cinema.pl Artykuły

piątek, 20 listopad 2020 12:40

"Eastern" w dystrybucji w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

"Eastern" Piotra Adamskiego, znakomity debiut z działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studia Munka, wszedł do regularnej dystrybucji VOD w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Prestiżowy dziennik "The Guardian" przyznał filmowi aż cztery na pięć gwiazdek.

 

"Debiutant Piotr Adamski, zanim zajął się reżyserią filmów, był artystą konceptualnym, co uwidacznia się w precyzyjnej inscenizacji <Easternu> i tłumaczy sukces, z jakim reżyser przenosi brutalny, średniowieczny kodeks honorowy w nowoczesne polskie przedmieścia" - napisała Ellen E. Jones w znakomitej recenzji w "The Guardian".

W Hiszpanii film jest dostępny na platformie Filmin. W Wielkiej Brytanii film jest na kilku platformach online jednocześnie, dystrybuuje go m.in. prestiżowa sieć Curzon. "Blood is thicker than water" ("Krew jest gęstsza niż woda"), głosi brytyjskie hasło reklamowe filmu. W omówieniach medialnych podkreślany jest dystopijny charakter filmu, świat "krwawej zemsty i zrytualizowanego zabijania", osadzony w patriachalnym, konserwatywnym świecie, zwraca się uwagę również na odniesienia do współczesnej rzeczywistości politycznej i społecznej.

W swoim filmie Piotr Adamski kreuje wizję świata, w którym życie ludzi reguluje drastyczny i rygorystyczny kodeks krwi. Za bramą zamkniętego osiedla, pod okiem monitoringu, toczy się osobliwa gra. Dwie dziewczyny postanawiają zmienić te reguły i przełamać krąg przemocy i terroru, a także przeciwstawić się presji rodzin i wszechogarniającej kulturze zemsty. Na pierwszy plan w „Easternie” wybijają się mocne, wyraziste postaci kobiece - dwie odważne dziewczyny, rewelacyjne Maja Pankiewicz i Paulina Krzyżańska.

Reżyser podkreśla, że u podłoża jego opowieści leży chęć zmierzenia się z mitami, które wciąż podprogowo kształtują rzeczywistość. Jednym z nich jest podrzędna pozycja kobiet wobec mężczyzn. - Kobiety próbują się emancypować z takiego stanu rzeczy od wielu lat z różnym skutkiem i dlatego w "Easternie" to dziewczyny rzucają rękawicę systemowi - mówi Piotr Adamski. - Współscenarzysta Michał Grochowiak opowiedział mi pewnego dnia o średniowiecznym kodeksie prawa zwyczajowego, który funkcjonował na terenach współczesnej Albanii. To był kodeks właściwy dla tamtych czasów, ale został bardzo dobrze udokumentowany. W pewnym momencie uznaliśmy, że byłoby bardzo interesujące zasady tego patriarchalnego kodeksu, z jakimś dziwnym prawem krwi i zemsty, przenieść do współczesnej Polski.

- Byliśmy przygotowani na wprowadzenie "Easternu" do kin w Wielkiej Brytanii, ale pandemia pokrzyżowała nam plany. Podjęliśmy decyzję, żeby nie czekać dłużej i wprowadzić film na VOD ze względu na trwający w Wielkiej Brytanii lockdown i zamknięcie kin - mówi Izabela Kiszka-Hoflik, reprezentująca firmę IKH Pictures Promotion, zajmującą się międzynarodową dystrybucją filmu.

Międzynarodowa premiera filmu Piotra Adamskiego odbyła się w czerwcu 2020 roku na Ischia Film Festival. Film otrzymał wówczas Grand Prix festiwalu, a Piotr Adamski został uznany za najlepszego reżysera. Film otrzymał trzy nagrody na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" oraz nominację do Nagród Empiku w kategorii Odkrycie Roku.

Film powstał w Studiu Munka – Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Producentami „Easternu” są: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński, Jacek Bromski. Koproducentem filmu jest Canal+. Partnerami produkcji są: Coloroffon, Dreamsound i ATM. Program „60 Minut” został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Czytany 791 razy Ostatnio zmieniany piątek, 20 listopad 2020 12:43

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama