cinema.pl Artykuły

czwartek, 18 luty 2021 11:02

Specjalny odcinek MIASTA RYTM: Zrabowane dzieła sztuki

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wojenny proceder  rabunku  najznakomitszych dzieł malarstwa, rzeźby i złotnictwa oraz cały system działania tego masowego, czarnorynkowego i bezprecedensowego przemytu to mocny element historii serialu „Pokonani”, którego akcja toczy się w Berlinie w 1946 roku. Ten wciągający wątek zainspirował varsavianistę i historyka sztuki Jerzego S. Majewskiego do poświęcenia mu specjalnego odcinka oryginalnej serii dokumentalnej CANAL+ „Miasta Rytm: Zrabowane dzieła sztuki”. Co stało się ze skradzionym w czasie wojny dorobkiem europejskiej kultury? Premiera dokumentu oraz finałowy odcinek „Pokonanych” już 19 lutego w CANAL+!

 

„Miasta rytm” to uwielbiana przez widzów dokumentalna seria oryginalnej produkcji CANAL+. W niecodzienny sposób eksponuje polskie miasta, te duże i te mniejsze, ich architekturę, sztukę oraz kulturę. W każdym odcinku widzowie podążają śladem Jerzego S. Majewskiego, historyka sztuki, varsavianisty, miłośnika architektury, który w nietuzinkowy sposób eksponuje walory odwiedzanych miejscowości, często zaglądając „pod podszewkę”. Na szlaku jego wędrówek są największe miasta Polski, takie jak Kraków, Gdańsk czy Warszawa, a także mniejsze ośrodki, jak Bydgoszcz, Wałbrzych lub Kłodzko.  

Tym razem realizatorzy sięgają po polską sztukę zrabowaną. Odcinek specjalny „Miasta rytm: Zrabowane dzieła sztuki” zwraca uwagę na przeszłość związaną z tym procederem, jak również na proces ich restytucji.

Druga wojna światowa przyniosła polskiej kulturze katastrofę porównywaną jedynie ze spustoszeniami dokonanymi w czasie Potopu szwedzkiego w XVII wieku. Rabunek dzieł sztuki trwał od pierwszych dni okupacji niemieckiej i sowieckiej. Organizowany był oficjalnie, przez władze okupacyjnie i indywidualnie, przez żołnierzy czy bezkarnych funkcjonariuszy aparatu okupacyjnego. Zarówno na wschodzie jak i zachodzie terenu II Rzeczpospolitej z muzeów, pałaców, dworów, prywatnych kolekcji, z kościołów i klasztorów zniknęły setki tysięcy dóbr kultury. Po wojnie rozproszyły się one po świecie, znikając w domach prywatnych, sejfach bankowych, czy magazynach muzealnych – w Europie i za oceanem. Kto wchodził w ich posiadanie, a kto handel sztuką uczynił źródłem powojennego zarobku? Właśnie na proceder grabieży dóbr kultury  zwraca uwagą także nowa produkcja CANAL+ „Pokonani”!

W serialu „Pokonani” nie tylko z polityką, ale także ze sztuką właśnie związany jest amerykański wicekonsul Tom Franklin (w tej roli znany Michael C. Hall). To wykształcony i bystry mężczyzna, który skończył prawo, bo tak chciała jego rodzina i historię sztuki, bo tak dyktowało mu serce. Dla niej jest w stanie przekroczyć granice, a w powojennym Berlinie znajomość rynku sztuki jest na wagę złota. Franklin oficjalnie jest wicekonsulem z ramienia Funduszu Pomocy Humanitarnej, ale zajmuje się też działalnością wywiadowczą. Jest bezpośrednim przełożonym policjanta Maxa McLaughlina (Taylor Kitsch). Strategicznym celem amerykańskich aliantów jest dopilnowanie, żeby Rosjanie nie przejęli Berlina – zadaniem Toma Franklina jest jego realizacja. Ale jaki prawdziwy interes realizuje w stolicy pokonanych Niemiec?

Emisja specjalnego odcinka dokumentu „Miasta rytm: Zrabowane dzieła sztuki” już o 20:00 19 lutego w CANAL+ PREMIUM. Finałowy odcinek „Pokonanych” – o 21:30. Cały serial oraz dokument można także obejrzeć w CANAL+ ONLINE na canalplus.com.

Czytany 370 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 18 luty 2021 11:20

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama