cinema.pl Artykuły

wtorek, 16 marzec 2021 17:28

Premiera nowego spektaklu Mai Kleczewskiej na podstawie filmów Bergmana

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Ze względu na zamknięcie teatrów w województwie mazowieckim od 15 do 28 marca 2021 roku, premiera spektaklu „Twarzą w twarz” w reżyserii Mai Kleczewskiej zaplanowana na 19 marca w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się, ale bez udziału widowni. W najbliższych kilku tygodniach Teatr Powszechny nie planuje transmisji online premiery ani pokazów nagrania spektaklu. 

 

Twórcy spektaklu oraz dyrekcje współpracujących teatrów podjęli decyzję o zamkniętym warszawskim pokazie po to, aby dokończyć długotrwały i wymagający proces prób oraz aby po ponownym otwarciu instytucji kultury można było wrócić do eksploatacji spektaklu tylko po kilku próbach wznowieniowych. Spektakl jest koprodukcją Teatru Powszechnego w Warszawie oraz Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Twórcy mają nadzieję, że premiera bydgoska zaplanowana na 27 marca odbędzie się z udziałem połowy widowni w teatrze i z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego. 

Ingmar Bergman, uważany za jednego z najwybitniejszych artystów kina europejskiego XX wieku, przez ponad 60 lat aktywności zawodowej wyreżyserował 62 filmy i prawie 170 sztuk teatralnych. Był dyrektorem teatrów w Helsingborgu (1944-1946), Göteborgu (1946-1949), Malmö (1952-1958) oraz Królewskiego Teatru Dramatycznego w Sztokholmie (1963-1966). Wielokrotnie nagradzany przez Akademię Filmową – jego filmy były dziewięciokrotnie nominowane do Oscara, a filmy „Źródło”, „Szepty i krzyki” oraz „Fanny i Aleksander” zdobyły tę statuetkę w kilku kategoriach. W 1958 r. otrzymał Złotego Niedźwiedzia na Berlinale za film „Tam, gdzie rosną poziomki”. Bergman był także jednym z reżyserów najczęściej nagradzanych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (Złota Palma za „U progu życia”, nagrody specjalne za: „Uśmiech nocy”, „Siódmą pieczęć”, „Źródło” oraz „Szepty i krzyki”). Dwukrotnie odebrał też Złoty Glob – za filmy „Jesienna sonata” oraz „Fanny i Aleksander”. 

 

Twórcy o spektaklu

Ingmar Bergman w swojej twórczości skupiał się na badaniu wnętrza psychiki człowieka w ekstremalnej sytuacji. Skupiał się na ludziach odizolowanych od świata zewnętrznego. Swoich bohaterów zamykał na „wyspie” – w relacjach rodzinnych, w państwach objętych stanem wyjątkowym – piszą twórcy spektaklu, Maja Kleczewska oraz Łukasz Chotkowski.

Zamknięci w czterech ścianach, poddajemy próbie nasze więzi. Widzimy pod lupą relacje, które nam umykały w natłoku spraw. Przymusowa konfrontacja z drugim i sobą samym prowadzi do wglądu? Do szaleństwa? Zobaczymy się „jak w Zwierciadle”? Czy będziemy mieć odwagę, żeby stanąć, ze sobą i ostatecznym, twarzą w twarz? 

Bergman jest Przewodnikiem po czasie „kwarantanny” – zamknięcia, izolacji, wglądu i konfrontacji. Przeprowadza nas przez proces przemiany. Intymny proces transformacji i przewartościowania. I śmierci.

Coraz mocniej dociera do nas, że nastał czas śmierci. Śmierci, której nie sposób pojąć, opłakać, zrozumieć. Czy chcemy tego, czy nie, śmierć potrzebuje reprezentacji, po to jest sztuka – film, teatr, literatura, sztuki wizualne – żeby dzięki reprezentacji nie dopuścić do traumatycznego, niewyrażonego zapisu lęku. Artysta wciąż poszukuje języka na oswojenie nieoswajalnego. Sztuka wciąż stara się wyprzedzić rzeczywistość. To powinność Sztuki. Próbować – dodają twórcy. 

„Twarzą w twarz”

premiera warszawska: 19 marca 2021 r., Scena Duża Teatru Powszechnego (spektakl zamknięty bez udziału widowni)

premiera bydgoska: 27 marca 2021 r., Scena Duża Teatru Polskiego w Bydgoszczy

kolejne przedstawienie: 28 marca o godz. 18.00

reżyseria: Maja Kleczewska

dramaturgia: Łukasz Chotkowski

scenariusz sceniczny: Łukasz Chotkowski, Maja Kleczewska

scenografia: Zbigniew Libera

kostiumy: Konrad Parol

muzyka: Cezary Duchnowski

reżyseria światła: Piotr Pieczyński

realizacja materiałów filmowych: Kacper Fertacz

montaż materiałów filmowych: Alan Zejer

inspicjentka: Iza Stolarska/Hanna Gruszczyńska

producentka, asystentka reżyserki: Michalina Żemła

wideo live: Klaudia Kęska

asystentki reżyserki: Olga Ciężkowska, Patrycja Wysokińska

 

obsada: Karolina Adamczyk, Aleksandra Bożek, Michał Jarmicki, Ezra Kos, Damian Kwiatkowski, Mateusz Łasowski/Michał Surówka, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Arkadiusz Pyć, Maria Robaszkiewicz, Piotr Stramowski, Julian Świeżewski, Małgorzata Witkowska, Michalina Żemła.

 

Spektakl dla widzów od 18. roku życia.

 

***

 

Tekst spektaklu opiera się na scenariuszu filmu  Ingmara Bergmana „Twarzą w twarz” w tłumaczeniu Zygmunta Łanowskiego. W adaptacji zamieszczono również fragmenty scenariuszy filmów: „Sonata jesienna” (tłum. Zygmunt Łanowski), „Szepty i krzyki” (tłum. Andrzej Asłanowicz), „Sarabanda” (tłum. Tadeusz Szczepański) i „Milczenie” (tłum. Stanisław Hebanowski).

 

***

 

Koprodukcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Czytany 287 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 16 marzec 2021 17:37

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama