cinema.pl Artykuły

środa, 07 kwiecień 2021 11:58

Kompozytor i skrzypek Stefan Wesołowski zagra filmowe kompozycje

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

– Wykonamy dla Państwa utwory, które napisałem na potrzeby różnych filmów, ale zabrzmią one w wersji bardzo kameralnej, „domówkowej” – mówi kompozytor i skrzypek Stefan Wesołowski, wraz z którym wystąpią: harfistka Anna Pašic i klarnecista Oliwier Andruszczenko. Transmisja wydarzenia w sobotę 10 kwietnia o godz. 19.00 – na antenie Dwójki, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

 

Pochodzący z Gdańska Stefan Wesołowski jest absolwentem francuskiej Academie Musicale de Villecroze. Artysta związany jest z brytyjską oficyną Mute Song (skupia takich artystów, jak m.in. Nick Cave, Ben Frost, Max Richter i wielu innych) oraz amerykańskim Important Records (Pauline Oliveros, Coil, Josef van Wissem) i francuskim Ici d’ailleurs (Chapelier Fou, Yann Tiersen).

Jest autorem trzech znakomicie przyjętych albumów solowych oraz nagranego z Piotrem Kalińskim „Nanook of the North” (2018). Jego album „Rite of the End” został wybrany najlepszą płytą 2017 roku międzynarodowego portalu Beehy.pe. – Gdyby Wesołowski żył w XIX wieku, dziś byłby na kartach podręczników historii muzyki – pisał o nim Jacek Hawryluk z radiowej Dwójki. Istotną gałąź twórczości Wesołowskiego stanowi komponowanie muzyki filmowej. Jest autorem muzyki do obrazu „Listen to me Marlon” w reż. Stevana Rileya – wyprodukowanego przez Universal dokumentu o Marlonie Brando, nominowanego do nagród BAFTA’a także do produkcji HBO „Love Express. The Disappearance of Walerian Borowczyk” w reż. Kuby Mikurdy oraz do historycznej produkcji „Piłsudski” w reż. Michała Rosy. Stefan napisał też muzykę do animowanego serialu „Kajko i Kokosz” (Netlix) i w ten sposób prawdopodobnie zrealizował swoje dziecięce marzenia.

Obecnie Wesołowski pracuje nad muzyką do filmu o Andrzeju Żuławskim i jego „Na srebrnym globie” oraz do irlandzkiego obrazu „Wolf” w reż. Nathalie Biancheri z Lily-Rose Deep i George MacKayem w rolach głównych. Wkrótce rozpoczyna pracę nad muzyką do nowego filmu Jagody Szelc pt. „Delikatny balans terroru”.

Podczas występu dla słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia artyście towarzyszyć będą: harfistka Anna Pašic oraz klarnecista Oliwier Andruszczenko. Wspólnie wykonają m.in. muzykę ze wspomnianych filmów Stevana Rileya i Kuby Mikurdy.

 

•Transmisja koncertu w sobotę 10 kwietnia o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Czytany 309 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 kwiecień 2021 12:05

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama