cinema.pl Artykuły

czwartek, 25 luty 2021 14:20

„PISARZE. SERIAL NA KRÓTKO” OCZAMI TWÓRCÓW I AKTORÓW

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wzięci prozaicy. Świetni aktorzy. Bieżące sprawy i suspens. Oto nowa odsłona produkcji własnej CANAL+ „Pisarze. Serial na krótko”, której każdy odcinek napisany został przez innego znanego autora. Współczesną Warszawę zobaczymy oczami m.in. Ziemowita Szczerka, Łukasza Orbitowskiego i Grażyny Plebanek. Na ekranie wystąpi dynamiczny duet – Zofia Wichłacz z Antonim Królikowskim. Premiera już 26 lutego na CANAL+ PREMIUM oraz online na canalplus.com.

 

Wyjątkowa forma, błyskotliwy humor, znakomici autorzy opowiadanych historii i mocna obsada. „Pisarze. Serial na krótko” to dziewięć kilkuminutowych etiud, w których para aktorów wciela się w postaci i sytuacje stworzone przez wybitnych prozaików, poetów i tekściarzy. Wśród scenarzystów znaleźli się: Patrycja Pustkowiak, Łukasz Orbitowski, Weronika Murek, Grażyna Plebanek, Olga Hund, Michał Walczak, Michał Oleszczyk, Ziemowit Szczerek i  Małgorzata Rejmer.

Jak oddać autentyczność kreowanych postaci przy dziewięciu różnych historiach? Co jest wyzwaniem dla aktora w krótkiej, kilkuminutowej formie? Jak Zofia Wichłacz ocenia współpracę z Antkiem Królikowskim i reżyserem Pawłem Maśloną?

Czy zmiana wizerunku wystarczy dla zróżnicowania dziewięciu bohaterów odgrywanych przez jednego aktora? Co Antek Królikowski uważa za interesujące w formule serialu „Pisarze. Serial na krótko”? Czy Magdalena Cielecka i Maciej Stuhr, którzy wystąpili w pierwszej serii, stanowili dla niego inspirację?

Jak producent, Mikołaj Lizut, przyjął nominację swojego serialu w ramach konkursu Canneseries? Co uważa za sedno konceptu opartego na współpracy scenariuszowej z pisarzami?

Czy reżyser etiud, Paweł Maślona, ingerował w stworzone przez autorów teksty? Czy odcinki „Pisarzy. Serialu na krótko” oddają aktualne problemy i obserwacje społeczne?

Całość wyreżyserował Paweł Maślona, autor „Ataku paniki”. Za zdjęcia odpowiada Kajetan Plis, producentem wykonawczym serialu jest Mikołaj Lizut. Scenografią zajmuje się Jagna Dobesz, kostiumami Hanka Podraza, montażem Nikodem Chabior. Opiekę literacką nad całością sezonu objął Michał Oleszczyk.

 

Nowy sezon „Pisarzy. Serialu na krótko” będzie można oglądać od 26 lutego na CANAL+ PREMIUM oraz online na canalplus.com.

Czytany 415 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 luty 2021 14:28

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama