cinema.pl Artykuły

niedziela, 07 marzec 2021 12:56

Forum Przyszłości Kultury 2021 - "Solidarność i troska"

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Kolejna edycja Forum Przyszłości Kultury, tym razem pod hasłem „Solidarność i troska”, odbędzie się już 26, 27 i 28 marca 2021 r. Spotkania i debaty z powodu pandemicznych ograniczeń będą transmitowane online na Facebooku. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej www.forumprzyszloscikultury.pl.

 

Forum Przyszłości Kultury to przestrzeń namysłu nad znaczeniem i perspektywami rozwoju kultury we współczesnej Polsce. Cykl debat, spotkań i wydarzeń artystycznych jest regularnie organizowany przez Teatr Powszechny w Warszawie już od 2017 roku. Tegoroczna edycja Forum realizowana jest dzięki wsparciu Europejskiej Fundacji Kultury. Dwie debaty poprzedzające Forum koordynowane są dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego. W piątek, 5 marca o godz. 18.30 odbędzie się dyskusja pt.: „Nigdy nie będziesz szła sama. Czym jest oddolna solidarność społeczna?”, a w środę 10 marca o 18.30 – dyskusja pt.: „Czy państwo może reprezentować nasze prawa? Wspólnotowość i podmiotowość obywateli – w ramach, czy przeciwko państwu?”. 

Protesty społeczne w wielu polskich miejscowościach ujawniły niezwykłą energię obywatelek i obywateli, którzy sprzeciwiają się autorytarnym zapędom władz państwowych. Z tego masowego sprzeciwu i niezwykłej mobilizacji Polek i Polaków, szczególnie zaś młodego pokolenia, wyłania się wściekłość i bezkompromisowość, ale też potrzeba nowych zasad organizujących nasze społeczeństwo – zasad opartych na solidarności, trosce, sprzeciwie wobec dyskryminacji i przemocy.

Program Forum Przyszłości Kultury jest odpowiedzią na sytuację społeczną w naszym kraju, skupia się na wspieraniu i prezentowaniu nowych, utopijnych wizji. Kulturę rozumiemy szeroko jako szereg czynników, które organizują całość naszego życia. Jesteśmy miejscem żywo reagującym na zmiany i nowe zjawiska, poddajemy je wnikliwej analizie.

Podczas tegorocznej edycji Forum zaprosiliśmy do współpracy kuratorskiej pięć aktywistek, związanych z ruchami społecznymi: Justynę Samolińską, Zuzannę Karcz, Jankę Świerżewską, Amel Manę i Julię Strzemińską. Wspólnie zastanowimy się, jak budować alternatywne wobec państwa relacje społeczne, oparte na równości i współpracy. Jak walczyć z patriarchalną przemocą? Jak budować społeczeństwo oparte na solidarności i trosce? Jak reagować na problemy związane ze zmianami klimatycznymi? Zaprosiliśmy aktywistki i aktywistów, badaczy i badaczki oraz artystki i artystów, by omówić te wyzwania i poszukać możliwych rozwiązań.

Czytany 337 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 07 marzec 2021 12:58

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama