cinema.pl Artykuły

wtorek, 23 marzec 2021 11:43

POLSAT wydarzenie filmowe - Dzień Disneya

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Dzień Disneya w Polsacie po raz trzeci! Pierwszą edycję tego filmowego wydarzenia gościliśmy na naszej antenie w Wielkanoc 2019. Dzięki Disneyowi Polsat był wówczas najchętniej oglądaną stacją telewizyjną, a pokazany premierowo film pt. „Piękna i Bestia” - świątecznym hitem nr 1. Druga edycja odbyła się niemal rok później i również była niebywałym sukcesem komercyjnym. Powracamy z tą ideą i w Wielkanocny Poniedziałek (5 kwietnia br.) znów Dzień Disneya odbędzie się w Polsacie!

 W ramach Dnia Disneya, od świątecznego poranka do głównego wieczornego seansu, będziemy prezentować animowane i aktorskie przeboje kinowe. Rozpoczynamy od hitowej animacji „Gdzie jest Nemo” (g. 7:25). Film wytwórni Disney i Pixar, opowiadający o przygodach małej rybki w ogromnym oceanie, przyniósł rekordowe zyski z dystrybucji na całym świecie. W 2016 roku na ekrany kin „wpłynął” sequel pt. „Gdzie jest Dory” (g. 9:30) i odniósł jeszcze większy sukces kasowy. 

Kino Disneya to zawsze prawdziwa filmowa uczta, pod znakiem wystawnej scenografii, z plejadą gwiazd w obsadzie, i taki będzie jedyny pokaz tego dnia filmu aktorskiego - „Mary Poppins powraca” (g. 11:35). Wraz z musicalem Disneya przenosimy się do Londynu w 1935 roku – 25 lat po wydarzeniach opowiedzianych w klasycznej „Mary Poppins”. Tej arcytrudnej sztuki zmierzenia się z legendarną historią podjął się reżyser Rob Marshall. Współcześnie w postać tytułową wcieliła się zdobywczyni Złotego Globu, Emily Blunt, a partnerują jej w rolach drugoplanowych takie znakomitości ze świata kina i teatru muzycznego, jak: Colin Firth, Meryl Streep, Emily Mortimer, Angela Lansbury, Julie Walters, Ben Whishaw oraz Lin-Manuel Miranda. Film ten otrzymał aż cztery nominacje do Oscarów.   

Prym wśród animowanych Księżniczek Disneya wiedzie odważna i niezależna Roszpunka. Zapraszamy na pełną ciepła i humoru, nową wersję tej baśniowej opowieści w animacji pt. „Zaplątani” (g. 14:20). Podczas tegorocznego Dnia Disneya będzie można również zobaczyć premierowo dwa animowane hity. Pokażemy  czwartą, najchętniej oglądaną w kinach, odsłonę przeboju wytwórni Disney i Pixar - „Toy Story 4” (g. 16:30). To pełne zabawnych, a zarazem wzruszających sytuacji, arcydzieło animacji komputerowej nagrodzono Oscarem. Ukoronowaniem tegorocznej edycji Dnia Disneya będzie nominowany do tej nagrody, „Król Lew” (MEGA HIT g. 20:00) z 2019 roku. Ta przygodowa opowieść to produkcja wytwórni Walt Disney Pictures, remake sławnego filmu animowanego o tym samym tytule z 1994 roku. 

„Toy Story 4”, „Król Lew” oraz „Mary Poppins powraca” to premiery na antenie Polsatu i zarazem to pierwsze pokazy tych kinowych hitów w telewizji otwartej w naszym kraju. Ale wszystkie filmy, które zaprezentujemy podczas trzeciej edycji Dnia Disneya, to idealne filmowe propozycje do oglądania w domowym zaciszu, w rodzinnym gronie. Dzień Disneya w Polsacie to filmy z optymistycznym przesłaniem i mnóstwem pozytywnych emocji!

 

Wielkanocny Poniedziałek 5 kwietnia 2021

 

Gdzie jest Nemo    

Emisja: 5.04.2021; poniedziałek; g. 7:25

Tytuł oryginalny: Finding Nemo

Kraj i rok produkcji: USA, 2003

Reżyseria: Andrew Stanton, Lee Unkrich 

Przebojowa animacja, uhonorowana Oscarem. Wielka Rafa Koralowa. Mały Nemo niespodziewanie trafia z oceanu wprost do akwarium w gabinecie dentystycznym w Sydney. Jego ojciec Marlin, choć cierpi na lęk przed otwartym oceanem, wyrusza synkowi na ratunek. W tej niezwykłej podróży towarzyszy mu zapominalska Dory. Tak rozpoczyna się jedna z najwspanialszych podwodnych przygód w historii animacji...

„Gdzie jest Nemo” to film wytwórni Disney i Pixar. Opowieść animowana o przygodach małej rybki w ogromnym oceanie przyniosła rekordowe zyski z dystrybucji na całym świecie – ponad dziewięćset milionów dolarów amerykańskich. W 2016 roku na ekrany kin „wpłynął” sequel pt. „Gdzie jest Dory” i film ten odniósł jeszcze większy sukces kasowy.  

„Gdzie jest Nemo” nominowano do Oscara w kategoriach: Najlepszy Scenariusz Oryginalny, Najlepsza Muzyka oraz Najlepszy Montaż Dźwięku, nagrodzono jako Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany 2003 roku.

W polskiej wersji językowej wystąpili: Kajetan Lewandowski jako Nemo, Krzysztof Globisz – Marlin, Joanna Trzepiecińska – Dory, Olaf Lubaszenko – Idol i m.in. Sławomir Orzechowski jako Rozdym. 

  

Gdzie jest Dory 

Emisja: 5.04.2021; poniedziałek; g. 9:30

Tytuł oryginalny:Finding Dory

Kraj i rok produkcji:USA, 2016

Reżyseria: Andrew Stanton, Angus MacLane 

Znana z przeboju kinowego „Gdzie jest Nemo”, urocza rybka Dory, która cierpi na zanik pamięci krótkotrwałej, nagle przypomina sobie, że ma rodzinę, która być może jej szuka. Gdy była mała, kochający rodzice z całych sił starali się ustrzec ją przed niebezpieczeństwem. Ale pewnego dnia Dory została przez prąd oceanicznym porwana w nieznane. Teraz usiłuje odnaleźć drogę do domu. Wraz z dwójką niezawodnych przyjaciół - Marlinem i Nemo wyrusza w niesamowitą podróż do Kalifornii, by odszukać bliskich. Podczas tej ekscytującej przygody z pomocą przychodzą jej również: zrzędliwa ośmiornica Hank, wątpiący w swoje zdolności echolokacyjne waleń biały Bailey oraz krótkowzroczny rekin wielorybi, o imieniu Nadzieja…

Animacja „Gdzie jest Dory” powstała w studiu filmowym Disney i Pixar. Jej autorem był m.in. zdobywca dwóch Oscarów - Andrew Stanton, twórca cieszącego się ogromną popularnością filmu „Gdzie jest Nemo” (który zarobił na całym świecie ponad 900 milionów dolarów i został nagrodzony Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego). 

W polskiej wersji językowej wystąpili: Joanna Trzepiecińska jako Dory, Rafał Sisicki – Marlin, Andrzej Grabowski – Hank, Anna Cieślak – Nadzieja, Rafał Cieszyński – Bailey, Ewa Błaszczak – Jenny, Marek Barbasiewicz jako Charlie, Krzysztof Stelmaszyk – Boja, Zbigniew Zamachowski – Koja, Rudi Schubert jako Pan Ray oraz Krystyna Czubówna we własnej osobie.  

 

Mary Poppins powraca  

Emisja: PREMIERA - 5.04.2021; poniedziałek; g. 11:35

Tytuł oryginalny:Mary Poppins Returns

Kraj i rok produkcji: USA, 2018

Reżyseria: Rob Marshall

Obsada aktorska: Emily Blunt, Colin Firth, Meryl Streep, Emily Mortimer, Angela Lansbury,

Julie Walters, Ben Whishaw, Dick Van Dyke, Lin-Manuel Miranda

Musical fantasy Disneya. Przenosimy się do Londynu w 1935 roku – akcja tego filmu rozgrywa się 25 lat po wydarzeniach opowiedzianych w klasycznej „Mary Poppins”. Cztery nominacje do Oscarów!  

Czasy Wielkiego Kryzysu. Przy ulicy Czereśniowej 17 nadal mieszka rodzeństwo Banks. Dorosła Jane (Emily Mortimer) pomaga w prowadzeniu rodzinnego domu. Podczas gdy jej brat, Michael (Ben Whishaw) - niedoceniony artysta i wdowiec, wychowujący trójkę dzieci - zmaga się z depresją. Cierpią po osobistej stracie, a będzie jeszcze gorzej. Problemy finansowe sprawiły, że Michael podjął pracę kasjera w Fidelity Fiduciary Bank, którego jego zmarły ojciec był akcjonariuszem. Rodzina tonie w długach i wkrótce może stracić dach nad głową z powodu spisku, zawiązanego przez nowego prezesa tego banku, Williama Weatheralla Wilkinsa (Colin Firth). Sytuacja wydaje się beznadziejna, więc Mary Poppins (Emily Blunt) powraca, by pomóc rodzeństwu Banks przetrwać ten trudny czas. Dzięki swoim nadzwyczajnym umiejętnościom oraz przy wsparciu wiernego przyjaciela, Jacka (Lin-Manuel Miranda) i ekscentrycznej kuzynki, o imieniu Topsy (Meryl Streep), magiczna niania w cudowny sposób pomaga swoim podopiecznym odnaleźć na nowo radość w ich codziennym życiu. Wszystko jest możliwe, nawet to co nie jest możliwe!

Film ten powstał na podstawie serii powieści, autorstwa Pameli L. Travers. To sequel klasycznego widowiska Disneya pt. „Mary Poppins” z 1964 roku, uhonorowanego 5 Oscarami na 13 nominacji, który zmienił Julię Andrews z gwiazdy Broadwayu w międzynarodową gwiazdę kina, bo stała się idealną opiekunką dla większości chłopców i dziewczynek przez wiele pokoleń od ponad 50 lat. 

Tej arcytrudnej sztuki zmierzenia się z legendarną historią podjął się reżyser Rob Marshall (nominowany do Oscara za musical „Chicago”). Współcześnie w postać tytułową wcieliła się zdobywczyni Złotego Globu, Emily Blunt („Dziewczyna z pociągu”), a partnerują jej w rolach drugoplanowych gwiazdy brytyjskiego i światowego kina i teatru: Lin-Manuel Miranda (nominowany do Oscara za piosenkę do filmu „Moana”), Ben Whishaw („Pachnidło: historia mordercy”, „The Hollow Crown”), Emily Mortimer („Miłość Larsa”) oraz dwukrotnie nominowana do Oscara, Julie Walters („Billy Elliot”, „Edukacja Rity”), nominowany dwukrotnie Złotych Globów - Dick Van Dyke (jedyny aktor z tej obsady, który wystąpił również w pierwszym filmie o Mary Poppins), nominowana trzykrotnie do Oscara, Angela Lansbury, zdobywca Oscara, Colin Firth („Jak zostać królem”) oraz zdobywczyni trzech Oscarów, Meryl Streep.

Film „Mary Poppins powraca” doskonale połączył nostalgię za klasycznym kinem ze współczesnym sposobem ekranizacji musicali i został przychylnie przyjęty przez krytykę filmową. Wysokie noty przełożyły się na nominacje do najważniejszych filmowych wyróżnień. Cztery nominacje do Oscarów 2019 – w kategoriach: Najlepsza muzyka oryginalna (Marc Shaiman), Najlepsza piosenka („The Place Where Lost Things Go”, wykonanie: Emily Blunt), Najlepsza scenografia (Gordon Sim, John Myhre) oraz Najlepsze kostiumy (Sandy Powell). Także cztery nominacje ta produkcja filmowa otrzymała do Złotych Globów – w tym tę najważniejszą: Najlepsza komedia lub musical oraz Lin-Manuel Miranda i Emily Blunt zostali docenieni za swoje występy a Marc Shaiman – za kompozycje. Były też trzy nominacje do nagrody BAFTA – również za muzykę, scenografię i kostiumy.

Polski dubbing: głosu Mary Poppins użyła Anna Dereszowska, a partie wokalne wykonywała Ewa Prus.  Ponadto, w polskiej wersji językowej wystąpili: Cezary Żak jako Pan Gooding / Borsuk, Wojciech Malajkat - William Wilkins /Wilk, Ewa Dałkowka - Kuzynka Topsy, Renata Berger - Ellen, Anna Gajewska – Jane Banks, Paweł Paprocki – Michael Banks oraz m.in. Wojciech Brzeziński jako Jack.  

 

Zaplątani  

Emisja: 5.04.2021; poniedziałek; g. 14:20

Tytuł oryginalny: Tangled

Kraj i rok produkcji: USA, 2010

Reżyseria: Nathan Greno, Byron Howard

Animacja/musical. Odważna i niezależna Roszpunka to dziś jedna z najpopularniejszych Księżniczek Disneya! Ten film to pełna ciepła i humoru nowa wersja baśniowej opowieści o niej. 

Najbardziej czarujący awanturnik w królestwie, Flynn (w polskiej wersji - głos: Maciej Stuhr), ścigany przez rozbójników, znajduje schronienie w opuszczonej wieży. Spotyka tam piękną i pełną temperamentu Roszpunkę (Julia Kamińska) - nastolatkę, której złote włosy mają magiczną moc. Żyjąca na odludziu, księżniczka marzy, by poznać świat i przeżyć coś ekscytującego. Matka Gertruda zabrania jej opuścić kryjówkę, strasząc niebezpieczeństwami czyhającymi wśród ludzi. Przed laty porwała Roszpunkę, by móc odmładzać się za pomocą jej magicznych włosów. Zaradny, sprytny i zarazem wyjątkowo przystojny łotrzyk Flynn staje się więc dla rezolutnej Roszpunki jej przepustką do wolności. Wspólnie uciekają z wieży. Rozpoczyna się szalona eskapada z przygodami i… włosami, mnóstwem włosów. 

Film ten powstał z inspiracją baśnią braci Grimm, opowiadającą o dziewczynie, zwanej Roszpunką, zamkniętej w wieży przez czarownicę. Animacja ta otrzymała nominację do Oscara za najlepszą piosenkę („I See the Light”; wykonanie: Mandy Moore i Zachary Levi). W tej samej kategorii była nominacja do nagrody Złotego Globu oraz jako najlepszy film animowany 2010 roku. 

W polskiej wersji językowej – oprócz pierwszoplanowej pary: Julia Kamińska jako Roszpunka i Maciej Stuhr jako Flynn – wystąpili: Danuta Stenka jako Matka Gertruda oraz Mirosław Zbrojewicz i Grzegorz Pawlak.  

 

Toy Story 4 

Emisja: PREMIERA - 5.04.2021; poniedziałek; g. 16:30

Tytuł oryginalny:Toy Story 4

Kraj i rok produkcji: USA, 2019

Reżyseria: Josh Cooley

Nagrodzona Oscarem, czwarta odsłona przeboju animowanego wytwórni Disney i Pixar. Arcydzieło animacji komputerowej pełne zabawnych, a zarazem wzruszających sytuacji.

W „Toy Story 4” zabawki powracają z zupełnie nową przygodą. Minęło kilka lat od wydarzeń, opowiedzianych w poprzednim filmie tej kinowej serii. Andy jest już dorosły. Wybierając się na studia, przekazał ukochanych towarzyszy swojego dzieciństwa innemu dziecku - Bonnie. Szeryf Chudy, Buzz Astral i reszta bandy wkrótce potem wyruszają z Bonnie i Sztućkiem - jej nową, własnoręcznie wykonaną zabawką, na wycieczką. Niewinne wygłupy Sztućka zmieniają podróż w szaloną eskapadę, podczas której bohaterowie poznają nowe postaci i spotykają dawno niewidzianą przyjaciółkę. Nieoczekiwana wyprawa pozwoli Chudemu przekonać się, jak wielki może być świat dla zwykłej zabawki… 

„Jak większość ludzi, założyłem, że „Toy Story 3” to koniec historii”  - mówi reżyser Josh Cooley. „Okazało się, że to tylko koniec historii Chudego z Andy’m. Tak jak w życiu, każde zakończenie jest nowym początkiem. Chudy w nowym pokoju, z nowymi zabawkami i nowym dzieckiem […] stało się początkiem ciekawej historii, którą warto poznać”. 

Film ten otrzymał Oscara 2020 w kategorii: Najlepsza Animacja Długometrażowa oraz nominację do tej nagrody za Najlepszą Piosenkę - „I Can’t Let You Throw Yourself Away”, w wykonaniu Randy’ego Newmana, który był też kompozytorem muzyki do tego dzieła. „Toy Story 4” zostało uhonorowane jeszcze kilkoma innymi nagrodami i nominowane do tak ważnych wyróżnień, jak: Złote Globy czy BAFTA. Dla twórców najważniejsze jednak wydaje się uznanie widzów, a ci tłumnie odwiedzili kina. Dystrybucja na całym świecie przyniosła zysk w wysokości ponad miliarda dolarów, co czyli z „Toy Story 4” najbardziej kasową odsłonę tej serii i zarazem piąty, najchętniej oglądany w kinach film animowany wszechczasów.    

W polskiej wersji językowej wystąpili: Tomasz Sapryk jako Rex, Robert Czebotar – Chudy, Łukasz Nowicki – Buzz Astral, Emilian Kamiński – Hamm, Julia Kamińska – Gaby Gaby, Edyta Olszówka - Pastereczka Bo, Jacek Kopczyński – Druh Wybuch oraz Elżbieta Jędrzejewska jako Pani Anderson.  

 

Król Lew  

Emisja: PREMIERA – MEGA HIT - 5.04.2021; poniedziałek; g. 20:00

Tytuł oryginalny: Lion King, The

Kraj i rok produkcji:USA, 2019

Reżyseria:Jon Favreau

Animacja przygodowa produkcji Walt Disney Pictures. Remake filmu animowanego o tym samym tytule z 1994 roku. Nominacja do Oscara 2020. Główny bohater, Simba, pozostając wierny naukom swojego ojca, Mufasy, bierze sobie do serca swoje królewskie przeznaczenie. Z pomocą dwójki nowopoznanych przyjaciół zamierza odzyskać należne dziedzictwo. Wcześniej musi jednak odszukać swoją drogę ku dorosłości…

W Afryce lwiątko Simba jest dumą i radością swoich rodziców, króla Mufasy i królowej Sarabi. Mufasa przygotowuje Simbę do roli kolejnego króla sawanny. Jednak nie wszyscy mieszkańcy królestwa cieszą się z jego narodzin. Następcą Mufasy był bowiem dotąd jego brat – Skaza, który nie zamierza tak łatwo oddać władzy. Wykorzystując naiwność Simby zwabia go i jego przyjaciółkę, Nalę w zakazane miejsce, gdzie zostają zaatakowani przez złe hieny. Knując spisek i posuwając się do zdrady, Skaza doprowadza do tragedii, w wyniku której to jemu przypada w udziale tron. Simba opuszcza królestwo, przekonany, że to on był odpowiedzialny za śmierć swojego ojca. Od marnego końca w szponach sępów ratują go dwaj banici, surykatka Timon i guziec Pumbaa. Nowi przyjaciele zabierają lwiątko do oazy, gdzie Simba będzie żył wraz z innymi zwierzętami w atmosferze wzajemnej życzliwości i zgodnie z hasłem: „hakuna matata” (co w języku suahili oznacza: „nie martw się”). Simba wyrasta w odległej krainie na potężnego i mądrego lwa. Wkrótce potem spotyka on przypadkowo swoją przyjaciółkę z dzieciństwa – Nalę i od niej dowiaduje się, że jego królestwo stało się przerażającym pustkowiem. On jest prawowitym następcą tronu po swoim ojcu – królu Mufasie. Co zrobi Simba? 

„Król Lew” (2019) pod wieloma względami nawiązuje do sławnego pierwowzoru, z 1994 roku. Zachowano fabułę i charakter postaci oraz muzykę, której kompozytorami byli Hans Zimmer i Elton John. Na realizację tej animacji technologią rzeczywistości wirtualnej przeznaczono potężny budżet – 260 milionów dolarów, co sprawia, że jest to jeden z najdroższych filmów, jakie kiedykolwiek nakręcono. Jego kinowa premiera miała miejsce w Los Angeles w lipcu 2019 roku i wkrótce widzowie na całym świecie pokochali tę opowieść. Dystrybucja tego filmu przyniosła ponad 1 miliard sześćset milionów dolarów zysku, co oznacza, że „Król Lew” (2019) to najpopularniejszy film animowany wszech czasów i wyprzedził na podium inną produkcję Disneya - „Kraina lodu”. Był to zarazem drugi najlepszy wynik wśród wszystkich filmów dystrybuowanych w 2019 roku na naszym globie.

„Król Lew” (2019) został również doceniony przez krytyków filmowych i branżę. Film ten otrzymał nominację do nagród Oscara i BAFTA w kategorii: Najlepsze efekty specjalne (Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, Elliot Newman) oraz dwie do Złotych Globów – jako najlepszy film animowany roku i za najlepszą piosenkę ( „Spirit” w wykonaniu Beyoncé). 

W polskiej wersji językowej wystąpili: Wiktor Zborowski jako Mufasa, Artur Żmijewski - Skaza, Danuta Stenka – Sarabi, Jerzy Stuhr – Rafiki, Maciej Stuhr – Timon, Pichał Piela – Pumbaa, Piotr Polk – Zazu, Eryk Lubos – Ed, Adam Woronowicz – Banzai, Zofia Nowakowska – Nala oraz Paweł Szymański - mały Simba i Marcin Januszkiewicz jako dorosły Simba. 

Czytany 353 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 marzec 2021 12:09

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama