cinema.pl Artykuły

czwartek, 04 marzec 2021 15:24

Kobiety, które zmieniają świat

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Od medycyny, przez biologię morską i ekologię, po lotnictwo czy technologie wykorzystywane w kosmosie – każda z tych i wielu innych dziedzin rozwija się z udziałem niezwykłych kobiet, które nie tylko kształtują historie i społeczeństwo, ale i inspirują kolejne pokolenia. Z okazji 8 marca, National Geographic prezentuje portrety fascynujących osób, dla których granice istnieją tylko po to, by je przekraczać.

 

Amelia Earhart, pierwsza na świecie pilotka, która samotnie przeleciała nad Oceanem Atlantyckim, badaczka Ella Al-Shamahi zmieniająca oblicze współczesnej paleontologii czy też dr Amani Ballour, która ratuje przed śmiercią ofiary wojny domowej w podziemnym szpitalu w Syrii – choć na co dzień tych nazwisk nie odnajdujemy na pierwszych stronach gazet, ich historie i osiągnięcia stanowią niezbity dowód na to, że kobiety mają w sobie niezwykłą siłę i moc zmieniania sposobu, w jaki postrzegamy świat. W ramach cyklu „Inspirujące kobiety” (od 6 marca w każdą sobotę od godz. 17.00) National Geographic przypomina produkcje dokumentalne przybliżające sylwetki działaczek i kobiecych postaci, stanowiących inspirację dla pokoleń. Za każdą z tych kobiet stoi opowieść o niespotykanej odwadze, determinacji, solidarności i walce z ograniczeniami.

Jedną z nich jest ekolożka i działaczka społeczna Dominique Gonçalves, którą w najbliższą sobotę będzie można poznać podczas webinaru organizowanego przez polską platformę rozwojową dla kobiet – Her Impact. 

Zobacz galerię wybranych portretów kobiet, które zmieniają oblicze świata.

AMANI BALLOUR

Dr Amani Ballour jest syryjską lekarką, która w obliczu wojny domowej objęła prowadzenie nad podziemnym szpitalem w oblężonej wschodniej Ghucie.  Wojna domowa w Syrii zmusiła ją do porzucenia studiów pediatrycznych. W 2016 roku, mając zaledwie 29 lat, jako jedyna kobieta w Syrii została dyrektorką podziemnej placówki zdrowia. Dr Ballour wielokrotnie nie zważając na zagrażające jej niebezpieczeństwo przekraczała granice swojej specjalizacji, aby ratować życie ofiar konfliktu. Jest również obrończynią praw kobiet i dzieci. O jej zmaganiach związanych z prowadzeniem podziemnego szpitala opowiada nominowany do Oscara film THE CAVE: SZPITAL W OGNIU ( 20 marca o godz. 17.00 w National Geographic).

 

AMELIA EARHART

W poszukiwaniu Amelii

Amelia Earhart była amerykańską pilotką, dziennikarką i pisarką. W 1932 roku jako pierwsza kobieta przeleciała samotnie nad Oceanem Atlantyckim. Pobiła wiele rekordów, dotyczących m.in. wysokości oraz prędkości lotu. Była jedną z założycielek organizacji Ninety-Nines, która zrzeszała pilotki z całego świata. Działała w Krajowej Partii Kobiet, popierając poprawkę o równouprawnieniu kobiet. W 1937 roku, podczas próby okrążenia Ziemi wzdłuż równika, jej samolot zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. O próbach rozwikłania tej zagadki opowiada dokument W POSZUKIWANIU AMELII (6 marca o godz. 17.00 w National Geographic).

 

ELLA AL-SHAMAHI

Wikińskie wojowniczki

Ella Al-Shamahi należy do grona National Geographic Emerging Explorers – jest popularyzatorką nauki, paleontolożką i biolożką ewolucyjną, specjalizującą się w badaniu pozostałości po neandertalczykach. Swoją wiedzę i doświadczenie łączy z najnowocześniejszymi zdobyczami nauki, by udowodnić, że w zastępach skandynawskich wojowników znajdowały się również wikińskie wojowniczki. Opowiada o tym dokument WIKIŃSKIE WOJOWNICZKI (27 marca o godz. 17.00 w National Geographic).

 

DOMINIQUE GONÇALVES

Kobiety zmieniają świat

Dominique Gonçalves jest ekolożką, biolożką oraz liderka działań mających na celu ochronę słoni w Gorongosa National Park w Mozambiku. Kierując projektem Elephant Ecology skupia się na tworzeniu warunków sprzyjających koegzystencji człowieka z tymi zwierzętami oraz przeciwdziałaniu konfliktom, pojawiających się w ich relacjach. Jej celem jest równoważenie potrzeb dzikiej przyrody i ludzi - dzięki nauce, mądrej turystyce i budowaniu społeczności przyjaznej naturze. Współpracuje też z programami Park Girls ’Club, z którymi prowadzi działania promujące edukację i zdrowie w celu zapobiegania wczesnemu małżeństwu w Mozambiku. Dominique zobaczymy w programie KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT (27 marca o godz. 18.00 w National Geographic).

 

ASHA DE VOS

Kobiety zmieniają świat

Asha de Vos pochodzi ze Sri Lanki. Jest biolożką morską i edukatorką w dziedzinie oceanów. Zapoczątkowała badania nad płetwalami błękitnymi na północnym Oceanie Indyjskim, m.in. zakładając organizację Oceanswell oraz realizując projekt Blue Whale. Jest starszą stypendystką TED, wybraną do nagrody BBC 100 Women. W 2019 roku parlament Sri Lanki uznał ją za jedną z 12 kobiet Change Makers. Jest jedyną mieszkanką tego kraju z tytułem doktora w dziedzinie badań nad ssakami morskimi. Powtarza, że zbyt często "zapominamy o tym, że natura nas nie potrzebuje - to my jej potrzebujemy". Asha jest jedną z bohaterek dokumentu KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT National Geographic.

 

JODI COBB

Kobiety zmieniają świat

Na początku kariery Jodi Cobb była jedną z pierwszych kobiet, zajmujących się profesjonalną fotografią. Jako pierwsza fotoreporterka wniknęła w życie kobiet w Arabii Saudyjskiej. Pracowała w ponad 60 krajach, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w Azji, gdzie stała się fotograficzną prekursorką odkrywania tajemniczego królestwa gejsz. Jest laureatką World Press Photo i pierwszą kobietą, która otrzymała tytuł Fotografa Roku Białego Domu. O swoich osiągnięciach i misji opowiada w dokumencie KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT National Geographic.

 

BRIE LARSON

Brie Larson jest amerykańską aktorką, piosenkarką, reżyserką i filmowcem. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w wieku 6 lat, jako najmłodsza studentka American Conservatory Theatre w San Francisco. Otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej oraz Złoty Glob i BAFTA za rolę w filmie „Pokój”. W 2019 roku magazyn „Time” uznał ją za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Brie wcieliła się w rolę superbohaterki Kapitan Marvel – pierwszego filmu Marvel Cinematic Universe, w którym główną bohaterką jest kobieta.  Na potrzeby wymagających scen kaskaderskich odbywała niezliczone treningi, a nabyte w ten sposób „supermoce” wykorzystała również występując w dzikiej PRZYGODZIE Z BEAREM GRYLLSEM ( 13 marca o godz. 17.00 w National Geographic).

Czytany 374 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 marzec 2021 15:32

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama