cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 22 marzec 2021 15:56

Raisa – portret kobiety, która marzy i walczy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„RAISA” – PORTRET KOBIETY, KTÓRA MARZY I WALCZY. PREMIERA NA MFF W WILNIE

 

- Co z tego, że jestem uchodźcą? Czy to znaczy, że nie mogę być damą?- pyta bohaterka dokumentu „Raisa” Dorota Migas-Mazur. Produkcja Studia Munka SFP i Wajda Studio będzie miała swoją międzynarodową premierę na rozpoczynającym się 18 marca 2021 roku Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wilnie.

Film Doroty Migas-Mazur przełamuje schematy opowieści o emigrantach ze Wschodu i ich polskich losach. To piękny portret kobiety odważnej i zdeterminowanej, która nigdy nie pozbyła się swoich marzeń. Czeczenka  ucieka ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Podejmując decyzję o wyjeździe, wyłamuje się̨ z tradycyjnego systemu. To jedyna możliwość na wyrażenie sprzeciwu wobec zasad obowiązujących w jej rodzinnym kraju i krzywd, jakie ją spotkały. O swoich trudnych doświadczeniach opowiada nauczycielce języka polskiego. To film o kobiecej sile, determinacji, walce o godność i niezależność.

Raisa to kobieta, która z wielką odwagą walczy o lepsze życie dla siebie i swoich dzieci. Chciałabym, aby w filmie widz mógł odnaleźć nadzieję na to, że nigdy nie jest za późno na zmianę, nawet tak radykalną, jak ucieczka do obcego kraju – opowiada reżyserka Dorota Migas-Mazur - To także historia o przemocy domowej, która staje się wyjątkowo trudna w sytuacji, kiedy system, w którym żyjemy,  nie chroni nas. Myślę, że w świetle obecnych wydarzeń w Polsce, kiedy stopniowo zabierane jest kobietom prawo do samostanowienia, film staje się także historią ku przestrodze. Realizacja filmu z Raisą była czystą przyjemnością, ponieważ jest to kobieta o wielkiej pogodzie ducha i sile. Jestem jej wdzięczna, że wyruszyła ze mną w tę podróż. Bez jej zaangażowania i wytrwałości ten film nigdy by się nie udał.

Film "Raisa" był rozwijany w ramach kursu dokumentalnego DOK PRO w Wajda School. Powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach wspartego przez PISF programu „Pierwszy Dokument”. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Wajda Studio. Autorką zdjęć jest Magdalena Seweryn.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wilnie „Kino Pavasaris” to największe wydarzenie filmowe na Litwie. 26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wilnie odbędzie się online w dniach 18 marca - 5 kwietnia 2021 roku. Filmy festiwalowe będą dostępne na specjalnej platformie cyfrowej, a także w telewizji TELIA i kinie „ŽMONĖS”.

Reżyserka filmu Dorota Migas-Mazur jest dokumentalistką i iberystką, właścicielką firmy produkcyjnej Sangaj Studio. Ukończyła Wajda School oraz Reżyserię Filmu Dokumentalnego na London University of the Arts. W latach 2013-2015 współpracowała z Telewizją Polską na stanowiskach montażystki i reporterki. Reżyserowała filmy dla organizacji pozarządowych, m.in. dla 350.org, Ashoka, Amnesty International. Jej krótkometrażowy dokument „7 Hectares Back”, został wyróżniony m.in. przez magazyn Yale Environment 360 w kategorii najlepszy film ekologiczny. Była stypendystką Prezydenta Miasta Warszawy.

Czytany 344 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 marzec 2021 15:58

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama