cinema.pl Artykuły

wtorek, 27 kwiecień 2021 13:46

„Helmut Newton. Piękno i bestia” – pokaz specjalny na MOJEeKINO.pl!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

4 maja o g. 20:00 wraz z MOJEeKINO.pl zapraszamy na pokaz specjalny filmu „Helmut Newton. Piękno i bestia”. W filmie zaskakujący obraz Helmuta Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki. Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer – portretowane portretują i odkrywają przed nami prawdę.

 

Łączył sprzeczności. Romantyzm z perwersją, fantazję z realizmem, modę i reklamę ze sztuką. Był jednym z najbardziej prowokacyjnych fotografów XX wieku. Być może źródła jego przewrotnego charakteru należy szukać w genealogii. Był niemieckim Żydem, urodzonym 31 października 1920 roku w Berlinie. Mimo że musiał opuścić to miasto, nigdy nie uwolnił się od jego dekadenckiego stylu lat dwudziestych i estetyki Leni Riefenstahl. Zakochał się w jej portretach. Pokazywał kobiety tak jak ona mężczyzn.

Jego zdjęcia publikowały najważniejsze magazyny modowe, przede wszystkim „Vogue”, „Harper's Bazaar”, ale również „Stern” czy „Playboy”. Realizował także wiele kampanii reklamowych. Często inspirował się kinem. Słynne zdjęcie modelki uciekającej przed samolotem zainspirował film „Północ, północny zachód”. Zdjęcie Davida Lyncha trzymającego za szyję Isabellę Rossellini wprost nawiązuje do „Blue Velvet”. Przed jego obiektywem uwielbiały stawać gwiazdy filmowe: Sigourney Weaver, Charlotte Rampling, Elizabeth Taylor, Nastassja Kinski, Anthony Hopkins, Ralph Fiennes, Catherine Deneuve, Jodie Foster, Billy Wilder, Marianne Faithfull i wiele innych.

Zmarł 23 stycznia 2004 roku w wypadku samochodowym, spowodowanym atakiem serca. Urna z jego prochami spoczywa na cmentarzu w Berlinie, niedaleko grobu uwielbianej i sfotografowanej przez niego Marleny Dietrich.

9 kwietnia tego roku w wieku 97 lat odeszła żona Helmuta - June Newton, znana również pod pseudonimem artystycznym Alice Springs. June również jest jedną z głównych bohaterek filmu „Helmut Newton. Piękno i bestia”, gdyż całe jej życie i kariera były nierozerwalnie związane z życiem i karierą Helmuta Newtona.

June planowała zostać aktorką. W 1947 roku poznała Helmuta Newtona. Niespełna rok później poślubiła znanego już wtedy fotografa i razem z nim przeniosła się do Paryża.

Tu, bez powodzenia, próbowała swoich sił jako aktorka i malarka. Kiedy z powodu choroby Helmut nie mógł wykonać zlecenia od francuskiego producenta papierosów, June powiedziała, że go zastąpi. Klient był zachwycony efektem końcowym. Zdjęcie modela z papierosem w ustach rozpoczęło karierę June jako fotografki.

June wyspecjalizowała się w portretach. Przed jej obiektywem stawali nie tylko artyści i projektanci, ale także gwiazdy Hollywood: Yves Saint Laurent, Audrey Hepburn, Nicole Kidman, Catherine Denevue, Robert Mapplethorne czy Gore Vidal.

Kiedy Newton zmarł w wypadku samochodowym, June powołała do życia fundację jego imienia (Helmut Newton Foundation) mieszczącą się w Berlinie i do końca życia była jej prezesem.

 

https://www.mojeekino.pl/vods/vod.1120

Czytany 408 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 kwiecień 2021 13:54

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama