cinema.pl Artykuły

poniedziałek, 09 listopad 2020 11:27

Portugalski kandydat do Oscara bezpłatnie na ARTE po polsku

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W dobie zamkniętych kin, teatrów i galerii, bezpłatny serwis VOD ARTE PO POLSKU udostępnia najlepsze europejskie filmy fabularne i dokumentalne. Do 30 listopada widzowie mogą obejrzeć nagradzany dramat i thriller „The Domain” w reżyserii Tiago Guedesa. Ten piękny i poruszający obraz o upadku starego świata znalazł się w oficjalnej selekcji i był nominowany do nagrody Złotego Lwa w kategorii „Najlepszy Film” na MFF w Wenecji, a także był pokazywany na licznych, międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Toronto i Dublinie.

 

Film jest dostępny pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/094878-007-A/the-domain-2019/ 

„The Domain” to saga familijna godna największych melodramatów Hollywood. Przedstawia historię Portugalii od lat 40. XX wieku po czasy współczesne, widzianą przez pryzmat losów rodziny posiadającej jeden z największych majątków ziemskich w Europie, na południowym brzegu Tagu. Reżyser Tiago Guedes zagłębia się w sekrety ich domostwa, portretując historyczne, polityczne, gospodarcze i społeczne życie w faszystowskiej Portugalii. Krytykuje radykalny patriarchat i męską dominację, pokazując szaleństwo bogatego ziemianina, który zderza się z wolą ludzi do zmiany. Jego pragnienie władzy i siły staje się przyczyną jego zguby i rozpadu własności, na której najbardziej mu zależało.

-  „The Domain” to film otwartych przestrzeni, inspirowany westernami i miejscami zagubionymi gdzieś w środku nicości, z enigmatycznymi bohaterami, którzy mają swoje sekrety, jak w filmach Sergio Leone czy Anthony’ego Manna, które uwielbiam. Jednocześnie relacje międzyludzkie badam w sposób podobny do melodramatów z klasycznych filmów Minellego i Elii Kazana. Chciałem pokazać, że wybory i decyzje, które podejmujemy przez całe życie, definiują nas, ale nie zawsze je rozumiemy ani kontrolujemy. Jest coś, co sprawia, że jesteśmy i działamy, coś, co zostało nam przekazane w momencie narodzin, coś, co odziedziczyliśmy. Ten film opowiada o tych niewidzialnych więziach, które definiują nas i ograniczają nasze zachowanie  - mówi reżyser Tiago Guedes.

„The Domain” to portugalski kandydat do Oscara 2020 w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy” oraz portugalski kandydat w konkursie Goya Awards 2020 jako najlepszy film ibero-amerykański. Dramat znalazł się ponadto w oficjalnej selekcji i był nominowany do Złotego Lwa na MFF w Wenecji w 2019 roku w dwóch kategoriach „Najlepszy film” i „Najlepszy aktor”, a Tiago Guedes otrzymał Bisato d'Oro Award dla najlepszego reżysera. Film był pokazywany w oficjalnej selekcji na MFF w Toronto 2019, zdobył Dublin Film Critic Awards dla najlepszego aktora na MFF w Dublinie 2020, 8 nagród na Portugese Film Academy Sophia Awards 2020, 6 nagród na CinEuphoria Awards 2020 czy dwie nominacje na portugalskim Autores Awards 2020. Był pokazywany na wielu innych, licznych festiwalach na całym świecie.

Czytany 368 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 listopad 2020 12:08

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama