cinema.pl Artykuły

czwartek, 14 styczeń 2021 10:54

REŻYSER "WATAHY" ZEKRANIZUJE KSIĄŻKĘ LAUREATA NAGRODY LITERACKIEJ NIKE

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli będzie można nie tylko czytać – właśnie sprzedano prawa do ekranizacji książki Radka Raka. Wyreżyseruje ją Michał Gazda (m.in. Wataha). Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Powergraph. Krytycy i recenzenci wprost podkreślali niezwykły, filmowy potencjał Baśni (tarantinowski Django w cyrkule tarnowskim). Wraz z Baśnią pojawiła się oto szansa na produkcję niesamowicie oryginalną, wręcz ekstatycznie atrakcyjną wizualnie, głęboką dramaturgicznie oraz – paradoksalnie – bardzo aktualną i ważną społecznie. Takiego combonie sposób przecenić!” – mówi reżyser.

 

Michał Gazda jest reżyserem kultowego serialu HBO Polska Wataha (Polska Nagroda Filmowa Orzeł w kategorii Najlepszy filmowy serial fabularny).

Fabuła powieści wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka. Śledzimy w niej losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego ata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku. Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce.

Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.

Jak ten wykreowany przez Raka świat wypadnie na ekranie? Przekonamy się już wkrótce!

Baśń o wężowym sercu zdobyła Nagrodę Literacką NIKE 2020. Radek Rak dostał za tę powieść również Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody Gdynia. Autor został Twórcą Roku magazynu „Nowa Fantastyka” oraz również jako Twórca Roku otrzymał statuetkę Śląkfy Śląskiego Klubu Fantastyki.

Wydawnictwo Powergraph wciąż odkrywa nowych autorów i prezentuje alternatywne przestrzenie w polskiej literaturze. W Powergraphie publikowali m.in.: Jacek Dukaj, Łukasz Orbitowski, Szczepan Twardoch i Jakub Małecki. Z wydawnictwem związani są m.in.: Radek Rak, Anna Kańtoch, Rafał Kosik, Wit Szostak i Robert M. Wegner.

Radek Rak (ur. 1987 r.) praktykujący lekarz weterynarii, mieszka w Krakowie. Zadebiutował powieścią Kocham cię, Lilith (2014). Znany jest z projektu Legendy polskie. Allegro realizowanego przez Powergraph i Allegro. Za drugą powieść, Puste niebo (2016), otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Afirmuje życie, ukochaną żonę i góry. W 2019 ukazała się trzecia powieść Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli, za którą otrzymał Nagrodę Literacką NIKE, Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

Czytany 435 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 styczeń 2021 11:02

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama