cinema.pl Artykuły

sobota, 10 kwiecień 2021 12:55

Nowy serial dokumentalny HBO w reżyserii nominowanego do Oscara Raoula Pecka

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Czteroczęściowy serial dokumentalny HBO Wytępić całe to bydło to podróż w czasie, odsłaniająca mroczne karty w dziejach ludzkości. Produkcja dekonstruuje sposoby tworzenia i tuszowania historii, skupiając się na aktach wyzysku i ludobójstwa, które stały za kolonializmem. Pierwsze dwa odcinki serialu są już dostępne w HBO GO.

 

Czteroodcinkowy serial dokumentalny HBO Wytępić całe to bydło w reżyserii Raoula Pecka (Nie jestem twoim murzynem, film HBO Czasem w kwietniu) zabiera widzów w podróż w czasie, aby odsłonić przed nami najmroczniejsze karty w dziejach ludzkości.  W kolejnych odcinkach reżyser dekonstruuje proces tworzenia historii i ukrywania niewygodnych faktów, szczegółowo analizuje wyzysk i ludobójstwo wpisane w europejski kolonializm w Afryce i Ameryce oraz jego wpływ na współczesne społeczeństwo, zachęcając widzów, aby zastanowili się, jak obecnie pisana jest historia.

- Jako scenarzyści, twórcy i filmowcy nie mamy wyboru - musimy pokazywać w naszych filmach społeczeństwo i, najlepiej  jak umiemy, analizować to, co w nim widzimy - podkreśla Raoul Peck. - Jako artyści musimy przekraczać granice naszej sztuki.

Serial Wytępić całe to bydło oparty jest na dziełach trzech pisarzy i uczonych – powieści Svena Lindqvista „Wytępić całe to bydło”, monografii Roxanne Dunbar-Ortiz „An Indigenous Peoples’ History of the United States” oraz książce Michela-Rolpha Trouillota „Silencing the Past”. 

Reżyser Raoul Peck analizuje w produkcji i osadza w nowym kontekście dziedzictwo ludobójstwa rdzennych Amerykanów i amerykańskiego niewolnictwa oraz ich ogromny wpływ na naszą teraźniejszość. W serialu zobaczymy zestawione ze sobą zdjęcia dokumentalne i materiały archiwalne, dynamiczne animowane sekwencje oraz fabularyzowane sceny. Wszystkie te elementy składają się na pełną dramaturgii akcję, w której splata się historia, współczesność i fikcja. Twórca wychodzi poza granice filmowych i artystycznych konwencji, łącząc archiwalne nagrania z fabularyzowanymi ujęciami.

W kolejnych odcinkach serialu materiały dokumentalne zostały zestawione z fabularyzowanymi scenami nakręconymi na podstawie napisanego przez Pecka scenariusza, aby stworzyć spójną, wielowątkową opowieść, w której rzeczywistość i fikcja splatają się, zwiększając jej dramaturgię.   W roli głównej w fabularyzowanych scenach serialu zobaczymy Josha Hartnetta (Pearl Harbor, Helikopter ogniu).  Serial, który łączy w sobie elementy różnych gatunków, wyróżnia się narracją stojącą w kontrze do białego, europocentrycznego dyskursu i w takiej konwencji przedstawia kontekst XII-wiecznych krucjat oraz prezydentury Donalda Trumpa. 

Serial Wytępić całe to bydło wyprodukowany został dla HBO przez spółkę Velvet Films. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Raoul Peck (nominacja do Oscara za Nie jestem twoim murzynem). Obowiązki producentów wykonawczych pełnili: Raoul Peck i Rémi Grellety. Obowiązki starszej producentki ze strony HBO pełniła Sara Rodriguez, a producentkami wykonawczymi są Nancy Abraham i Lisa Heller.

Serial dokumentalny HBO Wytępić całe to bydło (Exterminate All The Brutes) dostępny jest już w HBO GO. Dwa pierwsze odcinki produkcji od dzisiaj można już oglądać w serwisie, kolejne dwa udostępnione zostaną jutro, tj. 9 kwietnia. Serial składa się z 4 odcinków. 

Zdjęcia: https://we.tl/t-CcRd54RL77 

Trailer (ENG): Exterminate All The Brutes

 

Opisy odcinków

Wytępić całe to bydło, odcinek 1

W pierwszym odcinku serialu zatytułowanym The Disturbing Confidence of Ignorance reżyser Raoul Peck analizuje wątki nienawiści i uprzedzeń, które przewijają się w historii świata. Peck skupia się na dziedzictwie Stanów Zjednoczonych jako potęgi kolonialnej i analizuje, w jaki sposób rasa po raz pierwszy została zinstytucjonalizowana. Omawia też nazistowski program „eksterminacji”, jak i podobne koncepcje, które zdobyły popularność w świecie zachodu oraz prowadzoną  w ramach „dżentelmeńskiej umowy” grabież Czarnego Kontynentu.

Wytępić całe to bydło, odcinek 2

W drugim odcinku serialu Who the F*** is Columbus Peck przedstawia historię Krzysztofa Kolumba, Bitwy o Alamo i Szlaku Łez z perspektywy rdzennych mieszkańców Ameryki. Reżyser podkreśla, że „oficjalna” wersja historii została napisana przez ludzi trzymających władzę, a utrwaliły ją mity i kultura popularna. Peck kwestionuje „doktrynę odkrycia” wykorzystywaną, żeby uzasadnić zniewolenie milionów Afrykanów i w kontekście tej narracji zadaje pytania dotyczące swojej własnej historii.

Wytępić całe to bydło, odcinek 3

W trzecim odcinku pt. Killing at a Distance or… How I Thoroughly Enjoyed the Outing Peck porusza wątek migracji, handlu i broni, by dowieść, że Europejczycy wykorzystywali produkowaną masowo stal, aby prowadzić działania wojenne z dużej odległości. Reżyser analizuje trwający od wieków proces militaryzacji - od starań Jerzego Waszyngtona, aby uruchomić produkcję broni w Ameryce, przez Doktrynę Monroego, po okrucieństwa wojny w Hiroszimie i Nagasaki.

Wytępić całe to bydło, odcinek 4

W ostatnim odcinku serialu dokumentalnego zatytułowanym The Bright Colors of Facism Peck zastanawia się, jak pogodzić prawdziwą historię Ameryki z ideałami wolności i demokracji w kontekście trwającej walki o odpowiednią reprezentację rdzennej ludności oraz dziedzictwa niewolnictwa, którego pokłosiem jest współczesny instytucjonalny rasizm. Odwiedzając Berlin, Peck łączy odrodzenie białego nacjonalizmu z faszyzmem, niewolnictwem, kolonializmem i nazizmem.

Czytany 454 razy Ostatnio zmieniany sobota, 10 kwiecień 2021 12:57

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama