cinema.pl Artykuły

czwartek, 18 luty 2021 14:30

W poszukiwaniu życia na Czerwonej Planecie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Zbliża się przełomowy moment dla misji Mars 2020 zorganizowanej przez NASA - już 18 lutego wysłany w połowie minionego roku Łazik Perseverance ma wylądować na powierzchni Czerwonej Planety. Celem tego kosmicznego przedsięwzięcia jest odkrycie, czy istniały tam kiedyś ekosystemy, podobne do naszych i czy w przyszłości ludzkość będzie w stanie zmienić swój adres na marsjański? Kulisy tej historycznej misji zostaną ukazane w premierowej produkcji dokumentalnej „Łazik Perseverance: z misją na Marsa” zaledwie 3 dni po jego zaplanowanym lądowaniu - w niedzielę 21 lutego o godz. 21.00 na antenie National Geographic.

 

„Perseverance” oznacza „wytrwałość” – tak został nazwany łazik wyniesiony w kierunku Marsa 30 lipca 2020 roku celem wydobycia próbek gruntu Czerwonej Planety i dostarczenia odpowiedzi na pytanie, czy może na niej istnieć życie? Za tym niezwykłym przedsięwzięciem stoją wieloletnie przygotowania NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej.  

Łazik, który może zmienić nasze postrzeganie wszechświata, został skonturowany ręcznie przy zachowaniu restrykcyjnych protokołów sterylności i najwyższej precyzji. Jeden, niefortunny błąd na etapie przygotowania może bowiem nieść za sobą milionowe straty i ostatecznie zaważyć na powodzeniu całej misji. Dlatego zanim robot opuścił ziemską atmosferę musiał przejść liczne testy oraz symulacje w warunkach analogicznych do marsjańskich. To wszystko sprawia, że przygotowania do tak przełomowego wydarzenia, jak misja Mars 2020, były równie fascynujące, co relacja ze startu rakiety. Premierowa produkcja National Geographic „Łazik Perseverance: z misją na Marsa” ukaże kulisy przygotowań do misji NASA - pełną wytrwałości i samodyscypliny pracę starannie wyselekcjonowanego zespołu ekspertów, którzy muszą działać ze sobą w idealnej harmonii, by stawiać czoła problemom, związanym z prekursorskimi rozwiązaniami technologicznymi.

Perseverance ma wylądować na marsjańskim kraterze Jezero – nie bez przyczyny. Badania geologiczne wykazały, że w odległej przeszłości był on wypełniony wodą. Znajdowało się tam jezioro i delta rzeki. Jeśli istniały tu dawnej formy życia, mogły pozostawić po sobie ślad biologiczny w znajdujących się tam skałach.

Łazik Perseverance z misją na Marsa_National Geographic (101).jpg

By to ustalić, inżynierowie wyposażyli Perseverance w instrumenty naukowe (m.in. Sherloc, Watson, Pixl), zamontowanane na jego ramionach, odpowiedzialne za pobranie i zbadanie próbek gleby. Dostarczą one szczegółowych informacji o rozmieszczeniu pierwiastków, minerałów i związków organicznych w marsjańskich skałach. Na Ziemi próbki zostaną szczegółowo przebadane.

W dokumencie „Łazik Perseverance: z misją na Marsa” inżynierowie opowiedzą również o licznych symulacjach, jakie musieli przeprowadzić, by przygotować się na jedno z największych wyzwań tego przedsięwzięcia - zanurzenie w rozrzedzonej marsjańskiej atmosferze z prędkością 12 000 mil/h. To najniebezpieczniejsze 7 minut, które może zaważyć na powodzeniu misji.

To, co ją wyróżnia to zastosowanie rozwiązania, które po raz pierwszy umożliwi powietrzną eksploracja kosmosu. Do „brzucha” łazika zamontowano bowiem lekki (ważący niespełna 2 kg) autonomiczny dron o nazwie "Ingenuity" (tłum. „pomysłowość”), który będzie testowany przez 30 dni od momentu wylądowania łazika na Marsie. Jego zadaniem będzie sprawdzenie, czy lot w tych specyficznych warunkach jest w zasięgu naszych technologicznych możliwości.

Zaangażowani w misję inżynierowie i naukowcy, wypowiadający się w dokumencie, przyznają, że praca nad tym skomplikowanym projektem jest niezwykle męcząca i stresująca, zarówno intelektualnie, jak i fizycznie. Niemniej, daje równie silne poczucie dumy i satysfakcji, bo otwiera ludzkości drogę do lepszego poznania kosmosu w kontekście jego potencjału do zaludnienia.

Zobacz kulisy ich pracy oraz przygotowania do startu w dokumencie „Łazik Perseverance: z misją na Marsa” w niedzielę 21 lutego o godz. 21.00 na antenie National Geographic.

Czytany 391 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 18 luty 2021 14:37

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama