cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 01 luty 2021 15:53

"Słudzy" - pokaz przedpremierowy 11 lutego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Mocny, chwytający za gardło, idealnie wpisujący się we współczesny kontekst polityczny, gdzie patriarchat i kościół narzucają innym swoją wizję świata – oto „Słudzy” Ivana Ostrochovský’ego, wybitnego reżysera ze Słowacji. Ten film to ważny i wyjątkowy głos krytykujący państwo idące pod rękę z kościołem, zobrazowanym tu jako autorytarna instytucja, która w imię długiego trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych. 11 lutego zapraszamy na pokaz specjalny „Sług” – jednego z największych przebojów ostatniej edycji Festiwalu Nowe Horyzonty.

 

Seans „Sług” rozpocznie się o godz. 20:00 na portalu Mojeekino.pl, bilety będą dostępne od godz. 18:00. Pokaz filmu Ostrochovský’ego to forma wsparcia dla kin studyjnych, które – w związku z pandemią – znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Portal Mojeekino działa na zasadzie wirtualnych sal, przenosząc doświadczenie kinowe online.

Uwaga! Liczba miejsc jest limitowana, film będzie mogło zobaczyć pierwszych 500 osób.

 

Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie. 

Rozgrywająca się w latach 80. XX wieku w Czechosłowacji opowieść eksploruje szarą strefę politycznych gier, cynizmu i kompromisów, obnażając mechanizmy rządzące totalitarnymi strukturami. Krytyka państwa idzie pod rękę z krytyką kościoła, jako autorytarnej instytucji, która w imię długiego trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych. Ostrochovský zrobił swój mocny, chwytający za gardło film także przeciwko starcom, przeciwko gerontokracji, przeciwko patriarchatowi. 

Zachwycające czarno-białe zdjęcia, wschodnioeuropejskie konflikty pomiędzy wiarą w Boga i wiarą w komunizm, a także nazwisko współscenarzystki (Rebeca Lenkiewicz) każą szukać powinowactw pomiędzy Sługami a Idą. Ivan Ostrochovský ma jednak własny, zdecydowany charakter pisma. Z Pawłem Pawlikowskim łączy go za to świadomość losu, jaki dziedziczymy wraz z naszą historią i niezwykły talent do przenoszenia na ekran pejzaży i aury wschodniej Europy. 

Czytany 394 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 luty 2021 15:56

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama