cinema.pl Artykuły

niedziela, 07 marzec 2021 12:37

"KOBIETA" - specjalny pokaz dokumentu na MOJEeKINO

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Co to znaczy być kobietą? 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata dzieli się przed kamerą swoimi historiami i opowiada o własnych doświadczeniach: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, małżeństwa, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości. Pomimo przeciwności losu, a czasami tragedii, jakie przeszły, wszystkie wyglądają promiennie, ponieważ w końcu mają szansę wyrazić siebie.

 

Niezależnie od tego skąd pochodzą i ile mają lat, ich doświadczenia rezonują ze sobą, nabierając uniwersalnego znaczenia. W ten sposób powstaje intymny i emocjonalny portret kobiet, które stanowią połowę ludzkości na Ziemi, a mimo to nadal poddawane są przemocy i niesprawiedliwości. To również pean na rzecz ich wewnętrznej siły, odporności, zdolności do przeciwstawiania się przeciwnościom losu i pozytywnej zmiany świata pomimo trudności, jakie napotykają. W erze po #meetoo to również interesujące spojrzenie na rolę i znaczenie kobiet oraz ich postrzeganie świata. Film kręcony był przez dwa i pół roku, a jednym z reżyserów jest Yann Arthus-Bertrand, znany widzom festiwalu z filmu „Człowiek”.

Pochodzą z różnych środowisk, ale wszystkie mówią nam, co tak naprawdę oznacza bycie kobietą we współczesnym świecie. Każda z kobiet na ekranie opowiada nam o wycinku życia, bardzo różnym, ukształtowanym przez historię swojej rodziny, kulturę czy wiarę. Kobiet znanych jest tyle samo, co nieznanych, ale nie wszystkie udaje się zidentyfikować w trakcie filmu. Ten film to prawdziwa mozaika, który zaskakuje pięknem i nadzieją mimo trudnych sytuacji, w jakich na co dzień znajdują się kobiety. Film z grubsza podąża chronologicznie za problemami, których doświadczają kobiety w ciągu swojego życia. To co zajmuje kobiety m.in. to dojrzewanie, depilacja, wizerunek, jaki o sobie tworzą, edukacja, praca, seks, macierzyństwo (i aborcja), małżeństwo i starość. Piękno i siła tych kobiet jest łatwo wyczuwalna. Duże bloki wywiadów przeplatają się z zachwycającymi wizualnie ujęciami (kobieta pływająca obok wieloryba, kilka nieruchomych ujęć kobiet w ich codziennym życiu, czy hipnotyzująca scena końcowa choreografów skaczących po szklanym budynku), które świadczą o długiej i wyjątkowej karierze Arthusa-Bertranda jako autora zdjęć.

Poza aspektem wizualnym, najlepszą rzeczą w tym dokumencie jest to, że uświadamia nam to wszystko, czego doświadczają kobiety; wszystkie nadużycia i przeciwności, przez które mężczyźni niekoniecznie muszą przechodzić. Jednak zakres filmu wykracza poza te ramy. Choć uważamy, że mężczyźni mogą więcej zyskać oglądając „KOBIETĘ”, to kobiety z pewnością znajdą tu pocieszenie, zrozumienie, ale przede wszystkim poczucie siły. Bo gdy oglądamy świadectwa, szybko rozumiemy, że dokument jest odą do tego, co to znaczy być kobietą. Poznajemy cudowne i zwyczajne kobiety, które kochają życie i celebrują je na swój własny sposób. Wszystkie te kobiety łączy to, że są dumne z tego, że są "słabszą płcią" (co nigdy nie jest tu tak przedstawiane), pomimo przeciwności zawodowych, rodzinnych, a nawet religijnych, które przeżywają lub przeżywały. Pocieszają się podczas choroby nowotworowej, upiększając się w imię czynienia dobra, celebrują orgazm i przyjemności płynące z seksu, doskonalą się w swoich dziedzinach. Jako widz można być jedynie głęboko poruszonym tym bardzo osobistym zwycięstwem każdej z nich.

Sprawić, byśmy tego doświadczyli, tak bardzo eksponując kobiety, jest po prostu wyjątkowe. 

Bilety: https://www.mojeekino.pl/vods/vod.590

zwiastun:

Nagroda Publiczności - Nagroda czytelników "Co jest grane 24" Anastasia Mikova, Yann Arthus-Bertrand - 17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

 

Czytany 304 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 07 marzec 2021 12:43

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama