cinema.pl Artykuły

niedziela, 15 listopad 2020 13:06

Witamy w Czeczenii – prezentowany i doceniany na festiwalach dokument HBO

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wstrząsający dokument HBO Witamy w Czeczenii przedstawia grupę aktywistów, którzy ryzykują życiem, próbując pomóc prześladowanym w Czeczenii przedstawicielom społeczności LGBTQ. Film prezentowany i nagradzany był na wielu festiwalach na świecie, w tym w Sundance, na Berlinale oraz Millennium Docs Against Gravity. Premiera dokumentu odbędzie się w HBO GO już 15 listopada. Emisja na antenie HBO zaplanowana została 3 grudnia. 

 

Film dokumentalny Witamy w Czeczenii, autorstwa uznanego dziennikarza i nominowanego do Oscara reżysera Davida France’a, ukazuje pracę grupy aktywistów działających w Czeczenii, którzy ryzykują życiem stawiając czoła nagonce na przedstawicieli społeczności LGBTQ w tym kraju. Dzięki dostępowi do narzędzi zapewniających anonimowość, ten przejmujący i intymny dokument obnaża okrucieństwo rzeczywistości, jednocześnie ukazując niezwykłą grupę ludzi przeciwstawiających się przemocy i brutalności. 

Od 2016 roku przywódca Czeczeni, Ramzan Kadyrow, prowadzi w kraju program „oczyszczenia krwi” obywateli z LGBTQ, zezwalając na działania mające na celu przetrzymywanie, torturowanie i zabijanie nieheteronormatywnych Czeczenów. W efekcie żyją oni w ukryciu i ciągłym strachu przed aresztowaniem, torturami i śmiercią z rąk władz lub ich pełnomocników. 

W środowisku pełnym uprzedzeń i nienawiści, przy braku działań ze strony Kremla, grupa aktywistów walczących o prawa społeczności LGBTQ mobilizuje się do działania. Robi to, mimo że nie ma ani odpowiednich środków finansowych, ani dużego doświadczenia w tak niebezpiecznej pracy. Styl, w jakim powstawał dokument, ukazuje codzienne wyzwania stojące przed działaczami, którzy biorąc sprawy w swoje ręce, sami stają w obliczu niewyobrażalnego ryzyka. 

Dokument Witamy w Czeczenii miał swoją światową premierę na tegorocznym festiwalu filmowym Sundance, pokazywany był również na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Na obu festiwalach został nagrodzony. Film doceniony został także na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 

Dokument wyreżyserował David France (Jak przetrwać zarazę). Obowiązki producentów pełnili: Alice Henty, Joy A. Tomchin, Askold Kurov i David France. Za scenariusz odpowiada David France oraz Tyler H. Walk. Producentami wykonawczymi są: Joy A. Tomchin, Neal Baer, Kevin Jennings, Masha Gessen, Jonathan Logan, Jess Search, Lekha Singh, Jesse Tyler Ferguson, Alan Getz, Justin Mikita, Stan Tomchin. Producentami wykonawczymi z ramienia HBO są Nancy Abraham i Lisa Heller.

Premiera filmu dokumentalnego HBO Witamy w Czeczenii (Welcome to Chechnya) odbędzie się 15 listopada w HBO GO. Emisja na antenie HBO zaplanowana została na 3 grudnia na godzinę 22:00.

Trailer (ENG): 

 

Czytany 319 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 15 listopad 2020 13:07

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama