cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 22 luty 2021 18:11

Acid Rain Tomka Popakula otwiera działalność brytyjskiej platformy FILMPIXS

Napisane przez  Alexandra Hołownia
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Siedemnastego lutego 2021 roku w Wielkiej Brytani rozpoczęła dzialalność nowa globalna platforma streamingowa FILMPIXS poświęcona filmom krótkometrażowym i dokumentalnym z całego świata. Kuratorami FILMPIXS zostali Henrik Friis i Benn Wiebe. Platforma współpracuje z festiwalami filmowymi w Cannes, Toronto, Wenecji, Sundance, SXSW, Tribeca, Rotterdamie.

 

W dniu inauguracji wyswietlono nominowaną do Oscara czeską animację pod tytułem DCERA (córka) w reżyserii Darii Kascheevy: Pokazano także amerykański film krótkometrażowy Sin Cielo, w reżyserii Jianna Maarten, nagrodzony Wielką Nagrodą Jurorów (Grand Jury Prize) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Seattle/USA w 2019. Warto wiedzieć, że muzykę do Sin Cielo skomponował Polak Bartek Gliniak. Operatorem był także Polak Marcin Banasiak. Poza tym uroczyste otwarcie FILMPIX uświetnił znakomity polski film animowany Acid Rain  w reżyserii Tomka Popakula. Film ten miał już swoją premierę na festiwalu fimowym Sundance (2019) oraz na Festiwalu filmów krótkometrażowych w Sztutgardzie(2020). 

W Acid Rain Tomek Popakul opowiada historię chłopaka (Skinny) i dziewczyny (Young). Ogladamy ich przypadkowe spotkanie na moście, niezwykłą podróż busikiem, zbieranie grzybów, taniec w deszczu, udział w niekończącym się party. Monotonna akcje uświetnia nieustanne pulsowanie elektronicznej muzyki w stylu acid. Rysunki użyte w tej dwudziestosześcio minutowej animacji przypominają japońskie komiksy mangi. Natomiast nastrojowe ciemo niebieskie, zielono, fioletowe, i czarno szare barwy obrazów znakomicie oddają atmosferę kultury rave. Film z pewnością spodoba się widzom, mającym doświadczenie z tygodniami trwającymi imprezami, weekendami w opuszczonych przemysłowych osiedlach, koczowaniem w nieczynnych kamieniołomach albo leśnych polanach. Reżyser stworzył ciekawy wizualny obraz polskiej subkultury rave. 

Acid Rain nie jest pierwszym utworem Tomka Popakula. Wcześniej nakręcił on nagradzany kilkakrotnie na różnych festiwalach krótkiego metrażu film Ziegenort (2013) oraz film Czerń (2016). Jednak niepowtarzalna, wyjątkowa animacja jakiej użył w Acid Rain (2019) sprawiła, że polski artysta zapisał się w pamięci wielu międzynarodowych krytyków, którzy będą śledzić dalszy rozwój tego młodego twórcy. 

Urodzony w 1986 roku Tomek Popakul jest absolwentem Liceum Plastycznego w Szczecinie. Tytuł magistra animacji uzyskał w PWSFTviT w Łodzi. Był jednym z trzech artystów wybranych do nagrody Animation Artist in Residence w Japan Image Council. Zrealizował dziesięć krótkich filmów animowanych porezentowanych na festiwalach filmowych na całym świecie.

 

Alexandra Holownia

Czytany 408 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 luty 2021 18:16

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama