cinema.pl Artykuły

środa, 09 grudzień 2020 11:19

Asystentka na DVD

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Poznaj jej historię, zanim to ty powiesz #metoo. „Asystentka” to historia skandalu, który może wydarzyć się wszędzie.

 

Jane (wyróżniona Nagrodą Emmy za rolę w serialu „Ozark” – Julia Garner) niedawno ukończyła studia i marzy o karierze producentki filmowej. Kiedy rozpocznie pracę jako asystentka potentata branży rozrywkowej, będzie w siódmym niebie. Nie wie jeszcze, że pod pozorami pracy, zamiast realizacji marzeń, czeka na nią droga do zatracenia.

Nie trzeba znać podstaw odważnego ruchu #MeToo ani historii hollywoodzkiego skandalu Harveya Weinsteina, żeby na własnej skórze poczuć oddech człowieka, który wykorzystuje pozycję, aby swoją ofiarę pozbawić marzeń.

NIEZWYKŁA HISTORIA

W roku 2017 opinią publiczną wstrząsnęła seria zarzutów o napaść seksualną, która odsłoniła brutalną prawdę o przemyśle rozrywkowym i sprawiła, że potężni i bezkarni do tej pory drapieżcy zostali zmuszeni do szukania schronienia. Kiedy kolejne odważne kobiety zaczęły opowiadać swoje historie, Kitty Green zrozumiała, że ma przed sobą temat swojego pierwszego filmu fabularnego. Nie chciała jednak opowiadać o przestępstwach jednej osoby. Jej celem było przedstawić zakorzeniony system, który na takie czyny pozwala.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, „Asystentka” opowiada historię młodej i ambitnej kobiety, która musi zmierzyć się z wpływowym producentem filmowym – człowiekiem, który w swoich rękach dzierży władzę pozwalającą mu decydować o jej przyszłości.

Kitty Green, w skrupulatnie przeanalizowanej i napisanej historii, dokonuje wiwisekcji jednego z najpoważniejszych problemów dzisiejszych czasów: „co zrobić, kiedy pracownik niskiego szczebla mierzy się z głęboko zakorzenioną siecią nadużyć i wykorzystywań?”. Fabuła „Asystentki” została osadzona w świecie  produkcji  filmowej i telewizyjnej, ale równie dobrze mogłaby mieć miejsce w hierarchii biurowej każdej firmy.

Laureatka Nagrody Emmy, Julia Garner, tworzy przejmującą kreację. Jej postać, mimo że skromna i spokojna, krzyczy do każdego widza, opowiadając historię o władzy i jej nadużyciach.

„Asystentka” to akt oskarżenia wypowiedziany w imieniu wszystkich tych, którzy w swoim życiu doświadczyli tego problemu, ale nie mieli w sobie tyle odwagi, jak bohaterki ruchu #MeToo.

OBSADA:

JULIA GARNER

Laureatka Nagrody Emmy dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu dramatycznym za „Ozark”. Julia Garner szybko zdobyła uznanie i popularność w świecie filmowym. Największą sławę przyniosła jej rola w filmie „Charlie”, a także w serialu „Ozark”.

MATTHEW MACFADYEN

Gwiazda wielokrotnie nagradzanego serialu produkcji HBO® „Sukcesja”.Za swoją rolę został nominowany do nagrody Critics’ Choice Awards. Laureat nagrody BAFTA za rolę w serialu „System sprawiedliwości”. Nominowany również do BAFTA za film „W kryjówce mojego ojca”.

TWÓRCY: 

KITTY GREEN

Wielokrotnie nagradzana australijska twórczyni filmowa. Reżyserka głośnego dokumentu NETFLIX „Casting na Jon Benét”, za który otrzymała główną nagrodę Australijskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (AACTA) dla najlepszego filmu dokumentalnego. Jej debiut dokumentalny „Ukraine is Not a Brothel” opowiadał o prowokującym ruchu feministycznym na Ukrainie. Po premierze na Międzynarodowym 

Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2013 r. film był pokazywany na ponad 50. festiwalach filmowych na całym świecie, zdobywając m.in. nagrodę AACTA dla najlepszego filmu dokumentalnego. Jej kolejnym projektem był krótkometrażowy dokument, pt. „Twarz Ukrainy – Casting na Oksanę Baiul”, za który została wyróżniona na festiwalu w Sundance.

JAMES SCHAMUS

Trzykrotnie nominowany do Oscara® producent i scenarzysta filmowy. Producent  „Tajemnicy  Brokeback  Mountain”,  za  którą  otrzymał  nominację do Oscara®, jest także współscenarzystą filmów Anga  Lee: „Ostrożnie, pożądanie” i „Przyczajony tygrys, ukryty smok”, za który otrzymał nominację  do najważniejszej nagrody filmowej. Był także prezesem firmy „Focus Features” odpowiedzialnej za takie dzieła jak: „Witaj w klubie”, „Między słowami”, „Obywatel Milk” i „Pianista”.

„Wzburzenie - opowieść o dojrzewaniu” – jego pełnometrażowy debiut reżyserski – był adaptacją powieści Philipa Rotha. W filmie wystąpili Logan Lerman, Sarah Gadon i Tracy Letts, a jego premiera odbyła się na festiwalach filmowych w Sundance i w Berlinie w 2016 roku.

SCOTT MACAULAY

Producent filmowy i prezes nowojorskiej firmy produkcyjnej „Forensic Films”. Do jego najnowszych produkcji należą: dokument Kitty Green „Casting na JonBenét”, dramat Elisabeth Subrin „Rola kobiety”, a także instalacja artystyczna Candice Breitz „Love Story”, która miała swoją premierę na Biennale w Wenecji.

W 1998 zdobył nagrodę Independent Spirit Award za swoją pracę na rzecz kina niezależnego, a w 2018 otrzymał nagrodę Cinereach Producing Award.

Więcej informacji o premierach DVD i Blu-ray na profilu: 

facebook.com/DzieciToLubia 

facebook.com/MojeFilmyDVD

Czytany 383 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 grudzień 2020 11:24

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama