cinema.pl Artykuły

czwartek, 15 kwiecień 2021 14:18

Przyjaciele już dostępni w HBO GO

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Nagradzany i uwielbiany przez fanów na całym świecie serial komediowy Przyjaciele już od dzisiaj dostępny jest w serwisie HBO GO. To opowieść o grupie przyjaciół - Rachel, Monice, Phoebe, Joey’u, Chandlerze i Rossie - mieszkających w Nowym Jorku. W serialu jak w życiu, głównym bohaterom przydarzają się nie tylko przeróżne sytuacje życiowe, ale ciekawi ludzie, których spotykają. Dzięki temu w ciągu 10 sezonów w serialu wystąpiły największe gwiazdy filmowe.

 

OTO 5 NAJSŁYNNIEJSZYCH ODCINKÓW SERIALU PRZYJACIELE Z UDZIAŁEM GWIAZD

Mistrzowie improwizacji: Robin Williams i Billy Crystal (sezon 3, odcinek 24)

Scena: Przyjaciele jak zwykle spędzają czas w kawiarni Central Perk. Monica zaczyna opowiadać pewną historię, kiedy dwóch dziwnie wyglądających facetów (Williams i Crystal) siada przy sąsiednim stoliku. Williams głośno narzeka, że zdradza go żona. Na dodatek, podejrzewa, że jej kochankiem jest jej ginekolog. Monica bezskutecznie próbuje coś powiedzieć, ale szybko się poddaje i mówi przyjaciołom, że opowieść, jaką snują dwaj ekscentryczni mężczyźni jest zapewne znacznie ciekawsze i warto jej posłuchać. Monica ma rację: kilka sekund później okazuje się, że granemu przez Williamsa bohaterowi rogi przyprawia jego własny przyjaciel, czyli Billy Crystal, który w teatralnym geście wychodzi z kawiarni. 

Kulisy sceny: Williams i Crystal blisko przyjaźnili się ze sobą aż do tragicznej, przedwczesnej śmierci Williamsa. W tamtym okresie obaj grali w filmie, do którego zdjęcia były kręcone w tym samym studiu, co serial. Kiedy obaj aktorzy odwiedzili plan serialu Przyjaciele, zaczepił ich jeden ze scenarzystów, któremu udało się przekonać Williamsa i Crystala, wówczas już znanych na całym świecie aktorów, żeby wystąpili w epizodycznych rolach. Całkowicie improwizowana scena została nakręcona tego samego dnia. Ich umiejętności improwizacji zrobiły piorunujące wrażenie na aktorach serialu Przyjaciele. W pewnym momencie Matt LeBlanc (Joey) spontanicznie przerwał prowadzoną przez nich rozmowę, pytając się, czy owym ginekologiem jest Billy Crystal. Crystal odpowiedział mu błyskawicznie, żeby nie wchodził im w słowo, bo to prywatna rozmowa. Courtney Cox (Monica) zaimprowizowała później, odpowiadając na ostatnie pytanie Lisy Kudrow. Stwierdziła, że nie pamięta, co chciała powiedzieć.

Awaryjny opiekun do dziecka: Freddie Prinze Jr. (sezon 9, odcinek 6)

Scena: Całkiem niesłusznie pomija się często występ Freddie’go Prinze’a Jr., który wystąpił w serialu Przyjaciele w epizodycznej, ale wspaniałej roli wrażliwego opiekuna do dzieci o imieniu Sandy. Mimo że Sandy jest idealnym opiekunem do dzieci, Ross (David Schwimmer) nie jest w stanie przyjąć do wiadomości, że mężczyzna wykonuje zajęcie tradycyjnie przypisane kobietom i za wszelką cenę próbuje się go pozbyć. Sandy spokojnie przyjmuje wymówienie, ale żegnając się, pomaga Rossowi uświadomić sobie, dlaczego naprawdę żywił do niego urazę. 

Kulisy sceny: Początkowo w rolę opiekuna do dzieci miał wcielić się Tom Hanks, ale dwukrotny zdobywca Oscara nie mógł pojawić się na planie, bo przedłużały się zdjęcia do filmu, w którym występował. To właśnie wtedy agent Freddie’go Prinze’a Jr. poinformował aktora, że jest szansa, aby zagrał epizodyczną rolę w serialu Przyjaciele - jedynym minusem było to, że nagranie miało odbyć się dzień później. Aktor był trochę wytrącony z równowagi, ale zachował zimną krew. Nie tylko udało mu się w rekordowym tempie nauczyć wszystkich kwestii, ale nauczył się także grać melodię Greensleeves na flecie, choć nigdy wcześniej nie trzymał tego instrumentu w ręku. 

Facet, który przegrał zakład: Bruce Willis (sezon 6, odcinki 21-22-23)

Scena: Trudno jest wybrać naszą jedną scenę, bo Bruce Willis zawsze świetnie wypadał w roli surowego i zatroskanego ojca Elizabeth (Alexandra Holden), znacznie młodszej dziewczyny Rossa. Kiedy jego bohater zaczyna spotykać się z Rachel (Jennifer Aniston) z ponuraka zmienia się we wrażliwego i skłonnego do łez faceta. W chyba najbardziej pamiętnej scenie Paul, którego gra Willis, wdzięczy się do lustra. Wydaje z siebie drapieżny ryk, pręży bicepsy i śpiewa „I’m just a love machine”. Tę żenującą scenę obserwuje schowany pod łóżkiem Ross. 

Kulisy sceny: Legenda głosi, że Matthew Perry (Chandler) i Bruce Willis założyli się podczas pracy na planie filmu Jak ugryźć 10 milionów - Perry był przekonany, że film stanie się wielkim przebojem kasowym, a Willis nie miał aż tyle wiary w produkcję. Koniec końców, film przynosił przez kilka tygodni rekordowe wpływy ze sprzedaży biletów, a Willis, który przegrał zakład, musiał wcielić się w rolę Paula. To prawda, że aktor nigdy nie potwierdził historii o zakładzie (faktycznie, dziwne by było gdyby obstawiał, że film, w którym zagrał okaże się kasową klapą), ale też nikt nie drążył dalej tego tematu, bo ta epizodyczna rólka przyniosła wszystkim korzyści: w serialu wystąpiła gwiazda wielkiego formatu, Willis zdobył nagrodę Emmy, a pięć różnych fundacji otrzymało hojne wsparcie, bo aktor postanowił przeznaczyć swoją gażę na cele charytatywne.  

Mężczyzna, który cierpi na tremę: Charlie Sheen (sezon 2, odcinek 23)

Scena: Narzeczony Phoebe, marynarz Ryan (Sheen) w końcu wraca na brzeg. Oboje bardzo za sobą tęsknią i nie mogą doczekać się chwili, w której zobaczą się po długiej rozłące, ale właśnie wtedy bohaterka zapada na ospę wietrzną. To nie zniechęca jej narzeczonego, który jest wykończony pracą na morzu, żeby pocałować ukochaną. Zamiast spędzić wspólnie wymarzony, romantyczny weekend, oboje nieustannie się drapią.  

Kulisy sceny: Pomimo że w tamtym czasie Charlie Sheen miał na swoim koncie role w wielu głośnych filmach (m.in. Plutonie i Wall Street), nadal wpadał na planie w panikę, co przydarzyło mu się podczas zdjęć do serialu. Aktor nigdy wcześniej nie grał przed publicznością w studiu i był tak zdenerwowany, że w pewnym momencie nogi zaczęły mu się trząść. Twórcy serialu wiedzieli, jak temu zaradzić: powiedzieli obecnym w studiu widzom, że muszą zrobić przerwę techniczną, podczas której aktora uspokajał za kulisami jego brat, Emilio Estevez. W końcu Sheen wyszedł na scenę i odegrał swoją rolę do końca. Kiedy aktor pokonał tremę, polubił występy w serialu Przyjaciele i zawsze wspominał pracę na jego planie jako fantastyczne doświadczenie.

Bezwstydny sąsiad: Danny DeVito (sezon 10, odcinek 11)

Scena: Monica i Rachel zaplanowały wieczór panieński Phoebe, który według planu był bardziej konserwatywny niż moglibyśmy się spodziewać. Okazuje się jednak, że przyszła panna młoda nie wyobraża sobie imprezy bez występu striptizera i jej przyjaciółki gorączkowo próbują zamówić kogoś na wieczór. Jest już późno i liczba ofert jest ograniczona: koniec końców na miejscu zjawia się tęgi facet w średnim wieku (Danny DeVito). Jego pseudonim artystyczny to „Funkcjonariusz Sprawny”. Mężczyzna dostaje zadyszki na schodach, a podczas tańca porusza się z wdziękiem i gracją przekarmionego chomika. 

Kulisy sceny: Jak Danny DeVito został obsadzony w roli podstarzałego striptizera? Nie ma tu zaskakującej puenty, ale jest to historia piękna w swojej prostocie. W tamtym okresie jego sąsiadką była Jennifer Aniston, która poprosiła aktora, żeby wystąpił w serialu. „Czy mogłem odmówić i nie rozebrać się dla pięknych bohaterek serialu Przyjaciele?”, pytał retorycznie DeVito? „Nigdy w życiu nie przepuściłbym takiej okazji”. Aktor tak bardzo zapalił się do tego pomysłu, że gdyby tylko mógł, pokazałby więcej ciała i zrzucił z siebie więcej ubrań, ale twórcy serialu grzecznie mu podziękowali i stwierdzili, że jest to wystarczająco mocna scena. 

 

Nagradzany i uwielbiany przez fanów na całym świecie serial komediowy Przyjaciele to nie tylko mnóstwo kultowych, jednowierszowych haseł, ale także wiele zabawnych dialogów, które zaczęły żyć własnym życiem w popkulturze. Już od dzisiaj można do nich wracać w każdym momencie. W serwisie HBO GO dostępne są wszystkie odcinki wszystkich sezonów Przyjaciół. 

 

TOP 10 ZNANYCH DIALOGÓW Z SERIALU PRZYJACIELE

 

1. Nieudana randka  

Ginekolog: Staram się, by praca nie wpływała na moje życie, ale to trudne, gdy robi się... to co ja. To jakby... Czym się zajmujesz?

Rachel: Jestem kelnerką. Jasne.

Ginekolog: Zdarza ci się, że wracasz do domu i myślisz: "Jeśli zobaczę jeszcze jedną filiżankę kawy..." (wzdryga się)

(Sezon 1, odcinek 23)

 

2. Kwestia punku widzenia

Ross: Nie wierzysz w ewolucję?

Phoebe: Czy ja wiem? Małpki, Darwin... Ładna bajeczka, ale chyba zbyt prosta.

Ross: Zbyt prosta? Zbyt... Proces wyewoluowania wszystkich żyjących organizmów z jednokomórkowców uważasz za zbyt prosty?

Phoebe: Nie kupuję tego.

Ross: Wybacz, ale ewolucja nie jest przedmiotem kupna. Phoebe, to fakt naukowy, jak powietrze, którym oddychamy czy grawitacja.

Phoebe: Nie mów mi o grawitacji.

(Sezon 2, odcinek 3)

 

3. Niezawodna logika 

Joey: Dobra, Rach. Pytanie brzmi, czy on cię lubi? Jeśli nie, jesteś w Punkcie Muu.

Rachel: W Punkcie Muu?

Joey: Tak. Krowia opinia. Nikogo nie obchodzi. "Muu".

Rachel: Za długo go znam czy to ma sens?

(Sezon 7, odcinek 8)

 

4. Mięsny trifle 

Ross: To smak stóp!

Joey: Mnie smakuje.

Ross: Żartujesz?

Joey: Co ma nie smakować? Budyń, pycha. Konfitura też. Mięso? Pycha!

(Sezon 6, odcinek 9)

 

5. Świąteczny Pancernik

Ross/pancernik: Co tu robisz, Mikołaju?

Chandler/Mikołaj: Przyszedłem do mojego kumpla Bena. A co ty tu robisz, przedziwny... żółwiołaku?

Ross/pancernik: Jestem Świątecznym Pancernikiem, twoim półżydowskim przyjacielem. Przysłałeś mnie z prezentami dla Bena, pamiętasz?

Chandler/Mikołaj: Co?

(Sezon 7, odcinek 10)

 

6. Joey i quiz

Gracz: Wkładasz to do kawy.

Joey: Łyżeczka. Ręce. Twarz!

Gracz: Jest białe!

Joey: Papier, śnieg, duch!

Gracz: Gęstsze od mleka.

Joey: Kamień, pies, ziemia!

Gracz: Pass

(Sezon 10, odcinek 11)

 

7. Typowy Joey

Monica: Cześć, Joey. Gdybyś był omnipotentny, co byś zrobił?

Joey: Zabiłbym się.

Monica: Słucham?

Joey: Z martwym małym nie mam po co żyć.

(Sezon 1, odcinek 4)

 

8. Wzruszająca niespodzianka, czyli choinki, których nikt nie chce

Joey i Monica: Wesołych Świąt!

Phoebe: Uratowaliście je! Jesteście najlepsi!

Chandler: To jak "Noc żywych trupów choinek".

(Sezon 3, odcinek 10)

 

9. Ważny moment uświadamiający  

Ross: Wiedziałaś, że Chandler całował się z Rachel?

Monica: Co? Kiedy?

Ross: W osiemdziesiątym siódmym! Kiedy odwiedziłyście mnie na studiach.

Monica: Boże, ale numer!

Chandler: Sto lat temu, nieważne.

Ross: Dla mnie ważne!

Chandler: Dlaczego?

Ross: Bo tamtej nocy ja pocałowałem ją pierwszy raz!

Chandler: Ty też?

Monica: Dwóch w jedną noc? Myślałam, że zaczęła się puszczać po operacji nosa.

Chandler: Poważnie, kiedy?

Ross: Okay… Kiedy powiedziałeś, że padła w naszym pokoju, poszedłem zajrzeć, czy nic jej nie jest. Leżała na moim łóżku, zagrzebana w kurtkach. Chciałem ją pocałować w czoło, ale było tak ciemno, że niechcący trafiłem w usta. Odsunąłem się, ale poczułem, że odwzajemnia pocałunek. Przez sekundę, ale było niesamowicie. A teraz okazuje się, że pocałowałeś ją pierwszy!

Chandler: Czekaj, na czyim leżała łóżku?

Ross: Moim.

Chandler: Położyłem ją na moim.

Ross: Na pewno leżała na moim.

Chandler: Po co miałbym ją kłaść na twoim?!

Ross: To kto leżał na moim?

Monica (przerażona): O! O! O!

Ross: Nie! Nie! Nie!

Monica: Tak!

Ross: Leżałaś pod stertą kurtek?

Monica: Byłam stertą kurtek!

Ross: O Boże!

Monica: Ty byłeś tajemniczym całującym?

Ross: Byłaś moim pierwszym pocałunkiem z Rachel?

Monica: Byłeś moim pierwszym pocałunkiem w życiu?

Chandler: W co ja się wżeniłem?!

(Sezon 10, odcinek 11)

 

10. Finał idealny: sarkazm według Chandlera 

Rachel: Musicie jechać do nowego domu, czy macie jeszcze chwilę?

Monica: Mamy.

Rachel: Pójdziemy na kawę?

Chandler: Pewnie. Dokąd?

(Sezon 10, odcinek 17)

Czytany 404 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 kwiecień 2021 14:23

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama