cinema.pl Artykuły

środa, 10 marzec 2021 14:59

„Martin Eden” produkcja inspirowana powieścią Jacka Londona w kwietniu w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Włoski film „Martin Eden” inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem. Pietro Marcello przeniósł akcję filmu do Europy drugiej połowy XX wieku, chcąc tym samym pokazać uniwersalność i ponadczasowość historii opowiedzianej w książce.  

 

Film zdobył wiele nagród na światowych festiwalach, w tym dla najlepszego aktora podczas 76. MFF w Wenecji, nagrodę David di Donatello za najlepszy scenariusz, czy nagrodę Platform na MFF w Toronto. Był także nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor oraz scenariusz. 

W KINACH OD 16 KWIETNIA 2021   

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu Pietra Marcella, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją. Postanawia dorównać jej i zdobyć wykształcenie. 

 

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas, od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć.

 

 

Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera. 

 

Pod koniec 2020 roku w księgarniach internetowych oraz stacjonarnych pojawiło się wznowienie powieści Jacka Londona z filmową okładką. Oprócz papierowej wersji dostępny jest również ebook. 

 

NAGRODY I FESTIWALE

2020 – Europejskie Nagrody Filmowe – nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser (Pietro Marcello), najlepszy aktor (Luca Marinelli), najlepszy scenariusz (Maurizio Braucci, Pietro Marcello)

2020 – Nagrody David di Donatello – nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany, nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka

2020 – Faro Island Film Festival – nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany, nominacja dla najlepszego aktora, nominacja dla najlepszego filmu zagranicznego

2020 – Nagrody Nastri d’Argento (Srebrne taśmy) – nominacje: najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy scenariusz, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji - nagroda Arca Cinemagiovani dla najlepszego filmu włoskiego, Puchar Volpi dla najlepszego aktora (Luca Marinelli)

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto – Nagroda Platform

2019 – Europejski Festiwal Filmowy w Sewilli – nagroda za najlepszy film

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Gandawie – nagroda Specjalna Jury dla najlepszego reżysera

2019 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie

2019 – Festiwal Filmowy w Göteborgu

 

PLAKAT

 

 

Zwiastuny do filmów Aurora Films można zobaczyć na naszym kanale: 

https://www.youtube.com/user/AuroraFilmsPl

Czytany 346 razy Ostatnio zmieniany środa, 10 marzec 2021 15:11

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama