cinema.pl Artykuły

piątek, 29 styczeń 2021 11:19

NIE dla hejtu w internecie!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Dereszowska, Kukulska, Zielińska, Koroniewska, Hirsch i wiele innych gwiazdy wzięły udział w najnowszej kampanii SOS Wiosek Dziecięcych, czyżby również doznawały hejtu w internecie?

 

W zeszłym tygodniu ruszyła najnowsza kampania społeczna Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, o cyberprzemocy wśród nastolatków - „Przemoc w internecie zostawia niewidzialne rany”.  Z danych wynika, że prawie połowa polskich nastolatków doświadczyła agresji w internecie, a 39% z nich nie powiedziało o tym nikomu. Za to niecałe 16% rodziców wie, że ich dziecko było ofiarą przemocy w sieci.

Większość gwiazd wspierających kampanię, same są matkami, ale również bardzo dobrze wiedzą czym jest internetowy hejt i z czym muszą się zmagać, jako dorosłe osoby.  

Wirtualny świat jest nieodłączną częścią życia naszych dzieci. Szczególnie teraz, w czasie nauki zdalnej. Słowa rzucone w wirtualną przestrzeń, obraźliwe określenia, wyzwiska, metki, które nastolatki tak łatwo przyklejają sobie nawzajem mogą sprawiać niewidzialne, choć bolesne i jątrzące się rany. Nie pozostawiają widocznych zadrapań, siniaków czy złamań, ale mogą być powodem samookaleczeń, leków, depresji a w skrajnych przypadkach myśli i prób samobójczych. Bądźmy uważni. My, rodzice, dziadkowie, opiekunowie, nauczyciele i Wy- dzieci i nastolatkowie. Jeśli podejrzewasz, że Twoich bliskich dotyka problem przemocy w internecie - Wejdź na www.jestemzsos.org. Nie bądźmy obojętni! – pisze Anna Dereszowska na swoim profilu.

Udział w akcji wzięły również inne gwiazdy i młodzi twórcy internetowi jak: 

Anna Dereszowska, Natalia Kukulska, Katarzyna Zielińska, Maja Hirsch, Joanna Koroniewska, Barbara Kurdej-Szatan, Ada Fijał, Agnieszka Sienkiewicz, Magdalena Lamparska, Paulina Chylewska, Tomasz Michniewicz, Anna Kaczmarczyk,  @lena_moonlight, @kubanorek, @MarlenaSojka, @KingaSawczuk, @Martyna.pysia, Bogumiła Siedlecka-Goślicka, 

https://www.instagram.com/stories/highlights/17893823086807951/?hl=pl

W naszej kampanii chcemy powiedzieć, że słowa w Internecie są jak niewidzialne naboje: nie powodują realnych siniaków, złamań czy okaleczeń, ale zostają po nich ślady w postaci lęków, samookaleczeń, depresji. Dla dzieci przykra wiadomość, skierowana do koleżanki z klasy, okraszona skrótem: XD to jedynie żart, często nie zdają sobie sprawy, że dla niektórych ich kolegów to może być głęboka rana. Dorośli widzą dopiero skutki agresji, ale nie zawsze łączą je z przemocą w Internecie, która często pozostaje niewidzialna i niesłyszalna – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, przedstawicielka SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. – Naszym celem jest głośny sprzeciw przeciw normalizacji przemocy, bo to, co kiedyś było obrazoburcze, dziś już nikogo nie wzrusza. Na więcej pozwalają sobie w internecie zarówno dorośli, jak i dzieci. Nigdy przemoc i agresja nie były tak dostępne jak dzisiaj – dodaje Anna Choszcz-Sendrowska, przedstawicielka SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce.

Dzieci, które wychowują się w pieczy zastępczej lub są zagrożone utratą pieczy rodzicielskiej, a tym samym są narażone na wykluczenie z grupy rówieśniczej, jeszcze bardziej są dotknięte problemem cyberprzemocy. Od startu kampanii zgłosiło się już do nas wielu nauczycieli, a przede wszystkim uczniów, szukających pomocy.

O hejcie wypowiedziała się również Iga Świątek podczas łączenia z podopiecznymi Stowarzyszenia, zapytana przez 13-letnią Klaudię:

A jak np. dostajesz hejt, to nie zniechęca Cię to do swojej pasji? 

Właśnie nie, bo generalnie, ludzie, którzy hejtują nie do końca zdają sobie sprawę też co się dzieję w moim życiu. Czasem hejtują z powodu, że przegrałam mecze, a nie widzą tego, że przegrałam mecz, bo źle się czułam, że miałam jakiś problem, z którym na daną chwilę nie mogłam sobie poradzić i po prostu nie grałam najlepiej w swojej karierze. Ale to też są obcy ludzie, więc mnie to bezpośrednio nie trafia. Ważne jest to, że od swoich bliskich i od osób, z którymi jestem na co dzień mam wsparcie i na tym się po prostu koncentruje. Trzeba sobie też zdawać sprawę z tego, że są to ludzie, którzy mają jakieś negatywne opinie. To jest czyjeś życie. – odpowiedziała tenisistka Iga Świątek 

https://www.instagram.com/p/CJrBXj_pMNk/

Aby przyłączyć się do akcji, tak jak zrobiło wiele gwiazd można udostępnić spot na swoim social mediach https://www.youtube.com/watch?v=ziRCENlJ4MI i wejść na jestemzsos.org. Na stronie kampanii, można znaleźć nie tylko informacje o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o cyberprzemocy oraz wskazówki, jak jej przeciwdziałać, ale także, jak zgłosić się do edukacyjnej akcji #JestemzSOS. Jest to projekt, który promuje empatię, a został stworzony po to, by szerzyć tolerancyjne postawy wobec dzieci, podopiecznych pieczy zastępczej i tych z rodzin w kryzysie.

Czytany 403 razy Ostatnio zmieniany piątek, 29 styczeń 2021 11:26

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama