cinema.pl Artykuły

środa, 07 kwiecień 2021 13:28

Rozpoczęła się pierwsza sesja DOC LAB POLAND 2021

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

6 kwietnia rozpoczęła się pierwsza sesja 7. edycji DOC LAB POLAND. W tym roku uczestniczy w niej 21 projektów, które będą rozwijane pod okiem uznanych dokumentalistów i ekspertów branży filmowej m.in. Jacka Bławuta, Pawła Łozińskiego, Lidii Dudy, Anny Wydry, Hanki Kastelicovej, Christiana Poppa i Paula Pauwelsa.

 

DOC LAB POLAND jest programem konsultacyjnym, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Warsztaty obejmują: konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania.

W tegorocznej edycji DOC LAB POLAND uczestniczy 21 projektów: 14 filmów w fazie rozwoju lub wczesnych zdjęć skupionych w programie DOC LAB START oraz 7 filmów w fazie montażu zakwalifikowanych do DOC LAB GO. Wśród rozwijanych produkcji znalazły m.in. „Krok po kroku” Elizy Kubarskiej i Michała Worocha (prod: Monika Braid – Braidmade Films), „Dziewczyńskie historie” reż. Aga Borzym (prod: Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska – Pinot Films), „Niezauważalni” reż. Piotr Bernaś (prod: Aleksandra Szczęsna – Hasko Film), „Wielicki” reż. Dariusz Załuski (prod. Małgorzata Wala - Go Everest Studio), „Ojciec i syn” reż. Paweł Chorzępa (prod: Joanna Dobrzańska – Bees Film House) i „Papa was a King of Kongo” reż. Joanna Ratajczak (prod: Maciej Kubicki, Joanna Ratajczak – Telemark).

Tutorami pierwszej sesji programu są uznani polscy dokumentaliści: Lidia Duda, Jacek Bławut, Paweł Łoziński oraz producentka Anna Wydra. Warsztaty i konsultacje poprowadzą polscy i międzynarodowi eksperci zajmujący się filmem dokumentalnym. Paul Pauwels – producent Congoo BVBA i były dyrektor EDN European Documentary Network oraz Hanka Kastelicová, wiceprezes i producent wykonawczy filmów dokumentalnych dla HBO Europe poprowadzą warsztaty z pitchingu po angielsku. Christian Popp, szef Industry Międzynarodowego Festiwalu Dokumentalnego FIPADOC, opowie uczestnikom o strategiach festiwalowych i współpracy z agentem sprzedaży. Konsultacje PR prowadzi Agnieszka Niburska, dyrektor PR HBO Europe i wicedyrektor marketingu HBO Polska. Reżyserka i autorka trailerów Małgorzata Świderska przeprowadzi warsztaty dotyczące tworzenia trailerów.

Pierwsza sesja DOC LAB POLAND potrwa do 16 kwietnia 2021. Druga odbędzie się w ramach KFF Industry podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie swoją premierę w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym będą miały dwa filmy rozwijane na poprzednich edycjach DOC LAB POLAND: „Antybohater” Michała Kaweckiego i „Spacer z Aniołami” Tomasza Wysokińskiego.

 

Poniżej przedstawiamy sylwetki tutorów i konsultantów I sesji DOC LAB POLAND 2021:

Lidia Duda – reżyserka, scenarzystka filmów dokumentalnych. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in Złotego Lajkonika Krakowskiego Festiwalu Filmowego za „Uwikłanych” (2012) i „Herkulesa” (2004). Zdobywczyni Grand Prix m.in. w Pradze, Moskwie, Nowym Jorku, Chicago, Stambule i Kantonie. Wyreżyserowała takie filmy jak: „Tu wódka jest Bogiem, a wiara nałogiem” (2001), „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” (2002) i „U nas w Pietraszach” (2002), „Wszystko jest możliwe” (2012) i „Newborn” (2018). Jest autorką seriali dokumentalnych: „Tylko tato” i „Młode rekiny”. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej i Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych.

Jacek Bławut – Operator, reżyser i producent. Wykładowca w szkołach filmowych w Berlinie, Hanowerze, Toruniu (Camerimage Film School) i Warszawie (Mistrzowska Szkoła Reżyserii Andrzeja Wajdy). W latach 1992-94 współwydawca magazynu „Film na Świecie”. Od 2003 członek Europejskiej Akademii Filmowej. W latach 2008-2011 członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Autor takich filmów jak m.in. „Wirtualna wojna” (2012), „Jeszcze nie wieczór” (2008), „Szczur w koronie” (2005) czy „Olimpiada specjalna” (1996).

Paweł Łoziński - reżyser, scenarzysta, producent filmów dokumentalnych i fabularnych. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor wielu filmów dokumentalnych, m.in.: „Miejsce urodzenia” (1992), „Taka historia” (1999), „Siostry” (1999), „Między drzwiami” (2004), „Wygnańcy” (2005), „Kici, kici” (2008), „Chemia” (2009), „Ojciec i syn” (2013). W ostatnich latach Paweł Łoziński także produkuje swoje filmy. Paweł Łoziński jest laureatem wielu nagród głównych na festiwalach filmowych, m.in. nagrody za debiut reżyserski za film „Kratka” na Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni (1996), Złotego Lajkonika za filmy „Taka historia” i „Siostry” na festiwalu polskich filmów w Krakowie (1999) i głównej nagrody za „Taką historię” na festiwalu w Lipsku (1999).

Anna Wydra – jest założycielką i szefową Otter Films – warszawskiej firmy produkcyjnej, koncentrującej się na artystycznych fabułach i filmach dokumentalnych. Realizuje produkcje filmowe i telewizyjne, głównie na rynku międzynarodowym. Wraz z reżyserem Bartkiem Konopką otrzymała nominację do Oscara za film dokumentalny „Królik po berlińsku”. Jest producentką lub koproducentką licznych, uznanych przez krytyków i publiczność filmów dokumentalnych: „6 kroków” Bartosza Dombrowskiego, „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego, „Efektu Domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Sztuki znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego oraz „Komunii” Anny Zameckiej, nagrodzonej m.in. Europejską Nagrodę Filmową i Orłem dla Najlepszego Dokumentu. Filmy wyprodukowane przez Annę Wydrę były nagradzane na wielu festiwalach, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Festiwalu Filmowym DOK w Lipsku, Festiwalu Filmowym Hot Docs, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie i Warszawskim Festiwalu Filmowym. Fabuła „Zud” Marty Minorowicz miała swoją premierę na Berlinale, a „Ajka” Siergieja Dworcewoja zdobyła Nagrodę dla Najlepszej Aktorki na festiwalu w Cannes. Anna Wydra jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Paul Pauwels – dyrektor belgijskiej firmy produkcyjnej Congoo BVBA, były długoletni dyrektor European Documentary Network. Paul Pauwels ma bogate doświadczenie w koprodukcjach międzynarodowych zarówno jako redaktor zamawiający, jak i producent filmowy – pracował dla belgijskiej telewizji publicznej VRT, a przez blisko 30 lat był producentem filmów realizowanych zarówno na lokalny, jak i międzynarodowy rynek. Był również dyrektorem zarządzającym szkoły filmowej ETMA. Jest cenionym wykładowcą i konsultantem, moderatorem konferencji i tutorem warsztatów filmowych, a także członkiem Eurovision Documentary Workgroup.

Christian Popp - po uzyskaniu tytułu magistra historii i sztuki Christian pracował jako dziennikarz i reżyser filmowy. W latach 1998-2005 był redaktorem naczelnym ARTE. W latach 2005-2012 pracował jako producent w Paryżu i Berlinie dla Interscience Film, docdays, SUMO Film i Artline Films. W 2012 roku był współzałożycielem paryskiej YUZU Productions. Jego firma została trzykrotnie nominowana przez Procirep do tytułu najlepszego francuskiego producenta dokumentów. Christian przez ponad 20 lat był konsultantem, mentorem i moderatorem różnych wydarzeń dokumentalnych (IDFAcademy, MIADoc, LisbonDocs, Visions du Réel, La Femis, Asian Side of the Docs, Dokumentarfilm Initiative). Działa jako ekspert w MEDIA Desk CH. Oprócz pracy producenta i eksperta, jest szefem Industry Międzynarodowego Festiwalu Dokumentalnego FIPADOC.

Hanka Kastelicová - jest wiceprezesem i producentem wykonawczym filmów dokumentalnych dla HBO Europe. Ściśle współpracuje z centrami produkcyjnymi HBO Europe i jest odpowiedzialna za rozwój i produkcję filmów dokumentalnych HBO Europe. Jest absolwentką Wydziału Filmu i Dokumentu TV w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Przez ponad 25 lat pracowała w Słowenii jako reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, ostatnio jako redaktor zamawiający i kierownik ds. rozwoju programowania dokumentalnego. Jako doświadczona i zaangażowana autorka filmów dokumentalnych, była wykładowcą i organizatorką kursów mistrzowskich i seminariów branżowych oraz moderatorem i uczestnikiem wydarzeń dokumentalnych w wielu krajach.

 

Agnieszka Niburska – Content & Commercial PR Director w HBO Europe, odpowiedzialna za Public Relations w HBO Polska na stanowisku zastępczyni dyrektora marketingu. Jest absolwentką socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Już od ponad 18 pracuje jako menedżer PR, głównie w dziedzinie mediów i kultury. Prowadziła również zajęcia z socjologii i public relations w Wyższej Szkole Promocji. Odpowiada za strategię PR i działania HBO Europe w Polsce i Europie Środkowej. Wypromowała liczne oryginalne, polskie i zagraniczne produkcje HBO, w tym seriale („Gra o tron”, „Westworld”, „Wataha”, „Ślepnąc od świateł”) i filmy dokumentalne („Komunia”, „Nadejdą lepsze czasy”), a także licencjonowane seriale i filmy. Wspiera od samego początku projekty dokumentalne w DOC LAB POLAND.

 


 Małgorzata Świderska – reżyserka filmowa i telewizyjna, doktorantka na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, autorka: filmów dokumentalnych, realizacji spektakli operowych, kilku tysięcy trailerów filmowych i filmów reklamowych. Wykładowczyni PWSFTViT w Łodzi. Realizatorka spotów wizerunkowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Autorka pokazywanego na kilkudziesięciu festiwalach designu, w Polsce i na świecie, filmu dokumentalnego “Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa”. Współzałożycielka i działaczka organizacji „Kobiety Filmu” zrzeszającej polskie filmowczynie. Obecnie odpowiada za multimedia i wizerunek Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie.

 

DOC LAB POLAND 2021 jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. Wśród potwierdzonych Partnerów edycji 2021 są: HBO Europe, Telewizja Polska S.A., Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, kancelaria MKZ Partnerzy, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy. W związku z wydłużonymi w bieżącym roku procedurami dofinansowań, pełna lista Partnerów zostanie podana w terminie późniejszym. Patronami Medialnymi DOC LAB POLAND są: Polish Docs, Magazyn Film Pro, Film &TV Kamera, TVP Kultura, Magazyn Filmowy SFP, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe oraz Film New Europe.

Czytany 292 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 kwiecień 2021 13:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama