Amelia Earhart, pierwsza na świecie pilotka, która samotnie przeleciała nad Oceanem Atlantyckim, badaczka Ella Al-Shamahi zmieniająca oblicze współczesnej paleontologii czy też dr Amani Ballour, która ratuje przed śmiercią ofiary wojny domowej w podziemnym szpitalu w Syrii – choć na co dzień tych nazwisk nie odnajdujemy na pierwszych stronach gazet, ich historie i osiągnięcia stanowią niezbity dowód na to, że kobiety mają w sobie niezwykłą siłę i moc zmieniania sposobu, w jaki postrzegamy świat. W ramach cyklu „Inspirujące kobiety” (od 6 marca w każdą sobotę od godz. 17.00) National Geographic przypomina produkcje dokumentalne przybliżające sylwetki działaczek i kobiecych postaci, stanowiących inspirację dla pokoleń. Za każdą z tych kobiet stoi opowieść o niespotykanej odwadze, determinacji, solidarności i walce z ograniczeniami.
Jedną z nich jest ekolożka i działaczka społeczna Dominique Gonçalves, którą w najbliższą sobotę będzie można poznać podczas webinaru organizowanego przez polską platformę rozwojową dla kobiet – Her Impact.
Zobacz galerię wybranych portretów kobiet, które zmieniają oblicze świata.
AMANI BALLOUR
Dr Amani Ballour jest syryjską lekarką, która w obliczu wojny domowej objęła prowadzenie nad podziemnym szpitalem w oblężonej wschodniej Ghucie. Wojna domowa w Syrii zmusiła ją do porzucenia studiów pediatrycznych. W 2016 roku, mając zaledwie 29 lat, jako jedyna kobieta w Syrii została dyrektorką podziemnej placówki zdrowia. Dr Ballour wielokrotnie nie zważając na zagrażające jej niebezpieczeństwo przekraczała granice swojej specjalizacji, aby ratować życie ofiar konfliktu. Jest również obrończynią praw kobiet i dzieci. O jej zmaganiach związanych z prowadzeniem podziemnego szpitala opowiada nominowany do Oscara film THE CAVE: SZPITAL W OGNIU ( 20 marca o godz. 17.00 w National Geographic).
AMELIA EARHART
W poszukiwaniu Amelii
Amelia Earhart była amerykańską pilotką, dziennikarką i pisarką. W 1932 roku jako pierwsza kobieta przeleciała samotnie nad Oceanem Atlantyckim. Pobiła wiele rekordów, dotyczących m.in. wysokości oraz prędkości lotu. Była jedną z założycielek organizacji Ninety-Nines, która zrzeszała pilotki z całego świata. Działała w Krajowej Partii Kobiet, popierając poprawkę o równouprawnieniu kobiet. W 1937 roku, podczas próby okrążenia Ziemi wzdłuż równika, jej samolot zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. O próbach rozwikłania tej zagadki opowiada dokument W POSZUKIWANIU AMELII (6 marca o godz. 17.00 w National Geographic).
ELLA AL-SHAMAHI
Wikińskie wojowniczki
Ella Al-Shamahi należy do grona National Geographic Emerging Explorers – jest popularyzatorką nauki, paleontolożką i biolożką ewolucyjną, specjalizującą się w badaniu pozostałości po neandertalczykach. Swoją wiedzę i doświadczenie łączy z najnowocześniejszymi zdobyczami nauki, by udowodnić, że w zastępach skandynawskich wojowników znajdowały się również wikińskie wojowniczki. Opowiada o tym dokument WIKIŃSKIE WOJOWNICZKI (27 marca o godz. 17.00 w National Geographic).
DOMINIQUE GONÇALVES
Kobiety zmieniają świat
Dominique Gonçalves jest ekolożką, biolożką oraz liderka działań mających na celu ochronę słoni w Gorongosa National Park w Mozambiku. Kierując projektem Elephant Ecology skupia się na tworzeniu warunków sprzyjających koegzystencji człowieka z tymi zwierzętami oraz przeciwdziałaniu konfliktom, pojawiających się w ich relacjach. Jej celem jest równoważenie potrzeb dzikiej przyrody i ludzi - dzięki nauce, mądrej turystyce i budowaniu społeczności przyjaznej naturze. Współpracuje też z programami Park Girls ’Club, z którymi prowadzi działania promujące edukację i zdrowie w celu zapobiegania wczesnemu małżeństwu w Mozambiku. Dominique zobaczymy w programie KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT (27 marca o godz. 18.00 w National Geographic).
ASHA DE VOS
Kobiety zmieniają świat
Asha de Vos pochodzi ze Sri Lanki. Jest biolożką morską i edukatorką w dziedzinie oceanów. Zapoczątkowała badania nad płetwalami błękitnymi na północnym Oceanie Indyjskim, m.in. zakładając organizację Oceanswell oraz realizując projekt Blue Whale. Jest starszą stypendystką TED, wybraną do nagrody BBC 100 Women. W 2019 roku parlament Sri Lanki uznał ją za jedną z 12 kobiet Change Makers. Jest jedyną mieszkanką tego kraju z tytułem doktora w dziedzinie badań nad ssakami morskimi. Powtarza, że zbyt często "zapominamy o tym, że natura nas nie potrzebuje - to my jej potrzebujemy". Asha jest jedną z bohaterek dokumentu KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT National Geographic.
JODI COBB
Kobiety zmieniają świat
Na początku kariery Jodi Cobb była jedną z pierwszych kobiet, zajmujących się profesjonalną fotografią. Jako pierwsza fotoreporterka wniknęła w życie kobiet w Arabii Saudyjskiej. Pracowała w ponad 60 krajach, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w Azji, gdzie stała się fotograficzną prekursorką odkrywania tajemniczego królestwa gejsz. Jest laureatką World Press Photo i pierwszą kobietą, która otrzymała tytuł Fotografa Roku Białego Domu. O swoich osiągnięciach i misji opowiada w dokumencie KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT National Geographic.
BRIE LARSON
Brie Larson jest amerykańską aktorką, piosenkarką, reżyserką i filmowcem. Swoją przygodę z aktorstwem rozpoczęła w wieku 6 lat, jako najmłodsza studentka American Conservatory Theatre w San Francisco. Otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej oraz Złoty Glob i BAFTA za rolę w filmie „Pokój”. W 2019 roku magazyn „Time” uznał ją za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Brie wcieliła się w rolę superbohaterki Kapitan Marvel – pierwszego filmu Marvel Cinematic Universe, w którym główną bohaterką jest kobieta. Na potrzeby wymagających scen kaskaderskich odbywała niezliczone treningi, a nabyte w ten sposób „supermoce” wykorzystała również występując w dzikiej PRZYGODZIE Z BEAREM GRYLLSEM ( 13 marca o godz. 17.00 w National Geographic).