Wydrukuj tę stronę

cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 18 styczeń 2021 13:54

Serial „POKONANI” – jak wyglądało życie w Berlinie 1946 roku?

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Powojenny Berlin to morze ruin, straumatyzowani wojną mieszkańcy, wszechobecne bezprawie, brak instytucji, brak porządku. Stolica Niemiec w 1946 roku to także rabunki, odrażające zbrodnie oraz ukrywający się przed sprawiedliwością wojenni zbrodniarze. To, jak naprawdę wyglądało życie w tym zniszczonym przez II wojnę światową mieście, pokazuje najnowsza produkcja CANAL+, serial „Pokonani”, co piątek na CANAL+ PREMIUM i online na canalplus.com.

 

O północy, 8 maja 1945 roku, w Europie kończy się II wojna światowa. Jest to tak zwana godzina zero, czy też Null Stunde, która dla przegranych Niemiec stała się symbolem zakończenia bolesnego okresu historii, związanego z Hitlerem oraz narodzinami nowego, wolnego od nazistów kraju. Niemiecka carte blanche została powierzona czterem aliantom - Sowietom, Amerykanom, Brytyjczykom oraz Francuzom, którzy mieli decydować o najbliższej przyszłości kraju zamieszkiwanego przez zniszczony wojną naród.  

Niespełna rok później, bo w 1946, zostaje osadzona akcja serialu CANAL+ „Pokonani”. Do tej pory wszystkie ślady świetności III Rzeszy zdążyły zniknąć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ze ścian zdjęto portrety Hitlera, nie było widać nazistowskich sloganów i dawnych nazw ulic. Zapadła cisza, bez wrzasków goebbelsowskiej propagandy, apeli i patetycznej muzyki z wszechobecnych głośników. Dominującym dźwiękiem, który rozchodził się po ulicach zniszczonego wojną miasta, był hałas przewalanych 75 milionów ton gruzu. 48 tysięcy z prawie ćwierć miliona budynków w mieście zostało zniszczonych całkowicie. Do zamieszkania nadawała się zaledwie 1/3 lokali mieszkalnych. Przesiedlanie Niemców z Czech, Węgier i Polski powodowało, że w jednym pomieszczeniu kwaterowanych było nawet 10 osób, a brak dostępu do gazu, elektryki oraz bieżącej wody nie ułatwiał nowoprzybyłym mieszkańcom łatwego powrotu do normalności. Woda wręcz stała się towarem na tyle deficytowym, że zabronione i karane było mycie całego ciała. Alternatywą dla mieszkania w na wpół zburzonych budynkach były tzw. „chaty Nissena” – baraki wyglądające jak duże beczki z blachy falistej, przepołowione wzdłuż i postawione na podłożu. Brak odpowiedniej izolacji cieplnej przyczyniał się do zamarzania ich mieszkańców zimą oraz przegrzewania się latem.  

Kryzysowa sytuacja ekonomiczna w kraju spowodowała, że dla zwykłego człowieka przedmioty luksusowe, takie jak biżuteria czy dzieła sztuki, zaczęły gwałtownie tracić na wartości, a zyskiwały rzeczy pierwszej potrzeby takie jak pożywienie, buty lub ciepła odzież. Berlińczyk w roku 1946 zarabiał średnio 42 marki brutto tygodniowo, co pozwalało mu na zakup połowy kostki masła, lub 250 g cukru. Taka sytuacja stała się okazją do szybkiego pomnożenia majątków dygnitarzy. Mieli oni bowiem dostęp do poszukiwaczy dóbr, dzięki którym wchodzili w posiadanie antyków, czy wspomnianych wcześniej biżuterii i dzieł sztuki, niemających wartości dla szarego człowieka.  

Grabież luksusowego majątku nie była jednak jedyną okazją do szybkiego i niemoralnego zarobku. Urzędnicy często posuwali się jeszcze dalej: za hojne honorarium pomagali byłym nazistom zmienić tożsamość lub opuścić kraj, w którym ci byli poszukiwani. Wielu byłych popleczników Hitlera posługiwało się, sfałszowanymi „persilowymi zaświadczeniami” oraz skrywało w podziemiach, aby uniknąć więzienia. Osobami, które mogły bezpiecznie poruszać się po ulicach były żony nazistów. Jedna z nich, księżna Helena Elisabeth von Isenburg, żona nazistowskiego naukowca Wilhelma von Isenburga, założyła organizację o nazwie Stille Hilfe – Cicha pomoc, która prowadziła szeroko zakrojone działania pomocy byłym zbrodniarzom. W roku 1946 działała już bardzo prężnie, pięć lat później została zarejestrowana jako organizacja pożytku publicznego.

Do powojennego Berlina możecie przenieść się oglądając najnowszą międzynarodową koprodukcję CANAL+ Polska - „Pokonanych”. Nowe odcinki serialu mają swoją premierę co piątek na kanale CANAL+ PREMIUM oraz online na www.canalplus.com.

 

O serialu  

 

Amerykański gliniarz, Max McLaughlin (Taylor Kitsch) przybywa latem 1946 roku do zniszczonej stolicy pokonanych Niemiec. Ma wspierać tworzenie policyjnych struktur w mieście bezprawia i chaosu. W zadaniu pomaga mu lokalna policjantka Elsie Garten (Nina Hoss). Na ich celowniku znajduje się przestępca o pseudonimie Engelmacher (Sebastian Koch) – Al Capone powojennego Berlina. Max poszukuje także swojego zaginionego po wojnie brata Moritza (Logan Marshall-Green), który realizuje samozwańczą misję, związaną z ukrywającymi się nazistami. Wsparciem dla Maxa, ma być stacjonujący w Berlinie konsul, Tom Franklin (Michael C. Hall).

Czytany 495 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 styczeń 2021 14:02

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież