cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 21 grudzień 2020 14:48

Już teraz w TVP VOD „Osiecka” przedpremierowo

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już w TVP VOD można oglądać trzy pierwsze odcinki najnowszego serialu Telewizji Polskiej „Osiecka” – jeszcze przed jego premierą na antenie TVP1. Na vod.tvp.pl dostępna jest także kolekcja specjalna „Mówiłam żartem…”, złożona z dokumentów, spektakli i koncertów – idealna okazja do zapoznania się z twórczością i życiem Agnieszki Osieckiej.

 

Już teraz w TVP VOD „Osiecka” przedpremierowoSerial „Osiecka” to najnowsza produkcja TVP. Fascynująca biografia artystki obejmuje wczesną młodość przypadającą na lata pięćdziesiąte, aż do lat dziewięćdziesiątych, kiedy Osiecka zmagała się z chorobą. W roli wybitnej artystki – Eliza Rycembel (młoda Osiecka) i Magdalena Popławska, w pozostałych rolach – plejada gwiazd, m.in. Piotr Żurawski, Maria Pakulnis, Jan Frycz, Grzegorz Małecki, Mariusz Kiljan. Serial wyreżyserowali Robert Gliński i Michał Rosa. Trzy pierwsze odcinki TVP1 wyemituje w dniach 25-27 grudnia, a kolejne – w niedziele. W TVP VOD odcinki serialu będzie można obejrzeć przed ich premierą antenową, płatnie, w Strefie ABO.

W kolekcji specjalnej TVP VOD zatytułowanej „Mówiłam żartem…” miłośnicy dorobku tej znakomitej poetki znajdą m.in. nowości – nagrywany rok przed jej śmiercią 3-częściowy cykl dokumentalny „Agnieszka Osiecka. Ściąga z mojego życia”, w którym Osiecka z właściwym sobie poczuciem humoru i otwartością opowiada o oryginalnym, różniącym się od domów rówieśników swoim domu rodzinnym, o pisaniu pamiętników, latach szkolnych, pierwszych próbach literackich, studiach i „nieudanym roczniku”, podróżach zagranicznych, współpracy z Bułatem Okudżawą, a także samotności i sztuce opowiadania. Użytkownicy znajdą tu także fragmenty widowisk opartych na tekstach Osieckiej, m.in. dwuosobowy musical „Apetyt na czereśnie”, „Łotrzyce”, „Głowa Kai”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Listy śpiewające”, „Między deszczami”. Fascynująca podróż o minionych czasach i ludziach, pewna zabawnych anegdot i osobistych podsumowań, z próbą określenia własnej osobowości. 

W dokumencie  „Agnieszka” z 1989 r. portret Osieckiej rysuje się także poprzez wspomnienia bliskich - Daniela Passenta, Agaty Passent i relacje najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny: Magdy Umer, Elżbiety Czyżewskiej, Andrzeja Wajdy, Krystyny Jandy, Maryli Rodowicz, Jerzego Dąbrowskiego, Jerzego Satanowskiego, Seweryna Krajewskiego. Film przedstawia interesujące fakty z życia Agnieszki Osieckiej, m.in. sprawę wydalenia jej z ZMP, relacje z ludźmi czy pracę w STS-ie. 

Kolekcję uzupełniają doskonałe koncerty, m.in. „Osiecka Masterclass” prezentujący najbardziej znane utwory Osieckiej w symfonicznych aranżacjach, wykonanych przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia oraz znakomitych polskich wokalistów: Anitę Lipnicką, Krystynę Prońko, Małgorzatę Ostrowską, Piotra Roguckiego, Marka Piekarczyka oraz Magdę Umer.

Kolekcję zamykają spektakle „Przesada” z 1961 r. – czarna komedia autorstwa Osieckiej w reż. Konrada Swinarskiego i telewizyjna inscenizacja jednego z największych przebojów teatralnych lat 60. –  „Niech no tylko zakwitną jabłonie", zrealizowana 35 lat po premierze w reż. Wojciecha Kościelniaka,  z historią Polski w piosenkach zaśpiewanych m.in. przez Magdalenę Cielecką, Katarzynę Jamróz, Kingę Preis, Justynę Szafran, Krzysztofa Dracza, Konrada Imielę.

Warto przenieść się w czasie i poznać sylwetkę Agnieszki Osieckiej – „królowej klasyki polskiej rozrywki” – jednej z najważniejszych osobowości kultury minionego wieku, a także  artystyczne, obyczajowe oraz polityczne realia czasów, w których żyła –  pozycja numer jeden nie tylko dla miłośników muzyki, teatru, poezji.

 

„Osiecka” – oglądaj przedpremierowo w TVP VOD

 

Czytany 521 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 grudzień 2020 14:57

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama