cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 14 grudzień 2020 11:59

Trójka patronuje serialowi „Osiecka”

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Program 3 Polskiego Radia zaprasza od poniedziałku 14 grudnia na prezentacje piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej, archiwalnych koncertów z jej udziałem oraz wywiadów z wybitną poetką, autorką sztuk teatralnych i reżyserką, której życie i twórczość były nierozerwalnie związane z Polskim Radiem i Trójką. Akcja antenowa „Osiecka w Trójce”, która potrwa do końca roku, związana jest z premierą – startującego 25 grudnia – serialu TVP „Osiecka”. Program 3 jest patronem medialnym tej produkcji. 

 

Agnieszka Osiecka była przede wszystkim poetką, autorką ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek –takich, jak m.in. „Zielono mi”, „Polska Madonna”, „Sing sing”, „Damą być”, „Niech żyje bal”. Choć powstały dziesiątki lat temu, są znane, śpiewane i interpretowane do dziś. 

Dla Studenckiego Teatru Satyryków, z którym była związana do 1972 roku, napisała ponad 166 tekstów. Na pierwszym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1963 roku odniosła wielki sukces, otrzymując nagrodę indywidualną za „Piosenkę o okularnikach” oraz sześć wyróżnień za piosenki: „Białe małżeństwo”, „Czerwony Kapturek”, „Gdzie jest szlagier”, „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, „Solo na kontrabasie”, „Ulice wielkich miast”. Współpracowała m.in. z Kaliną Jędrusik, Magdą Umer, Ewą Demarczyk, Marylą Rodowicz, Łucją Prus, Wojciechem Młynarskim, Markiem Grechutą. Była ceniona także jako poetka, powieściopisarka i autorka sztuk teatralnych. Zmarła 7 marca 1997 roku w wieku 61 lat.

Często i chętnie współpracowała z Polskim Radiem, a w szczególności z Trójką. Od 1963 roku – przez 7 lat – prowadziła z Janem Borkowskim „Radiowe Studio Piosenki”, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu gwiazd polskiej estrady. Po jej śmierci jej imieniem nazwano muzyczne studio koncertowe radiowej Trójki, w którym występowały takie gwiazdy, jak m.in. Diana Krall, Leonard Cohen, Sting, Gordon Haskell, Simply Red oraz czołówka polskiej sceny muzycznej. A Tori Amos, która zagrała tu kilka razy mówi, że pod względem jakości akustyki jest to trzecie na świecie radiowe studio koncertowe. Nie bez powodu występ w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej jest dziś nobilitacją dla wszystkich artystów, a transmisje odbywających się tu koncertów od ponad 30 lat gromadzą przed radiowymi odbiornikami tysiące słuchaczy. Co roku odbywają się tu również eliminacje oraz finał Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” organizowanego przez Fundację „Okularnicy” prowadzoną przez Agatę Passent, córkę artystki.

W związku z zaplanowaną na 25 grudnia premierą serialu poświęconemu życiu i twórczości Osieckiej, Program 3 – patron gorąco oczekiwanej produkcji w reżyserii Roberta Glińskiego i Michała Rosy z Magdaleną Popławską i Elizą Rycembel w tytułowej roli – przygotował specjalny antenowy cykl „Osiecka w Trójce”. W jego ramach zaprezentowane zostaną piosenki do tekstów poetki oraz wywiady i koncerty z jej udziałem pochodzące z radiowego archiwum. 

Autorskie prezentacje piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej emitowane będą od 14 do 31 grudnia w audycjach „Pora na Trójkę” (godz. 6.05-8.45), „Trójka do Trzeciej” (11.05-15.00) i „Zapraszamy do Trójki” (16.05-19.00). Nie zabraknie również retransmisji archiwalnych Trójkowych koncertów z udziałem artystki. 20 grudnia Program 3 zaprasza na koncert „Kobiety mojego życia” (godz. 19.00) prowadzony przez Osiecką, a 25 grudnia stacja z ul. Myśliwieckiej przypomni „Pożegnanie Agnieszki” – występ Skaldów wraz z gośćmi z okazji otwarcia po remoncie muzycznego studia i nadania mu imienia A. Osieckiej (godz. 16.00). A wreszcie 27 grudnia będzie można posłuchać recitalu „Marcin Januszkiewicz śpiewa piosenki Osieckiej”.

Ponadto od 15 do 31 grudnia w „Trójce do Trzeciej” rozmowy z twórcami i aktorami serialu „Osiecka” i relacje z planu filmowego. 

Czytany 377 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 grudzień 2020 12:03

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama