cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 15 marzec 2021 18:32

Dwie nominacje do Oscara dla rumuńskiego filmu dokumentalnego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Kolektyw to dokument HBO Europe śledzący wydarzenia po pożarze w klubie Colectiv w Bukareszcie w 2015 roku i przedstawiający śledztwo dziennikarskie, dzięki któremu odkryło masowe nadużycia w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej. Film doceniony został nominacjami do wielu nagród, w tym dzisiaj w aż dwóch kategoriach do Nagrody Akademii Filmowej. To kolejne, po nominacji do BAFTY, ważne wyróżnienie dla tej produkcji. 

 

Rumuński film dokumentalny Kolektyw (Collective), będący koprodukcją HBO Europe, został wyróżniony nominacją do tegorocznej Nagrody Akademii w dwóch kategoriach - najlepszy film zagraniczny oraz najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. 

Produkcja, wyreżyserowana przez wielokrotnie nagradzanego filmowca Alexandra Nanau, jest zapisem wydarzeń, do których doszło w ciągu pierwszego roku po tym tragicznym wydarzeniu. Pożar, w którym zginęło 27 osób, a 180 zostało rannych, był ogólnonarodową tragedią. Kiedy niedługo potem kolejne ofiary poparzeń zaczęły umierać w szpitalach od ran, które nie zagrażały ich życiu, jeden z lekarzy poinformował o tym zespół dziennikarzy śledczych. Jak po nitce do kłębka, dziennikarze zaczęli odkrywać kolejne oszustwa w służbie zdrowia. 

- To zwycięstwo niezależnego dziennikarstwa śledczego i sygnalistów, demaskatorów, którzy są swego rodzaju strażnikami naszych społeczeństw. To oni tak naprawdę  mogą doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności skorumpowane władze. Przede wszystkim jednak  ‘Kolektyw’ to filmowy hołd złożony zarówno ofiarom i ocalałym, którzy mieli odwagę otworzyć się i wpuścić nas do swojego prywatnego świata – powiedział Alexander Nanau, reżyser filmu.

- Ogromnie cieszę się, że ‘Kolektyw’ został doceniony. Mamy w HBO Europe już długą tradycję współpracy z Alexandrem Nanau, to nasz trzeci wspólny projekt. Obserwowanie rozwoju zawodowego Alexandra w ostatnich latach było dla mnie niesamowite. Stał się on prawdziwym mistrzem narracji bazującej na obserwacji. Alexander jest niesamowicie pracowity i jest przy tym perfekcjonistą. To do tego człowiek o niezwykle wysokich standardach etycznych. Szczerze cieszę się z tego ogromnego sukcesu wspólnie z nim, jak i całym naszym zespołem. Jeszcze kilka lat temu nominacja do Oscara dla filmu wschodnioeuropejskiego wydawała się nieosiągalnym celem. Jestem dumna, że ‘Kolektyw’ jest dowodem na to, że warto marzyć – skomentowała Hanka Kastelicová, koproducentka filmu Kolektyw oraz VP Documentaries, HBO Europe.

- Bardzo się cieszę razem z Alexandrem i całym zespołem zaangażowanym w prace nad filmem ‘Kolektyw’. Nominacja do Oscara to jedna z najwyższych form uznania, jakie może zdobyć produkcja filmowa. Wszyscy w WarnerMedia jesteśmy niezmiernie dumni z tego, co osiągnął ten niezwykle poruszający dokument  - powiedział Antony Root, Head of Original Production, WarnerMedia EMEA.

Film pokazywany był na wielu najważniejszych festiwalach filmowych, zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in. Europejską Nagrodę Filmową 2020 w kategorii najlepszy europejski film dokumentalny, nagrodę Cinema Eye Honors w kategorii wybitne osiągnięcie w kręceniu filmów dokumentalnych (‘Outstanding Achievement in Nonfiction Feature Filmmaking’) oraz nominację do tegorocznych nagród BAFTA w kategorii najlepszy dokument. Na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2019 roku zakwalifikował się do Oficjalnej Selekcji w sekcji pokazów pozakonkursowych, zdobył też nagrodę dla najlepszego dokumentu podczas 15. edycji Festiwalu Filmowego w Zurichu. Kolektyw wyprodukowany został przez Alexander Nanau Production, HBO Europe i Samsa Film. 

Film Kolektyw dostępny jest w serwisie HBO GO: https://hbogo.pl/filmy/kolektyw 

 

93. ceremonia wręczenia Nagród Akademii odbędzie się w niedzielę 25 kwietnia w Los Angeles.

Lista nominacji do Oscarów: https://www.oscars.org/oscars/ceremonies/2021 

Czytany 312 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 marzec 2021 18:33

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama