cinema.pl Artykuły

czwartek, 26 listopad 2020 11:59

Wideo spektakl w stulecie teatru polskiego w toruńskim teatrze

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

28 listopada 1920 r. nastąpiło uroczyste otwarcie polskiego teatru w Toruniu. W setną rocznicę tego wydarzenia pokażemy wideo spektakl na podstawie sceny pożegnania Demeter i Kory z "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. Fragment ten recytowano 100 lat temu wśród innych tekstów podczas otwarcia sceny narodowej w toruńskim teatrze.

 

Osią tekstu jest relacja między starszą i młodszą aktorką, które rozpoczynają swoje pożegnanie w teatralnej garderobie. Może to pożegnanie przed daleką podróżą, może przed zagraniem trudnej roli, może to rozstanie na zawsze. Sceny odbywają się w teatrze, który jest w remoncie. Odbywają się międzypokoleniowo, w pandemii, w niepewności jutra.

Tekst odwołuje się zarówno do genezy tego teatru, jak i teatru w ogóle. Jednym z możliwych antropologicznych źródeł teatru są właśnie misteria eleuzyjskie – związane z następowaniem po sobie pór roku, sezonów, odradzaniem się i obumieraniem przyrody oraz rytuałami z tym związanymi.

Materiał będzie dostępny w formie transmisji online na stronie na Facebooku Teatru Horzycy oraz kanale Vimeo w sobotę 28 listopada od 19:00

 

Tekst wykona zespół aktorski teatru pod kierunkiem Pawła Paszty.

Zdjęcia: Waldemar Dziomba

Czytany 388 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 26 listopad 2020 12:02

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama