cinema.pl Artykuły

niedziela, 25 kwiecień 2021 11:37

Filmy ze Szkoły Wajdy na Mojeekino od 26 kwietnia!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Szkoła Wajdy wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych i platformą Mojeekino.pl zapraszają na specjalny przegląd filmów z naszej szkoły, który odbędzie się w dniach 26 kwietnia – 2 maja. W selekcji znalazły się nagradzane na festiwalach „Symfonia Fabryki Ursus”, „Ślimaki” czy „Superjednostka” a także krótkometrażowe filmy Agnieszki Smoczyńskiej – laureatki Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Kin Studyjnych za film FUGA.

 

Cykl „Filmy ze Szkoły Wajdy” na platformie mojeekino.pl to wyjątkowa szansa na zobaczenie filmów rozwijanych w Szkole Wajdy, produkowanych przez Fundację Szkoła Wajdy i Wajda Studio. Wśród dziewiętnastu tytułów znajdziecie pełne i krótkie metraże, fabuły i dokumenty, nagradzane na festiwalach w Polsce i na świecie, pierwsze filmy docenianych obecnie twórców takich jak Agnieszka Smoczyńska, Agnieszka Elbanowska, Marta Minorowicz i Grzegorza Szczepaniaka. 

Filmy pełnometrażowe i zestawy krótkich metraży

W programie cyklu „Filmy ze Szkoły Wajdy” na platformie mojeekino.pl dostępne są trzy filmy pełnometrażowe: 

•„Symfonia Fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik, nagrodzona na najważniejszym festiwalu filmów dokumentalnych w Ameryce Północnej Hot Docs w 2019 roku, wyjątkowe połączenie wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną, w której główne skrzypce grają byli pracownicy Fabryki Ursus.

•„Arabski sekret” Julii Groszek, nagradzana na wielu festiwalach w Polsce i na świecie historia 35-letniego Kamila, który nigdy nie spotkał ojca. Wspólnie z bohaterem wyruszamy w drogę do odnalezienia korzeni i ojca mającego status gwiazdy formatu Bono z U2 w regionie Bliskiego Wschodu.

•„Gdzie jest Sonia?” Radki Franczak, podróż do wnętrza prawosławnego kościoła i jednocześnie opowieść o niezwykłej kobiecie próbującej w murach cerkwi odbudować wartości, jakie rosyjskie społeczeństwo utraciło pod rządami kolejnych politycznych reżimów.

Dla fanów filmów krótkometrażowych przygotowaliśmy specjalne tematyczne bloki filmowe. W pięciu zestawach krótkich metraży znajdziecie coś na poprawę humoru, filmy o poszukiwaniu swoich korzeni i różnych obliczach miłości a także tytuły poświęcone skomplikowanym relacjom międzyludzkim.  

W pierwszym zestawie „Na poprawę humoru” proponujemy trzy tytuły:

•„Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka, ulubieniec widzów na całym świecie. Historia dwóch przyjaciół, którzy postanawiają założyć własną hodowlę ślimaków. Czy uda im się zarobić miliony?

•„Kometa” Adama Buki, to ciepła rodzinna historia wypełniona bajkami, podróżami na balkon, pestkami czereśni i niecierpliwym oczekiwaniem na pojawienie się kolejnego członka rodziny.

•„Naturalni” Kristoffera Rusa, produkcja Wajda Studio i Studio Munka-SFP, to historia małżeństwa, które za radą psychologa ewolucyjnego postanawia żyć w sposób w jaki ukształtowała nas natura. 

Jeśli chcielibyście cofnąć się pamięcią w przeszłość mamy dla Was zestaw „Skąd jestem?”

•„Szklane negatywy” Jana Borowca, najnowsza produkcja Wajda Studio, premierowo pokazywana w konkursie na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2020 roku, historia niezwykłego odkrycia – kolekcji ponad 2700 szklanych negatywów. Kim są ludzie uwiecznieni na fotografiach? Kto stał za obiektywem? Na to i inne pytania odpowiedzi poszukują twórcy filmu. 

•„Mój dom” Magdaleny Szymków, pokazuje paradoksy historii na przykładzie losów Polki i Niemki splecionych przez wojnę. Opowieść o świecie, w którym nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie kto jest najeźdźcą, represjonowanym, winnym, a kto ofiarą?

•„Pod niebem” Marty Skiby, opowiada o tęsknocie za swoją największą pasją. Kiedyś as przestworzy, dziś bohaterowi zostały już tylko resztki wspomnień.

•„Trzy dni wolności” Łukasza Borowskiego, jak wykorzystalibyście trzy dni wolności danej Wam po piętnastu latach spędzonych w więzieniu? Tyle czasu ma bohater filmu. Podczas krótkiej przepustki będzie musiał zmierzyć się ze swoim życiem, ocenić przeszłość i szanse na przyszłość, wybrać to, co dla niego najważniejsze.

III zestaw: Muzyka jako bohater

•„Wariacja na wiolonczelę solo” Aleksandry Rek, to historia zmarłego w 2018 roku Dominika Połońskiego i jego miłości do wiolonczeli. Paraliż ręki uniemożliwił muzykowi wykonywanie klasycznego repertuaru. Nie przeszkodziło mu to jednak w kontynuowaniu i rozwijaniu kariery. 

•„Viva Maria!” Agnieszki Smoczyńskiej, portret Marii Fołtyn, wybitnej polskiej śpiewaczki i reżyserki operowej, założycielki Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki, która z miłości do opery, a przede wszystkim Moniuszki śpiewała niegdyś przed Józefem Stalinem czy Fidelem Castro.

•„Aria diva” Agnieszki Smoczyńskiej, produkcja Wajda Studio i Studio Munka-SFP, adaptacja opowiadania Olgi Tokarczuk „Ariadna na Naksos” to historia relacji dwóch kobiet – kochającej żony i matki Basi (granej przez Gabrielę Muskałę) i divy operowej (w tej roli Katarzyna Figura) z operą w tle. 

IV zestaw: Między nami 

•„Gry” Macieja Marczewskiego, produkcja Wajda Studio i Studio Munka-SFP - to opowieść o zatrzaśniętej w windzie dwójce obcych ludzi, którzy rozpoczynają zaskakującą grę. Niewinna zabawa przeistacza się w pełen ekstremalnych emocji dramat.

•„Jeszcze porozmawiamy” Mateusza Buławy, zrealizowany w ramach kursu Przedszkole Filmowe portret rodzinny. Niepełny, o czym przypomina głuchy sygnał w słuchawce telefonu.  

•„Superjednostka” Teresy Czepiec to opowieść o ogromnym bloku mieszkalnym zaprojektowanym zgodnie z ideą Le Corbusiera  jako „maszyna do mieszkania”.  762 drzwi do mieszkań i 762 historie. Reżyserka otwiera dla nas kilka z nich. 

•„Decrescendo” Marty Minorowicz to film, w którym towarzyszymy młodemu terapeucie i mieszkańcom domu spokojnej starości. Dzięki obecności mężczyzny starsze osoby czują się potrzebne i wysłuchane. On sam, codziennie stykając się ze śmiercią, próbuje odnaleźć sens swojego życia.

 

V zestaw: Miłość niejedno ma imię

•„Niewiadoma Henryka Fasta” Agnieszki Elbanowskiej. Jak dużo jesteśmy w stanie zaryzykować dla miłości? Bohater filmu pada nawet ofiarą oszustwa, ale i to nie jest w stanie go zniechęcić. Pogoń za marzeniami przerywa jednak bolesna konfrontacja z przeszłością.

•„Pogodna” Renaty Gabryjelskiej to film o trudnej miłości matki i córki. Czy praca, której poświęcają się całkowicie rekompensuje im inne braki w życiu?

 

Informacje dot. cyklu

Dostępność cyklu na platformie mojeekino.pl: 26 kwietnia – 2 maja

Ceny biletów: pełne metraże oraz na każdy blok krótkich metraży - 10 PLN/ Karnet na całość – 50 PLN   

https://mojeekino.pl/show/wajda-school

Czytany 398 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 25 kwiecień 2021 11:43

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama