oferty kulturalno-rozrywkowej. Tak więc Centrum ECFC wniesie nową aktywność w przestrzeni biznesowej, usługowej, turystycznej, kulturalnej i edukacyjnej miasta i regionu zwiększając jego konkurencyjność w rywalizacji z innymi regionami Polski.

Centrum ECFC to stymulacja szeroko pojętej Kultury, która edukuje i integruje społeczności lokalnie i globalnie, buduje również tożsamość regionalną i narodową. Inwestycja w Centrum ECFC z nową siedzibą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Camerimage”, przestrzenią wystawienniczo ekspozycyjną, muzeum sztuki filmowej, warsztatami edukacyjnymi dla studentów i absolwentów szkół oraz salą koncertowo-eventową w znaczący sposób wpłynie na atrakcyjność miasta i regionu zwiększając komfort i jakość życia jego mieszkańców. 

Jesteśmy przekonani, że inwestycja w budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage jest wielką szansą dla miasta, całego regionu regionu, jak również dla naszego kraju, przesuwając środek ciężkości międzynarodowego biznesu filmowego i festiwalowego  do Torunia znacząco podnosząc wizerunek i postrzeganie miasta. Ponadto inwestycja wniesie wiele wartości i korzyści wspomnianych powyżej.

 

Z wyrazami szacunku,

Andrzej Jassowicz

 

Czytany 352 razy Ostatnio zmieniany środa, 28 kwiecień 2021 11:05

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama