cinema.pl Artykuły

sobota, 21 listopad 2020 10:31

„Orlęta” - młodość, miłość i wojna

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W piątek, 20 listopada 2020 roku, zakończyły się zdjęcia do filmu „Orlęta”, który realizuje warszawska Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

 

„Orlęta” - młodość, miłość i wojnaAkcja filmu rozgrywa się w Grodnie, we wrześniu 1939 roku, gdy cywile, a wśród nich liczni harcerze, bronili miasta przed wrogiem nacierającym ze wschodu. Warto podkreślić, że jest to pierwszy film pokazujący walkę Polaków z wojskami sowieckimi. Wydarzenia zostały ukazane z punktu widzenia głównego bohatera, nastoletniego chłopca, dla którego wojna jest szkołą dojrzewania, a jednocześnie konfrontacją z najciemniejszymi zjawiskami przewróconej do góry nogami rzeczywistości.

- Film Krzysztofa Łukaszewicza spodoba się z pewnością szerokiej publiczności; jest w nim pierwsza miłość, zaangażowanie młodych ludzi w walkę, ale też znakomicie ukazane realia miasta na kresach Drugiej Rzeczpospolitej – mówi Maciej Stanecki, p.o. Dyrektor WFDiF –  Warto powiedzieć, że polskie Orlęta walczyły nie tylko w obronie Lwowa, Przemyśla i Płocka, ale też w 1939 roku w Grodnie. 

Realizacja zdjęć do filmu „Orlęta” odbywała się podczas pandemii, co wymagało stworzenia na planie warunków, w których zarówno aktorzy, jak i ekipa techniczna mogli się czuć bezpiecznie. Zanim film trafi do rozpowszechniania, czeka go jeszcze pracochłonny proces postprodukcji. Premiera filmu planowana jest w 2021 roku.

 

„Orlęta”

Reżyseria i scenariusz: Krzysztof Łukaszewicz

Autor zdjęć: Tomasz Wójcik

Scenografia: Ewa Skoczkowska

Kierownik Produkcji: Anna Wojdat

Producent: Maciej Stanecki

 

Obsada:

Główne role dziecięce: Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot

Aktorzy: Jowita Budnik, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Andrzej Mastalerz, Antoni Pawlicki, Łukasz Lewandowski, Filip Gurłacz

 

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Czytany 458 razy Ostatnio zmieniany sobota, 21 listopad 2020 10:36

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama